League of Legends r.

Jak zbudować odpowiedni Team Composition?

Odpowiedni Team Composition może być kluczem do zwycięstwa jednej z drużyn. Niestety wielu graczy nie ma pojęcia, jak złożyć taką drużynę, która zapewni mu większą szansę na wygraną. Oto krótki poradnik.

Team Composition


Ile razy zdarzyło Wam się wygrać grę, nie dzięki umiejętnościom pojedynczych graczy, a właśnie poprzez odpowiednią kompozycję drużyny? To właśnie ona odgrywa jedną z najważniejszych ról w meczu. Zbudowanie dobrej drużyny, opiera się na zidentyfikowaniu głównej strategii obu zespołów, a także na wybieraniu bohaterów, którzy są w stanie skontrować mechanikę przeciwnych postaci, dobrze działając przy tym z sojusznikami. Zrozumienie kompozycji takich jak Poke, All-In, Disengage czy Sustain, zwiększy Waszą szansę na zwycięstwo.


Podstawowy pomysł


Podstawową kompozycją drużyny jest: Poke < Sustain < All-In <Disengage < Poke

Niemniej jednak, miejcie na uwagę to, że kompozycje pod Poke, a także All-In są nastawione na ofensywę, a Sustain oraz Disengage skupiają się na defensywie. Połączenie ze sobą dwóch taktyk, w rezultacie da nam najlepszy efekt.

Synergie


Drużyna zazwyczaj nie posiada championów z jednakową strategią. Jednakże niektóre z postaci, mają za zadanie chronić tych bohaterów, którzy są bardziej narażeni na focus, a ich wyłapanie sprawi, że cała kompozycja straci na sile.

Oto przykłady dobrych kompozycji:
  • Poke + Disengage: Ta strategia pozwala na ciągłe obijanie przeciwnika, a także zabezpiecza Was przed niespodziewanym atakiem przeciwnika oraz natychmiastowym zabójstwem ze strony kompozycji All-In
  • All-In + Sustain: Ta strategia pozwala utrzymać Waszą drużynę na takim poziomie zdrowia, który pozwoli na bezproblemowe wejście All-In
  • Poke + All-In: Ta kombinacja z kolei działa najlepiej z postaciami, które potrafią zarówno obijać przeciwnika, jak i bezproblemowo zaatakować go wszystkim, co tylko możliwe (np. Jayce). Zmniejszenie stanu zdrowia przeciwnika przed całkowitą inicjacją, zwiększy Waszą szansę na zwycięstwo.
  • All-In All-In: Jest to strategia, skupiająca się głównie na wskakiwaniu w przeciwnika i zabijaniu szybciej, niż ten będzie w stanie w jakikolwiek sposób zareagować.

Znaleziony obraz

Poke Champions

Postacie nastawione pod Poke, generalnie posiadają kilka umiejętności na daleki zasięg oraz odpowiednią ilość burstu i efektów CC, by wykończyć przeciwnika. Postacie wliczające się do tego zestawu to np. Morgana, Jayce oraz Lux.

Kompozycja skupia się na obijaniu przeciwnika i nie wymaga większej ilości bohaterów tankownych oraz takich, którzy w łatwy sposób zainicjują walkę.

Sustain Champions

Bohaterowie z Sustainem, mają na celu utrzymanie siebie, lub całej drużyny na bezpiecznym stanie zdrowia. Zaliczają się do tego przede wszystkim championi supportujący, tacy jak Soraka czy Nami, ale również postacie, takie jak Nidalee czy Kayle również znajdą tutaj swoje zastosowanie.

All-In Champions

Tym typem postaci, ludzie grają najchętniej. Jest to rodzaj bohaterów, którzy jak zainicjują walkę, to prawdopodobnie już z niej nie wyjdą. Postacie All-In muszą posiadać odpowiednie obrażenia, powinny być chociaż odrobinę tankowne, a także/lub posiadać jakąś formę obrażeń AOE, lub efektów CC.
Kompozycja All-In opiera się głównie na obszarze działania umiejętności. Wybierając do niej bohaterów zdolnych do disengage’u, może zaszkodzić Waszej drużynie, zmniejszając tym samym szanse na zwycięstwo. Przykładem takiej sytuacji może być połączenie ultów Janny oraz Kennen.

Disengage Champions

W obecnej mecie, podstawowymi postaciami do disengage’u są Janna oraz Poppy, ze względu na swoją częstotliwość pickowania. Dobrym przykładem mógłby być tu również Gragas, jednakże większość graczy preferuje wybranie go do kompozycji All-In.


Co z obecną Metą?


Znalezione obrazy dla zapytania lol meta

Innym, niż podane wcześniej rodzajem strategii może być panująca obecnie meta, która dzieli się na trzy, potencjalnie pokrywające się kategorie:

  1. Damage
  2. Tank
  3. Peel

Kompozycje All-In będą głównie potrzebowały bohaterów 1 & 2, czyli zarówno tych, posiadających Damage, jak i tych, którzy będą w stanie przyjąć nieco więcej obrażeń. Natomiast do kompozycji, skupiających się na Poke‘u, wybierzemy postacie 1 & 3.

Wyróżniamy oczywiście bohaterów, którzy zaliczają się do wszystkich trzech kategorii jednocześnie, a także tych, którzy górują w tylko jednej, lub dwóch.

 


Wnioski


Zbudowanie właściwej kompozycji drużyny jest dużo prostsze, niż się wydaje. Zwróćcie uwagę na picki, wybrane przez Waszą drużynę, a następnie dostosujcie się do niej.  Budowanie dobrej synergii oraz przygotowanie counter picków jest dość proste. Zazwyczaj kontrowanie przeciwnych bohaterów rozpoczyna się wraz z 3 pickiem.

Macie jakieś własne propozycje odnośnie Team-Compów? Podzielcie się nimi w komentarzach!