Gamer Lifestyle r.

THQ zrobi nowego Gothica? Jaka przyszłość czeka kultową serię?

W minionym tygodniu (a przynajmniej był mioniony w momecnie pisania) polski internet obiegła informacja mówiąca o tym, że Piranha Bytes - studio znane w naszym kraju między innymi za legendarnego Gothica - zostało wykupione przez wydawcę THQ Nordic i wcielone do ich rodziny. Co to oznacza dla marek takich jak Gothic i Risen, które zostały stworzone przez piranie?

Kto kupił Piranha Bytes?

Na początku przyjrzyjmy się jeszcze raz informacji podanej w pierwszym zdaniu tego artykułu. Czym jest THQ Nordic?

THQ Nordic powstało w Szwecji i zajmuje się wydawnictwem gier. W swoim wydawniczym portfolio mają Oni między innymi obydwie części Alana Wake’a, polską grę Painkiller: Hell and Damnation, Darsiders III oraz Arcania: A Gothic Tale i Elex. Dwa ostatnie tytuły są dla nas najciekawsze, ponieważ Arcania: A Gothic Tale to nic innego jak znany i potępiany przez niemal każdego fana Gothica, Gothic 4. Jak się okazuje, dużo marek do których THQ posiada prawa pochodzi od nie istniejącego już Jowood Entertaiment, czyli wydawców dwóch pierwszych części Gothica. Natomiast ostatnia gra, Elex, to produkcja samego Piranha Bytes, a więc jak można zauważyć, Piranie i THQ już ze sobą współpracowały w przeszłości.

To jeszcze nie wszystko, jeśli chodzi o relacje tych dwóch firm. Gdy Jowood zostało zamknięte, a prawa do jego marek – w tym do Gothica – wykupiło THQ, Piranha Bytes skontaktowało się właśnie w sprawie Gothica. THQ Nordic w pełni szanowało Piranha Bytes i zgodziło się na bezproblemowe oddanie praw do kultowej serii jej prawowitym właścicielom.

Kilka z gier, których właścicielem jest THQ Nordic

Kolejny Gothic już powstawał?!

Teraz skupmy się na informacji, która porządnie wstrząsnęła polskim internetem pare miesięcy temu. W lipcu 2018 roku fora gamingowe szumiały o tym, że potwierdzono nowego Gothica.

Jak się okazuje, na jednej z deweloperskich transmisji na żywo w serwisie Twitch.tv padły dość ważne dla każdego polskiego gracza słowa. Björn Pankratz – Szef studia oraz ostatni wśród obecnych pracowników Piranii, który pracował przy oryginalnej trylogii – wygadał się i wspomniał o tym, że w głowach pracowników trwają już burze mózgów, a także tworzą się wstępne projekty i szkice do nowego Gothica. Nie wiemy jednak, czy na owych szkicach się skończyło, czy Piranie rzeczywiście pracują nad nowym Gothicem

Gothic 4? Gothic 5? Co zrobi THQ Nordic?

Tutaj wracamy do najważniejszego pytania. Jeśli w ogóle wyjdzie nowy Gothic, to jak będzie się  on zwał? Gothic 4, czy może jednak po tytule zobaczymy towarzyszącą mu piątkę?

Należy pamiętać, że “Gothic 4” już kiedyś powstało. Wydane przez Jowood, ale nie stworzone przez Piranha Bytes. Mimo tego, że fani nie uznają tego za Gothica, a Piranie potwierdziły, że wszystkie gry serii, które wyszły po oryginalnej trylogii nie są kanoniczne oraz tego, że nawet na Steamie tytuł gry został zmieniony z “Arcania: Gothic 4” na “Arcania” A Gothic Tale”, to jednak wpisując w Google frazę “Gothic 4” wciąż wyskakuje nam ta nieszczęsna czarna owca.  Kto wie, może Piranie zdecydują się nie umieszczać żadnego numerka, a zamiast niego dać podtytuł lub po prostu zostawić samo “Gothic”.

Zastanówmy się jeszcze, co Piranha Bytes i THQ mogą zrobić z nowym Gothicem. Przecież na końcu “trójki” bohater otrzymuje do wyboru trzy znacznie różniące się od siebie ścieżki, które prowadzą do zupełnie innego zakończenia. W przypadku chęci kontynuowania historii twórcy musieliby uznać jedno z zakońćzeń za kanoniczne, a następnie od niego kontynuować przygodę. Jest też możliwość, że właściciele marki zdecydowaliby się na kompletny reboot gry. Zaczęcie całej opowieści od nowa z mniejszymi lub większymi zmianami w bohaterach oraz opowieści. Zostaje jeszcze jedna, chyba najbardziej prawdopodobna opcja. Remake. Chodź brzmi to głupio, remake pierwszej gry lub kto wie, może nawet całej trylogfii, byłby świetnym testem dla THQ i Piranii, czy ludzie nadal interesują się marką Gothic i czy nadal chcą w nią grać. Jeśli odzew były pozytywny, to twórcy zdecydowaliby się na kontynuacje przygód Bezimiennego od momentu, gdzie skończyły się one w trójce, a niezaznajomieni z serią graczą, mieliby o wiele ładniejsze i wygodniejsze wprowadzenie do świata.

Kiedy najwcześniej wyjdzie nowy Gothic?

Pozostaje jeszcze kwestia daty. Kiedy mógłby powstać nowy Gothic? Obecny plan wydawniczy Piranha Bytes skupia się na jednej grze co mniej więcej trzy lata, co widać na przykładzie Risena 3 wydanego w 2014 i Elexa, który swoją premierę miał w 2017 roku. O tym, że Elex 2 powstaje jesteśmy niemal w 100% pewni. Jeszcze przed premierą pierwszego Elexa, Piranha Bytes dostało od Unii Europejskiej dotacje na cel wyraźnie zapisany jako “Elex 2”. Zatem Najbliższy Gothic miałby swoją premierę po drugim Elexie, czyli pod koniec 2023 roku lub na początku roku 2024.

2023?! Cholera, ale ja wtedy będę stary… No i pewnie martwy