Ivern zagościł na Summoner’s Rift kilka dni temu. Od tej pory wielu graczy posiada go wśród swoich bohaterów. Inni, nieco uprzedzeni, nie chcą na niego patrzeć i co grę konsekwentnie go banują. Wynika to z wielu rzeczy. M.in. jest to strach przed fatalnymi graczami, którzy pójdą na rankeda nową postacią i zepsują nam gre przez własne nieogarnięcie i brak pomysłu na dany mecz. A nie ma nic gorszego niż gracz, który nie robi nic większość gry lub plącze się po mapie bez większego sensu.
Mamy dla Was poradnik, który przedstawi pewne wskazówki i pomysły na grę Ivernem. Wiadomo, nie ma jednego schematu, który wygra Wam gry. Build w danym meczu zależy od sporej ilości czynników i polecamy dobierać go z głową, a nie ślepo kopiować propozycje Internetu.
Ivern: poradnik jak grać
1. Na jaką linię iść, gdy chcę zagrać Ivernem?
Drzewiec z założenia twórców to wspierający jungler. Pokazuje to, że postać ma duży potencjał i do grania w tak zwanym lesie, jak i na pozycji supporta. Więcej na ten temat znajdziecie we wpisie: Ivern: jungler czy support?. Tam znajdziecie dłuższe wyjaśnienie gdzie i dlaczego ta postać ma sens dobrze zadziałać. W skrócie: Ivern zaprojektowany jest głównie pod rolę junglera, jednak jeśli dobrze go opanujesz i zrozumiesz działanie jego umiejętności, to możesz wiele zdziałać na supporcie.
Ważne: Ivern to postać wspierająca. Nawet grając nim na jungli skupiasz się na wspieraniu innych graczy. Jeśli lubisz być typowym zabójcą, który trzyma losy gry w swoich rekach, być może nie jest to postać dla Ciebie.
2. Początek gry
Grę zaczynamy z Talizmanem Łowcy , Odnawialną Miksturą
lub 3 miksturami zdrowia
.
Jeśli chodzi o runy i masterki, jest tu pewna dowolność (ze względu na nasze preferencje, jak lubimy grać itp.), jednak na pewno kluczowa jest specjalizacja Siła Wieczności, czyli Strength of the Ages. To czy wyżej wybierzemy np. lepsze działanie tarcz czy większą ilość zdrowia nie ma aż tak wielkiego znaczenia.
Przykładowe masterki:
Jedne właściwe runy jeszcze trudniej określić. Gracze wybierają różne kombinacje. Sugerując się profesjonalną sceną e-sportową, możemy powiedzieć, że dobrze sprawdzają się runy pod Attack Speed, Magic Damage, Health i Armor. Dobrym wyborem jest też Magic Penetration i Magic Resist. Zanim zdecydujecie się na bardzo skomplikowane runy (i wydacie przy tym dużo PZ), spróbujcie wykorzystać te co macie. Testujcie. Ważne jest, by to Wam grało się dobrze. Jak możecie sprawdzić na wielu stronach, kombinacji run jest cała masa i nie znaczy to, że jedna są o wiele gorsze od drugich (oczywiście pomijając absurdalne połączenia).
Początek gry Drzewcem bardzo często opiera się na kradzieży przeciwnego buffa. Początkowo oznaczamy własne wzmocnienie (nie używaj Smite’a!) i dopiero potem idziemy na przeciwną stronę mapy. Ważna jest wiedza gdzie zaczyna przeciwnik. Możemy to zrobić dzięki znajomości gry (zadać pytanie czy dana postać zaczyna od Reda czy Blue) lub po prostu postawić warda w jungli wroga.
Ma to różne zalety: szybko zdobywamy drugi poziom nie tracąc przy tym zdrowia, nie potrzebujemy pomocy sojusznika, więc może on spokojnie iść na linię oraz zabieramy buff przeciwnika, utrudniając mu zrobienie własnej jungli.
Ważne: Wykorzystuj początkową przewagę we wczesnych gankach. Przeciwnicy zazwyczaj nie będą się tego spodziewali. Możesz w ten sposób łatwo pozbawić ich summoner spelli.
Gdy już zdecydujemy się cofnąć do bazy, kupujemy… buty . Może dla niektórych to dziwne, dlaczego nie kolejny fragment itemu do jungli (oczywiście, jeśli nas stać, to też kupujemy). Sprawdziłam informację o butach w różnych buildach profesjonalnych graczy, zdecydowana większość jako pierwszy item po powrocie do bazy wybiera właśnie buty.
3. Po 6 poziomie czyli… Daisy!
Przyjaciółka Iverna, znana w polskiej wersji gry jako Stokrotka jest naprawdę pomocna. Nie bój się jej przywoływać. Błędem jest zbyt długie czekanie, ponieważ możesz po prostu zginać i Twoja super umiejętność się zmarnuje. Używaj Stokrotki w czacie ganków – pamiętaj, że poza podrzuceniem przeciwników, może również tankować wieżę. Stokrotka może uratować Cię w trudnych sytuacjach, więc używaj jej też do ocalenia własnego życia. Dodatkowo przywołana sojuszniczka świetnie sprawdza się do przejmowania obrażeń od smoków i Barona Nashora.
4. Krzaki, krzaki i zarośla.
Nie da się ukryć, że możliwość siania zarośli to ważny element gry tą postacią. Używaj krzaków, by wywierać presję na przeciwnikach. Możesz oszukiwać ich w ten sposób i powodować panikę, gdyż większość graczy pomyśli, że szykujesz jakiś gank. Pamiętaj, że krzakami możesz zasłonić np. Smoka. Na temat krzaków i tym, co można z nimi zrobić dość szczegółowo pisałam w innym artykule:
Ivern: sztuczki i ciekawostki
Zerknijcie tam po wiele przydatnych informacji. Znajomość ich na pewno wpłynie pozytywnie na Waszą grę. Pamiętajcie, póki postać jest nowa, wielu graczy nie koniecznie zagłębia się w jej mechanikę. Poznanie jej sztuczek daje Wam sporą przewagę nad przeciwnikiem, który być może przeczytał tylko ogólne działanie umiejętności.
5. Build. Czyli co budować.
Jak wspomniałam wcześniej, nie da się ułożyć jednego, uniwersalnego buildu. Na początku i w trakcie gier zwracajcie uwagę na to na kogo gracie. To co tutaj podajemy to jedynie pewne wskazówki, coś co może Was naprowadzić na przedmioty, z którymi będzie grało Wam się najlepiej. Zaawansowani gracze, znający LoL-a od lat na pewno nie będą mieli problemu z przedmiotami, ale dla początkujących takie rady są niezwykle cenne.
Jungler
Przedmiot do jungli: niebieski lub czerwony
Smite. Duża część graczy wybiera niebieskie ulepszenie.
Buty: Boots of Mobility lub Boots of Swiftness
Wczesny item: Hextech Protobelt-01
Inne itemy, które warto kupić: Rylai’s Crystal Scepter
Jeśli jednak nie zdecydujecie się grać Ivernem na jungli, pewnie będziecie zainteresowani przedmiotami, które dobrze byłoby kupić na pozycji supporta. Oto przykładowe przedmioty dla tej roli:
Support
Przedmiot dla wspierającego: Face of the Mountain
Wizja: Sightstone
Buty: Ionian Boots of Lucidity
Inne przedmioty: Locket of the Iron Solari
Pamiętajcie, że są to tylko przykładowe buildy. Niewykluczone, że Was własny sprawdzi się równie dobrze.
6. Synergie
Choć sama nie polecam skupiania się w pełni na dobrej synergii (a już na pewno nie warto namawiać nieznajomych graczy z drużyny, by wybrali koniecznie kogoś pod “combo”. Niech grają tym, kim potrafią.), to może być to dla wielu graczy fajna wskazówka. Świetnymi sojusznikami mogą się okazać: Alistar, Braum, Caitlyn, Rengar, Diana czy Darius (oczywiście to nie wszystkie ciekawe synergie). Powstał o tym osobny artykuł. Więc by zbędnie nie powielać informacji, zapraszam do wpisu: Ivern: najlepsze synergie.
7. Zakończenie
Podsumowując, jeśli chcesz grać Ivernem postaw na taktykę i przemyślaną grę. Nie daj ponieść się żądzy krwi, bo bieganie za killami nie wyjdzie Ci na dobre. Skup się na pomocy sojusznikom i wspólnie zmierzajcie ku zwycięstwu, da to więcej korzyści niż granie na własną rękę i zapominanie o towarzyszach. Odnajdź w sobie coś z supporta i chroń przeciwników za pomocą tarczy lub przyzywając Stokrotkę. Używaj krzaków w różnych sytuacjach, czasem po prostu w celu wywarcia presji. Testuj różne buildy i postaraj się znaleźć przedmioty, które najlepiej się sprawdzają przy Twoim stylu gry.
Dla każdego kto jeszcze nie widział innych artykułów o Ivernie, zapraszam do linków poniżej:
Ivern: Czy warto go kupić?
Ivern: czy jest możliwy do zbalansowania?
Ivern, Zielony Ojciec – opis umiejętności
Napiszcie w komentarzach co sądzicie o Ivernie. Kupiliście go, czy czekacie aż cena spadnie? Może w ogóle Was nie interesuje? A jeśli nim gracie – podzielcie się swoimi przemyśleniami i być może wskazówkami. Jesteśmy ciekawi jak Drzewiec sprawdza się w Waszych rękach.