League of Legends r.

Dlaczego Galio jest dobry na profesjonalnej scenie?

W tegorocznych rozgrywkach mieliśmy szansę zobaczyć Galio w rękach profesjonalnych graczy. Z punktu widzenia wielu osób posiadanie w teamie zabójców jest bardziej opłacalne, więc dlaczego Galio dostał się do mety? W tym artykule opiszemy jego opłacalność w grach i to, dlaczego był grany podczas LCS-ów.

1. Engage

Galio jest jedną z lepszych postaci do grupowych walk. Posiada dwa knockupy, własnego shielda oraz możliwość shieldowania drużyny. Jednym z powodów grania nim na profesjonalnej scenie jest jego [R]. Użycie tej umiejętności daje nam redukcję obrażeń oraz podrzucenie wszystkich przeciwników. R-ka Galio dobrze się sprawdza podczas dive’owania wieży przeciwników. Pozwala na ich podbicie i szybkie zabicie, podczas gdy jeden z tanków będzie przyjmował obrażenia wieży.

2. Peel oraz protect

Oprócz engage’u Galio posiada w swoim zestawie dobry peel oraz protect do carry’owania. Gdy wrogowie atakują Cię od tyłu, spróbuj dostać się do swoich sojuszników, którzy posiadają DMG. Ochrona ich pozwoli Waszej drużynie uciec bez większych szkód lub bez śmierci znaczącego bohatera. Użycie [R] Galio do ochrony drużyny jest ostatecznością. Ochrona mocnego sojusznika lub ograniczenie obrażeń, które może on otrzymać, są ważne. Przeciwnicy w tym czasie tracą swoje umiejętności, próbując go zabić. Jest to sytuacja działająca na plus, ponieważ utrata umiejętności przeciwnika pozwoli carry’ującej dotychczas postaci na atak, podczas którego przeciwnicy są bez umiejętności, many lub itemów.

3. Lane pressure

Jedną z najlepszych zdolności, jaką posiada Galio, jest dobra kontrola nad linią i farmą. Jego [Q] jest świetne na falę minionów. Pasuje to do jego umiejętności biernej Colossal Smash z dodatkowymi obrażeniami, które powodują AoE i pozwalają wywierać duży nacisk na przeciwniku. Z jego zestawem masz szansę szybko pushować linię oraz roamować inne. Ze względu na jego taunt i skuteczny knock-up jego early game staje się silny.

4. Ultimate [R]

[R] Galio jest jednym z największych powodów jego gry na midzie zamiast topa. Wskakuje on wtedy w swojego sojusznika, redukując obrażenia przez krótką chwilę, oraz podrzuca przeciwnika. Jest to dobre rozwiązanie przeciwko wrogom, którzy skupili się na jednym ze znaczących bohaterów z Twojej drużyny. Jest to też jeden z powodów, dla których Galio jest częściej widziany na midzie niż na topie. Podczas jego gry na środkowej linii ma on szansę na wsparcie bota oraz topa. W czasie gry na górnej linii ma szansę tylko na wsparcie mida, ponieważ jego [R] nie ma zasięgu na dolną aleję. Powodem, dla którego widzimy Galio na midzie podczas profesjonalnej gry na LCS, jest dobra komunikacja drużyny, która pozwala na bardzo dobre użycie jego [R] podczas roamingu na inne linie. W grze solo nie jest się w stanie osiągnąć dobrego roamingu bez komunikacji, niestety.

5. Meta topa i ADC

Meta innych pozycji jest również powodem, dla którego Galio był widziany na midzie. Kilka ostatnich sezonów zostało skupionych na mecie tanków oraz engage’u. Tego lata meta skupia się na carry’ujących postaciach oraz bruiserach (Fiora, Renekton Jarvan IV i Kled). Tankowe postacie nie grały za dużo. Przyczyniło się to do spadku Galio, Maokaia i Nautilusa w tier rankingu. Gra Galio na midzie pozwala na na ciągłą ochronę topa oraz bota. Jest to dobra opcja na bycie tankiem dla tych linii oraz pozwalanie tym samym ADC lub topowi na carry’owanie linii podczas roamingu. Meta ADC jest również powodem, dla którego na midzie bardziej widzimy tankowe postacie zamiast asasynów. Widziane postacie na ADC to teraz Twitch, Caitlyn i od niedawna Tristana. Galio mid i mage support – Lulu czy Karma – są dobrym team compem na wycarry’owanie ADC.


Typowa kompozycja zespołu z Galio na midzie:

Carry Top: Rumble, Fiora, Jayce, Renekton, Jarvan IV.

Jungle: Elise, Graves, Kha’Zix, Gragas, Lee Sin.

Mid: Galio.

ADC: (jeśli nie ma CC) Ashe, Varus, Jhin; (jeśli drużyna ma CC) Caitlyn, Twitch, Xayah.

Support: (jeśli nie ma innego tanka) Thresh, Blitzcrank, Tahm Kench; (jeśli jest inny tank) Lulu, Karma, Rakan.


Podsumowując, jest wiele powodów, dla których Galio jest grany na midzie podczas LCS-ów itp. Zapewne widzowie nie są wtedy zadowoleni z wyboru graczy, ponieważ woleliby dobrego asasyna. Trzeba jednak pamiętać, że do efektywnej gry Galio na midzie należy mieć dobrą komunikację drużynową, która nie zawsze jest możliwa u graczy Solo Q itp. Dlatego jeśli macie możliwości i dobrą komunikację, bierzcie Galio i zaczynajcie nim grę na midzie!

Co o tym sądzicie? Podzielcie się opinią w komentarzu!