Jak zbudować odpowiedni Team Composition?

Odpowiedni Team Composition może być kluczem do zwycięstwa jednej z drużyn. Niestety wielu graczy nie ma pojęcia, jak złożyć taką drużynę, która zapewni mu większą szansę na wygraną. Oto krótki poradnik.


Team Composition


Ile razy zdarzyło Wam się wygrać grę, nie dzięki umiejętnościom pojedynczych graczy, a właśnie poprzez odpowiednią kompozycję drużyny? To właśnie ona odgrywa jedną z najważniejszych ról w meczu. Zbudowanie dobrej drużyny, opiera się na zidentyfikowaniu głównej strategii obu zespołów, a także na wybieraniu bohaterów, którzy są w stanie skontrować mechanikę przeciwnych postaci, dobrze działając przy tym z sojusznikami. Zrozumienie kompozycji takich jak Poke, All-In, Disengage czy Sustain, zwiększy Waszą szansę na zwycięstwo.


Podstawowy pomysł


Podstawową kompozycją drużyny jest: Poke < Sustain < All-In <Disengage < Poke

Niemniej jednak, miejcie na uwagę to, że kompozycje pod Poke, a także All-In są nastawione na ofensywę, a Sustain oraz Disengage skupiają się na defensywie. Połączenie ze sobą dwóch taktyk, w rezultacie da nam najlepszy efekt.

Synergie


Drużyna zazwyczaj nie posiada championów z jednakową strategią. Jednakże niektóre z postaci, mają za zadanie chronić tych bohaterów, którzy są bardziej narażeni na focus, a ich wyłapanie sprawi, że cała kompozycja straci na sile.

Oto przykłady dobrych kompozycji:
 • Poke + Disengage: Ta strategia pozwala na ciągłe obijanie przeciwnika, a także zabezpiecza Was przed niespodziewanym atakiem przeciwnika oraz natychmiastowym zabójstwem ze strony kompozycji All-In
 • All-In + Sustain: Ta strategia pozwala utrzymać Waszą drużynę na takim poziomie zdrowia, który pozwoli na bezproblemowe wejście All-In
 • Poke + All-In: Ta kombinacja z kolei działa najlepiej z postaciami, które potrafią zarówno obijać przeciwnika, jak i bezproblemowo zaatakować go wszystkim, co tylko możliwe (np. Jayce). Zmniejszenie stanu zdrowia przeciwnika przed całkowitą inicjacją, zwiększy Waszą szansę na zwycięstwo.
 • All-In All-In: Jest to strategia, skupiająca się głównie na wskakiwaniu w przeciwnika i zabijaniu szybciej, niż ten będzie w stanie w jakikolwiek sposób zareagować.

Znaleziony obraz

Poke Champions

Postacie nastawione pod Poke, generalnie posiadają kilka umiejętności na daleki zasięg oraz odpowiednią ilość burstu i efektów CC, by wykończyć przeciwnika. Postacie wliczające się do tego zestawu to np. Morgana, Jayce oraz Lux.

Kompozycja skupia się na obijaniu przeciwnika i nie wymaga większej ilości bohaterów tankownych oraz takich, którzy w łatwy sposób zainicjują walkę.

Sustain Champions

Bohaterowie z Sustainem, mają na celu utrzymanie siebie, lub całej drużyny na bezpiecznym stanie zdrowia. Zaliczają się do tego przede wszystkim championi supportujący, tacy jak Soraka czy Nami, ale również postacie, takie jak Nidalee czy Kayle również znajdą tutaj swoje zastosowanie.

All-In Champions

Tym typem postaci, ludzie grają najchętniej. Jest to rodzaj bohaterów, którzy jak zainicjują walkę, to prawdopodobnie już z niej nie wyjdą. Postacie All-In muszą posiadać odpowiednie obrażenia, powinny być chociaż odrobinę tankowne, a także/lub posiadać jakąś formę obrażeń AOE, lub efektów CC.
Kompozycja All-In opiera się głównie na obszarze działania umiejętności. Wybierając do niej bohaterów zdolnych do disengage’u, może zaszkodzić Waszej drużynie, zmniejszając tym samym szanse na zwycięstwo. Przykładem takiej sytuacji może być połączenie ultów Janny oraz Kennen.

Disengage Champions

W obecnej mecie, podstawowymi postaciami do disengage’u są Janna oraz Poppy, ze względu na swoją częstotliwość pickowania. Dobrym przykładem mógłby być tu również Gragas, jednakże większość graczy preferuje wybranie go do kompozycji All-In.


Co z obecną Metą?


Znalezione obrazy dla zapytania lol meta

Innym, niż podane wcześniej rodzajem strategii może być panująca obecnie meta, która dzieli się na trzy, potencjalnie pokrywające się kategorie:

 1. Damage
 2. Tank
 3. Peel

Kompozycje All-In będą głównie potrzebowały bohaterów 1 & 2, czyli zarówno tych, posiadających Damage, jak i tych, którzy będą w stanie przyjąć nieco więcej obrażeń. Natomiast do kompozycji, skupiających się na Poke‘u, wybierzemy postacie 1 & 3.

Wyróżniamy oczywiście bohaterów, którzy zaliczają się do wszystkich trzech kategorii jednocześnie, a także tych, którzy górują w tylko jednej, lub dwóch.

 


Wnioski


Zbudowanie właściwej kompozycji drużyny jest dużo prostsze, niż się wydaje. Zwróćcie uwagę na picki, wybrane przez Waszą drużynę, a następnie dostosujcie się do niej.  Budowanie dobrej synergii oraz przygotowanie counter picków jest dość proste. Zazwyczaj kontrowanie przeciwnych bohaterów rozpoczyna się wraz z 3 pickiem.

Macie jakieś własne propozycje odnośnie Team-Compów? Podzielcie się nimi w komentarzach!

 • Dykta

  Protect the X – Gdzie X to hyper carry w stylu Kog’Mawa, Jinx, Twitcha, Tristany czy Vayne. Comp, w którym musowo mamy Lulu i Karmę na solo liniach, Alistara w dżungli i coś typu Morgana lub Janna na supporcie. Zastępczo (imo) można podać tutaj Nautilusa lub Shena toplanera, gdy trzeba tanka bądź zamienniki na supporta – Sonę, Sorakę lub Nami. Zilean na midzie lub supporcie przyda się, gdy w enemy siedzi jednostka zdolna skasować X pomimo ochrony zapewnianej jej przez resztę drużyny. Braum też jest warty chociażby wzmianki, jednak są postacie wsparcia peelujące lepiej od niego. Alternatywnym midlanerem może być też Orianna, skalująca się podobnie jak X, gdy potrzeba nam obrażeń. Świetnie działa z bykiem w lesie.
  PLUSY:
  – Potężne obrażenia, którymi dzięki skupionej wokół X drużynie może on karać przeciwników.
  – W okolicach 35-40 minuty wyraźnie widać strach w oczach enemy teamu
  MINUSY:
  – Potrzebne zgranie. Musowo.
  – Praktycznie zerowe szanse na wygraną, gdy X nie zdąży zakupić kluczowych przedmiotów bądź gdy nie będzie w stanie żyć na tyle długo, by wgniatać oponentów w podłogę (co właściwie nigdy nie powinno się zdarzyć)
  Jednym słowem – VABANK.

  Bany?
  Uważam, że Zed musi zostać wyłączony stuprocentowo. Nocturne też może być strasznie irytujący. Twarde inicjacje trafiające w całą lub zdecydowaną większość drużyny, jak Malphite i Amumu będą moim zdaniem sprawiać kłopoty. No i, skoro to X, będący głównym źródłem obrażeń jest AD Carry’m, największymi wrogami tej kompozycji będą dwie rzeczy – Rammus oraz dość tania kolczuga na czerwonym tle, która sprawi, że nasz “rodzynek” popełni widowiskowe harakiri.

  Mainuję pozycję ADC i osobiście uwielbiam ten comp, jednak nikt z moich znajomych nigdy nie chce tego zagrać. ;_;

 • *Reito* Reito

  Aurelion Sol do czego sie zalicza?

 • 50 Shadows Of ZeD

  Najlepszy teamcomposition to 5 zedów.

  • Dr Victor

   To by było 250 cieni O.o
   Wizja na całej mapie xd

   • 50 Shadows Of ZeD

    Śmiało można tak powiedzieć.

   • 50 Shadows Of ZeD

    Wyobraź sobie gdyby w przeciwnej drużynie były: Akali, Nidalka, Zyra, Kata no i Cait ;3

   • Katarina

    A Rozebrała bym cie

   • 50 Shadows Of ZeD

    A już tego nie zrobiłaś?

   • Katarina

    Kilka razy.

 • Canzas

  Viktor, spamuj więcej amebo.

  @topic
  A gdzie catch camp? Speed Comp? Lawl, dobra. Może przesadzam. Daliście same podstawowe. Dla goldów więcej nie trzeba :v

  • Dr Victor

   Masz ból dupy ?

   • Canzas

    Wszystko nazywasz bólem dupy jak ktoś się przeczepi. Cóż za dziecinne. Cóż, pewnie nie skończyłem nawet progu 20lat i dlatego tak piszesz. Próbujesz zwrócić na siebie uwagę :/

   • Adrian Dębowski

    Aha najpierw czepiasz się komentarza który nie uraża cie w najmniejszym stopniu przy czym obrażasz jego autora oraz masz problem z zawartością artykułu potem Dr Victor próbuje pojąć przyczynę obrazy nazywając to słusznie bulem dupy a potem się dziwisz i mówisz że to dla tego bo chce zwrócić na siebie uwagę. Ziom co z tobą obrażasz go i się dziwisz że oddaje, czy ty serio masz jakiś problem? Bo to mi się dziwne wydaje

   • DontChaseSinged

    Jesteś bardziej toksyczni ode mnie xD

   • Dr Victor

    To tylko Canzas 🙂
    Reszta jest jak singed bez many 🙂

   • Dr Victor

    Nie skończyłeś 20 lat ciekwe bo mój drogi tak się pisze ,,skończyłeś” a nie ,,skończyłem” no chyba że masz problemy umysłowe albo poprostu masz problem z odmianą czasowników 🙂

    Ciekawe :
    Wszystko nazywasz bólem dupy jak ktoś się przeczepi. Cóż za dziecinne.
    Cóż, pewnie nie !!!!!skończyłem!!!!! nawet progu 20lat i dlatego tak piszesz.
    Próbujesz zwrócić na siebie uwagę :/

   • Canzas

    Literówka. Tylko tyle do napisania masz 😀

  • Dr Victor

   Mój drogi, ja przynajmniej nikogo nie obrażam, w przeciwieństwie do ciebie więc zastanów się kto tu jest prymitywną amebą kolego !

  • Varsib

   We platynie, diamencie, masterze, a już tym bardziej challengerze innych sie nie używa 😡 (przynajmniej ja sie z takimi nie spotkałem)

 • Dr Victor

  Ciekawy i przydatny artykuł :0

 • Dr Victor

  Moim zdaniem lepszy przykładem poke niż morgana ( która mi pasuje do all in troche ) jest xthreth. On ma same umiejętności z dużym dmg, prawie wszystkie AoE no i jeszcze ult 🙂

 • Dr Victor

  Pierwszy :V