Czy stream jest tylko dla zarobków?

Czym jest fenomen streamingu? Według wielu osób to po prostu pretekst, by zaistnieć i zarabiać poprzez granie. Czy to prawda?

Jest wielu streamerów, którzy nie liczą na rozgłos za wszelką cenę. Wystarczy im garstka widzów, którym mogą pokazywać swoje poczynania w grze. Brzmi abstrakcyjnie? To może omówmy, jakie są 3 największe korzyści pozamajątkowe z prowadzenia streamów! Oczywiście mogą nie satysfakcjonować wszystkich. Są to przykłady zaobserwowane z życia.

Motywacja

Czy jest to coś, co sprawia, że bardziej skupiasz się na grze, niż choćby te kilkanaście osób, które bacznie obserwują Twoje ruchy? Nieważne, czy to MMO, czy choćby jakaś zwykła gra jednoosobowa. Chcesz się wykazać z jak najlepszej strony, pochwalić swoimi umiejętnościami. Lub chociaż sprawić, by widzowie chętnie wracali na Twój stream. By oglądali go chętnie nie tylko dla gry, ale dla gracza, dla jego komentarzy! Bądźmy szczerzy. Czy skill w LoL-u to wszystko, czego oczekujemy podczas oglądania? Może jest to też sposób wypowiedzi gracza, zabawne teksty, bądź przemyślane hasła?

Możesz poznać wartościowych sojuszników!

Niejednokrotnie ludzie, którzy zaczynali  strumyki samotnie, dzięki prośbom i choćby szczęściu znajdowali osoby, z którymi grali potem już przez bardzo długi czas, a może do dziś. Wystarczy dać szansę właściwemu człowiekowi, który  – przez chęć wystąpienia na streamie bądź co lepsze, chęć zagrania z osobą, którą dosłownie 5 minut temu oglądał z przyjaciółmi – dołączy do Ciebie w grze. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale wartościowi sojusznicy, którzy sami Cię odnaleźli, to miłe wspomnienie. Czasem dzięki temu takie osoby grają ze sobą także w inne gry. A może w ten sposób znajdziecie kolejnego przyjaciela? Może też przesadzam, ale przecież więzi nie wytwarzają się tylko w szkole, w pracy lub na podwórku. Widziałam już kilka grup, które w ten sposób stworzyły swoją nierozłączną paczkę!

stream

Stream daje brak poczucia osamotnienia

Najważniejsze jednak jest to, że gdy Ty pokazujesz swoje poczynania, masz świadomość, że nie jesteś sam! Że przy Tobie są inni ludzie – niektórzy wyśmieją, a niektórzy będą Cię wspierać. Będą Ci doradzać. Relacja gracz-widz jest jak relacja z aktorem w teatrze. Im lepsza publika, tym więcej aktor może dać z siebie. Czymże jest gra na scenie, gdy widowni nie ma? To jedynie próba przed czymś, co przyniesie nam satysfakcję. Bo dopiero gdy znajdzie się ktoś, kto będzie śledził nasze poczynania, będziemy czuć, że robimy coś naprawdę!

Zabrzmiało zbyt słodko? Szkoda… To może sami spróbujcie? Włączcie streama, zaproście ludzi na jakimś medium społecznościowym i przeżyjcie to sami!

 

O autorze: Mikayla

Ohayou! c: Tutaj gemu-mango-animu-fanka z zamiłowaniem do rysowania, która w kuchni umie nawet chleb spalić, robiąc kanapki, a do tego ma zamiłowania sadystyczno-masochistyczne 😀 Czytać: mainuje Teemo c: Gram w LoL-a od niedawna, bo od przedsezonu piątego, ale przez ten rok bardzo się zafascynowałam tą grą ^^ Liczę, że nie będziecie żałować, czytając moje artykuły 😉

 • Ania Kondracka

  90 procent streamerów robi to dla pieniędzy albo i więcej. Oczywiście nikt się do tego nie przyzna, mówią ze to z pasji a te opcje donate i reklamy to przypadkiem są jako opcjonalna forma wsparcia kanału. Chyba tylko Nervarien otwarcie powiedział ze nie chce oszukiwać widzów i streamuje dla $$$ bo to jego praca i jedyne źródło utrzymania, jakby nie zarabiał na tym to by nie streamował. Cała reszta unika odpowiedzi na takie pytania 🙂 Ja osobiście rzadko oglądam streamy, jak już mam czas na rozrywkę to wolę sama pograć niż patrzeć jak ktoś gra w grę. Nie rozumiem ludzi którzy spędzają na tym całe dnie, nie brakuje osób które codziennie siedzą na streamach nawet po 10 godzin . Streamer zarabia w tym czasie pieniądze a widzowie marnują swój cenny czas i życie. Ostatnio widziałam pojawiło się kilka nowych polskich streamerek które marzą o wielkich zarobkach – odważny makijaż, staniczek pushup kamerka pod dobrym kątem prosto na piersi, overlay cały na różowo, w tytule oczywiście słowo girl i kilka serduszek żeby widzowie mieli pewność że to na pewno dziewczyna. Oczywiście wszystkie opcje donate są już ustawione i można wysyłać pieniądze, to nic że streamuje po raz pierwszy, o wszystko zadbała wcześniej bo dobrze wie po co jest na twitchu. Jest tylko jeden mały problem, nie ma widzów 😀 17 osób oglądających i liczba się nie zwiększa.

  Jeszcze lepszym przypadkiem jest kanał Helena Live, jeden z moich ulubionych.Tam liczba widzów osiąga nawet 10k, ludzie mogą za jednego dolara ją wyzwać lub napisać sprośną wiadomość, stream jest zawsze śmieszny bo wiadomo że to zwykła aktorka, przez kilka godzin streamowania cały czas udaje ze płacze krzyczy i się broni, a tak naprawdę dobrze wie że zarabia kilkaset dolarów dziennie z samych dotacji więc powraca następnego dnia po nową dawkę wyzwisk. To nic że straciła swoją godność i wciąż daje się obrażać 10-latkom, ważne że na tym zarabia 🙂 Tak niestety działa Twitch i Hitbox, większa część widowni to bardzo młode osoby które nie mają o tym pojęcia.

  • Kasahara

   No nas zjadają żywcem, gdy otwarcie mówię do ludzi, że prowadzę portal dla pieniędzy a pasja jest dodatkiem a nie istotą. Ba, dodatkowo trochę są większe koszty portalu od streamowania. Serwer 500 PLN, ZUS i podatki 1500 PLN, wypadałoby dać kilka stówek jeszcze redaktorom i mamy prawie 3 000 PLN żeby w ogólne działać, wiec aby dostać minimalną krajową muszę zarobić 5 000 PLN. Pracuję dziennie od 6 do 16 godizn – bez weekendow, bez urlopów czyli 2-3 razy tyle co “przeciętny Kowalski”. Żona, dziecko, mieszkanie do utrzymania, przecież gdyby to nie zarabiało to rzuciłbym w sekundę i poszedł do etatowej pracy – to logiczne. Na pasji to wyrosło, jednak przez ani sekundę prowadzenia portalu przez 5 lat nie wciskałem nikomu kitu, że to dla kasy. To logiczne, niczemu nie uwłaczające.. A ludzie mają o to ogromny ból dupy. Czy ja komuś ukradłem te pieniądze? Czy kogoś zmuszam do odwiedzenia portalu? Czy kogoś oszukałem? Otóż nie. Ale podejrzewam, że tylko takie rzeczy mogą pisać “bananowe dzieci” bo nigdy w życiu nie przepracowały nawet uczciwie godziny.

 • Wiesiek Duda

  Świetny artykuł!

  • Mikayla

   dzięki <3