League of Legends r.

Jak nowe skórki SSG nawiązują do kultury Korei?

Gracze Samsung Galaxy chcieli, żeby skiny dla wybranych przez nich postaci nawiązywały mocno do kultury Korei, a Riot spełnił ich życzenie. Co więc możemy zauważyć w nowych skórkach?

Nowe skórki dla postaci wybranych przez zwycięzców mistrzostw pojawiły się już na PBE. Skiny SSG otrzymają kolejno: Gnar, Jarvan IV, Ezreal, Taliyah, Xayah i Rakan. Więcej na ich temat możecie przeczytać tutaj.

Już patrząc na ich wczesne koncepty, można było zauważyć, jak bardzo inspirowane są azjatycką kulturą i nie uległo to zmianie do samego końca.

Pomijając już oczywiste nawiązania w stylu, przykładowo delikatne wzory na kształt fal i chmur, które przynajmniej mi niesamowicie kojarzą się z tamtymi regionami świata, skupie się na tych najciekawszych.

SSG Xayah i SSG Rakan

Główną inspiracją dla Rakana oraz Xayah była koreańska sroka, znana również jako kkachi. Jest to ptak uznawany za „oficjalny symbol” wielu koreańskich miast. Podobieństwo w kolorystyce można zobaczyć natychmiastowo.

Co więcej, kwiat, który pojawia się w animacji powrotu Xayah, jest narodowym kwiatem. To Ketmia syryjska, czyli odmiana hibiskusa. Pojawia się on nawet w godle Korei Południowej.

Z kolei, nakrycie głowy, które możemy zobaczyć u Rakana, gdy też używa powrotu, to Aisahwa, czyli specjalny kapelusz, udekorowany kwiatami. Był on dawany najlepszemu uczniowi, który ukończył test rządowy. Również w animacjach Rakana pojawia się Ketmia syryjska.

SSG Ezreal

Jego wygląd inspirowany jest koreańskimi Hwarang. Była to grupa młodych arystokratów wychowywanych do późniejszej służby państwu. Nazwa ta oznacza „kwiat młodości” lub też „rycerzy kwiatów”. Młodzieńcy zwykle byli przedstawiani w dłuższych włosach, stąd też taka fryzura u Ezreala.

SSG Jarvan IV

Większość animacji nawiązuje tu mimo wszystko do gracza, który go wybrał, czyli Kanga “Ambition” Chan-yonga, jednakże zarost na twarzy Jarvana inspirowany jest sławnym koreańskim wojskowym – admirałem Yi Sun Shinem. Również jego ult nawiązuje do tej postaci historycznej, bowiem dowodzona przez niego flota zwyciężyła z wojskami japońskimi, gdyż ich taktyka polegała na wciągnięciu wroga w wąski przesmyk, by tam ich pokonać.

SSG Taliyah

Inspiracją dla Tkaczki skał był Hong Gildong, który jest koreańskim odpowiednikiem Robin Hooda (okrada bogatych, daje biednym), dodatkowo wyplata ona marmur, który zwykle można zobaczyć w starożytnych koreańskich pałacach.

SSG Gnar

Inspiracją do jego wyglądu był oczywiście biały tygrys, który jest mocno powiązany z Koreą pod wieloma aspektami. Nie tylko pojawia się on w mitologii tego kraju, ale jest również wszechobecny w folklorze oraz szczególnie popularny w ich sztuce.

Nowe skórki mają również animacje wzorowane na ruchach zawodników. Możecie zobaczyć to tutaj.

Oczywiście to nie wszystkie nawiązania, ale te najważniejsze i najbardziej zwracające uwagę. Nie jestem co prawda znawcą kultury koreańskiej, więc jeśli gdzieś popełniłam błąd, będę wdzięczna za korektę. Zdecydowanie polecam zagłębienie się w te tematy, bo wydają się być bardzo ciekawe, szczególnie legendy i wierzenia związane z Białym Tygrysem. Jest tego zbyt dużo, by zmieścić wszystko w jednym artykule, który jednak powinien być bardziej o League of Legends, a nie o kulturze innych krajów.

Która skórka spodobała się Wam najbardziej? Zauważyliście inne nawiązania?