League of Legends r.

Kalista najlepszym ADC w 10.3 według OP.GG. Co sprawiło, że wróciła do mety? Kiedy nerfy?

Redditor poinformował o tym, że Kalista została oznaczona jako najlepszy ADC na serwisie OP.GG, co umknęło uwadze większości graczy. Czemu Kalista wraca do mety i kiedy dostanie nerfy? Na te pytania odpowiedział rioter.

Zapomniana Kalista

Kalista to jedna z bohaterek, o której mówi się, że Riot chciałby o niej zapomnieć. Sam w sobie pomysł na bohaterkę nie był zły: wysoka mobilność, skalowalność, duży wpływ na teamfighty, duże powerspike’i (momenty, kiedy jej siła drastycznie wzrasta). Z samego opisu wydawałoby się, że Kalista jest ADC idealnym. Niestety, schodzimy do rzeczywistości, gdzie w mecie może być tylko kilku bot lanerów.

Kalista ma relatywnie niski zasięg w porównaniu do innych strzelców, którzy bez problemów mogą ją poke’ować we wczesnej fazie gry. Brakuje jej burstu – przez parę sekund musi uderzać swoją włócznią z bardzo krótkiego zasięgu, by dopiero wtedy zadać obrażenia. Przez łączenie się z innym bohaterem jest wręcz stworzona do skoordynowanej gry z drugim graczem, który musi mieć wyczucie co do tego, kiedy Kalista chce użyć ulta… i umieć to wykorzystać.

Metę można streścić tak: po co pickować Kalistę, skoro można wziąć Kai’Sę?

Win rate Kalisty w poszczególnych patchach

Dane: U.GG, global, ranked solo, Platyna+

  • 9.23 – 46,68%
  • 9.24 – 44,74%
  • 10.1 – 50,37%
  • 10.2 – 49,5%
  • 10.3* – 52,76%

Wzrost o 8 pkt. proc. w ciągu 4 patchy to naprawdę imponujący wynik.

*Patch 10.3 skończy się dopiero za 4 dni, co może zmienić dane. Pamiętajcie, że patch 10.4 pojawi się w czwartek (a nie w środę). [Źródło]

Co się przekłada na zmianę?

O jej fenomenie wypowiedział się RiotRayYonggi:

Została zbuffowana kilka razy z rzędu głównie w statystykach mających wpływ na wytrzymałość/spójność, które w znacznym stopniu przyczyniają się do wzrostu win rate’a (gry soloQ są często przegrywane z powodu bycia zbyt squishy/niespójnym we wczesnej fazie gry)

Delikatnie zapowiedział również zmiany Kalisty w obrębie jej mechanik, jednak nie określił dokładnie charakteru zmian. Chciałby jednak wpłynąć na jej QoL (ułatwić grę nią bez wpływania na jej balans).

Od s9 do dziś bohaterka dostała 11 buffów i 2 nerfy.

Kiedy nerfy Kalisty?

Standardowe pytanie, gdy zapomniana postać wraca do mety, to “kiedy nerfy?”. Niech Riot się nie dziwi sceptyczności graczy – gdy tylko pick rate Taliyah wzrastał o niewielką wartość, bohaterka zawsze otrzymywała jakieś niewielkie zmiany. Pamiętacie nerfy Taliyah w dżungli?

RiotRayYonggi:

Zobaczymy, czy złamie którekolwiek z naszych obecnych ograniczeń balansu. Jak dotąd jest całkiem dobrze.

Czy Kalista wytrwa bez nerfów? To się dopiero okaże. Możemy być na razie dobrej myśli – rioter stwierdził, że jej win rate jest naturalnym wynikiem ostatnich buffów, a nie “błędem, który trzeba załatać”. Jej osłabienia w poprzednich patchach wynikały głównie z profesjonalnych rozgrywek, odbijając się czkawką na zwykłych grach.