League of Legends r.

How2Tactics – Walki drużynowe

How2Tactics jest serią, w której zarówno małe Brązy jak i większe Goldy będą mogły dowiedzieć się, jak grać, by nie przegrać. Zapraszam na Summoner’s Rift!

UWAGA! JEŚLI UWAŻASZ, ŻE NIŻSZE DYWIZJE SĄ NA PEWNO GORSZE ORAZ ŻE BYCIE W SILVERZE II CZYNI CIĘ MISTRZEM WPIERDOLU, TO KLIKNIJ TAKI FAJNY CZERWONY KRZYŻYK W PRAWYM GÓRNYM ROGU EKRANU DLA NAGRODY WYZWALAJĄCEJ TWĄ DUSZĘ OD CIERPIENIA!

How2Tactics – Walki drużynowe

Teamfighty powinny odbywać się w konkretnych celach, na przykład: zabicie smoka, barona czy zniszczenie wieży. Pamiętaj jednak, iż walka zawsze wiąże się z ryzykiem, że coś pójdzie nie tak. Wystarczy złe pozycjonowanie prowadzącego, zbyt późny skillshot, czy zwykły brak zrozumienia i przeciwnik błyskawicznie odrobi straty. Zanim więc dojdzie do “bójki”, zwróć uwagę na kilka kwestii:

 • Czy posiadacie przewagę liczebną? Może nie ma z Wami Waszego carry?
 • Celem potyczki jest zniszczenie wieży? Zabicie barona? A może ochrona inhibitorów?
 • Miejsce, w którym walczycie. Są tam jakieś fortyfikacje? W pobliżu są zarośla do skrycia się przed przeciwnikiem?
 • Różnica w złocie pomiędzy drużynami. Oszacuj ją po różnicy w zabójstwach zdobytych przez oba teamy, w farmie poszczególnych graczy i ilości zniszczonych wież.
 • Czy najsilniejsi gracze w twojej drużynie są prawidłowo spozycjonowani?
 • Co zyskacie wygrywając walkę, a co możecie stracić, jeżeli zatriumfuje przeciwnik.

Po analizie powyższych elementów. Zastanów się, czy warto podjąć tą walkę. Czasami bardziej opłaca się oddać inhibitor, bądź wieże i poczekać na lepszą okazję, gdyż cena przegranej potyczki może okazać się bardzo dotkliwa lub nawet decydująca o losie gry. Najczęstszymi błędami popełnianymi przez graczy jest inicjowanie walki:

 • gdy przeciwnik ma przewagę liczebną
 • gdy przeciwnik pozornie nie ma przewagi, ale nie znamy pozycji reszty jego drużyny
 • z dala od sojuszniczej wieży, mimo zgrupowania się tam sił przeciwnika z zamiarem jej zniszczenia
 • gdy reszta drużyny nie jest na to gotowa (mają złe pozycje, cd na super umiejętnościach, czy mało zdrowia lub many)

Jeżeli widzisz, że członkowie Twej drużyny zamierzają inicjować teamfight w wyżej wymienionych sytuacjach – nie wahaj się zaspamić im mordy pingami. Licz się jednak z tym, że ich fantazja rodem z “50 twarzy Greya” może przeważyć i nagle będziesz wybierał między dołączeniem do często samobójczego zagrania, a zostawieniem ich samych sobie.

Starcie

Walki drużynowe w League of Legends są niesamowicie dynamiczne i trwają zazwyczaj od kilku do kilkunastu sekund. Wymagają refleksu, skupienia i błyskawicznie podejmowanych decyzji. Ważne jest byś znał swoją role w starciu, ta z kolei różni się w zależności od specyfikacji bohatera, jakim grasz:

 • Jeśli grasz bardzo wytrzymałą postacią jak np. Maokai_MIN  Maokaj – twoim zadaniem w boju jest jego inicjowanie, nękanie czempionów, którzy zadają dużo obrażeń (trzeba ich odseparować od towarzyszy), powinieneś też starać się chronić twoich carry.
 • Jeśli grasz postacią mobilną, z dużą ilością obrażeń, np. Akali_MIN Akali – spróbuj przemieścić się w kierunku przeciwnego adc i go zabić. Są oni zazwyczaj mało wytrzymali, więc można ich szybko wyłączyć ze starcia.
 • Jeśli udajesz papier, czyli masz niewiele punktów życia – nigdy nie inicjuj, zawsze trzymaj się z bezpiecznej odległości. Poczekaj na odpowiedni moment, by przypadkiem nie zostać zmieciony z powierzchni ziemi zanim zadasz jakiekolwiek obrażenia. Magowie z silnym AoE (np. Brand) powinni stać z tyłu i naparzać czarami w przeciwników.
 • Jeżeli grasz bohaterem zadającym obrażenia głównie dzięki umiejętnościom – pamiętaj, że po ich użyciu Jesteś przez chwilę bezużyteczny. Powinieneś wtedy opuścić pole walki. Wróć, kiedy już odnowią się Twoje umiejętności (pod warunkiem, że twój stan zdrowia na to pozwala).
 • Strzelcy bądź ADC również powinni zachowywać bezpieczną odległość, atakując najbliższego wroga.

Podczas teamfightu skoordynuj swoje ataki tak, by zabić konkretnego przeciwnika jak najszybciej. To, kogo focusować, zależy głównie od sytuacji. Powinien być to gracz, który wyróżnia się na tle swojej drużyny  i stanowi dla was w danym momencie największe zagrożenie.

Jeżeli wygrałeś walkę

 • Nie wycofujcie się do bazy, jeśli udało się zabić wszystkich przeciwników! Niezależnie od tego jak mało życia masz. Wykorzystajcie ten czas do zniszczenia wieży, czy zabicia smoka/barona. Nie zapomnij jednak by cofnąć się do bazy zanim przeciwnicy się odrodzą.
 • Jeden z przeciwników przeżył teamfight i ucieka (z małą ilością zdrowia). Nie goń go, chyba że masz absolutną pewność że go szybko dogonisz i ubijesz. Zamiast gonić za fragiem lepiej jest zrobić jakiś cel drugorzędny (wieże, smoki, barony itp.).

Jeżeli przegrałeś starcie

 • Jeżeli przeżyłeś, możesz zacząć uciekać w stronę dżungli przeciwnika. Jest szansa, że jeżeli przeciwnicy zaczną Cię gonić i nie wykorzystają wygranej walki. Raczej na 99% nie przeżyjesz ucieczki, ale jeśli nie otrzymasz obrażeń od wrogiego bohatera przez minimum 13 sekund, biegnij w stronę wrogiej wieży. Wówczas zginiesz przez Egzekucję tj. przeciwnik nie otrzyma złota i zapewne nieźle się wkurzy.
 • W trakcie spierdalania staraj się być ninja. To znaczy korzystaj z krzaków, biegnij tam gdzie ścigający się nie spodziewają (nie w nich) i używaj efektów kontroli tłumu (jeśli takowe posiadasz).
 • Nie tylko ty ocalałeś? Super, ale nie uciekajcie w zwartej grupie. Najlepiej jest się rozproszyć, zwiększy to szansę, że ktoś z Twojej drużyny bezpiecznie dotrze do fontanny.
 • Umarłeś, zastanów się więc, co poszło nie tak. Błędny focus? Złe pozycjonowanie? Zabrakło wizji? Zapamiętaj, dlaczego przegraliście i staraj się nie dopuścić do podobnej sytuacji.

[latest_posts category=”leagueoflegends” count=”9″]