League of Legends r.

5 porad, jak dobrze zagrać na dolnej alei

Zdarzyło Wam się trafić na botlane, który całkowicie nie mógł się dogadać, wyzywał się na czacie, a na koniec support poszedł na inną linię? Większość tego typu gier kończy się przegraną, mimo że toplane i midlane wygrywają dużą przewagą. Pomoc junglera także nie zostaje wykorzystana, ponieważ gracze są bardziej skupieni na czacie niż na grze. Poradnik kieruję do osób mniej doświadczonych. Przygotowałam dla Was 5 porad, które powinny pomóc uniknąć takich sytuacji lub chociaż je sprostować.

1. Dopasowanie bohaterów.

Kiedy pierwszy raz ze swoim ADC/supportem spotykacie się w ekranie wyboru bohatera, to bardzo ważny moment. Są dwa sposoby na dobry początek współpracy:

  • Pierwszy z nich to próba dogadania się na czacie. Zazwyczaj dość łatwo znaleźć porozumienie, wystarczy poprosić o daną postać, która pasuje do naszej.
  • Drugi sposób to dostosowanie się do postaci, która zostanie zalockowana pierwsza. Ten sposób wymaga pewnej uniwersalności, trzeba posiadać większość postaci na daną linię oraz umieć nimi zagrać na poziomie.

Jeżeli wybrane postacie mają synergię, to świetnie! Łatwiej pokonać przeciwny botlane, nawet jeżeli nie będziecie się dogadywać. Pamiętajcie, niekiedy lepiej dopasować się do teamu, niż wziąć swój wybór i przegrać.

2. Odpowiednia kooperacja.

Kiedy znajdziecie się już w grze, musicie reagować na swoje pingowanie. Jeżeli Twój ADC pokazuje na czacie, że ma R oraz oznacza wrogiego bohatera, oznacza to, że chce zawalczyć, więc nie idź wtedy na inną linię lub zwardować smoka. Podstawy? Jednak bywają przypadki, że jedna osoba chce grać ofensywnie, a druga defensywnie. ADC, przymknij oko na kilka nietrafionych hooków, a Ty, supporcie, nie krzycz za niedobitą farmę.

3. Supporcie, broń swojego ADC i nie zabieraj mu killi!

Rozumiem, że Twój ADC nie jest najlepszy, jednak jeżeli będziesz mu zabierał kille, nie będzie miał obrażeń w team fightach – staje się wtedy bezużyteczny. Nie przekładaj nienawiści na tego gracza przez trollowanie mu gry, daj mu tę tarczę, nie zostawiaj go, bo jest słaby. ADC, nie rzucaj się na swojego supporta, bo zgarnął 2 lub 3 kille, to nie jest powód do płakania na czacie, że masz beznadziejną linię.

4. Nie flame’ujcie się wzajemnie.

Miałam już tyle gier rankingowych, w których ADC pokłócił się z supportem i stwierdzam, że to najgorsze wyjście z możliwych. Najpierw taka linia feeduje przeciwnego strzelca, kiedy inne linie chcą pomóc lub gdy jungler gankuje, zazwyczaj umierają, ponieważ botlane był zbyt zajęty staniem pod wieżą i wyzywaniem się. Wypominanie sobie każdej sytuacji na czacie nie jest dobrym pomysłem. Nie możesz już patrzeć na komentarze partnera z linii? Wycisz go, daj mu reporta, jeżeli masz taką potrzebę.

5. Nie trollujcie!

Jeżeli nie umiecie współpracować i wbić się razem, stójcie pod wieżą. Wasz team będzie zadowolony, że chociaż turrety na bocie stoją. Nie idźcie AFK lub trollować na innych liniach. Pamiętajcie, że nie gracie w tę grę sami! Zasada, niby prosta i łatwa, a jednak często łamana.