Recenzja Sick City
Żałuję, że nie jesteście w stanie zobaczyć tego w ten sposób, co ja – głębia obrazu znika od razu po cyknięciu screenshota, gdy nie jest się w stanie co kilka sekund poruszać po mapie gry, a animowane efekty giną w bezruchu. Gdybym przed chwilą nie grał w Sick City, uznałbym, że to kolejna losowa gierka, jakich wiele od czasu erupcji grami indie wulkanu-rynku gamingowego. A tu proszę, nawet nie!
Główne cechy gry:
- Taktyczna MOBA z widokiem izometrycznym do 8 osób (max. 4 drużyny w jednym zespole).
- Możliwość wyboru drużyny (obecnie Legion lub Kidz, ale niedługo do zabawy dołączą Wasteland Junkies) oraz 4 z 6 postaci (dostępnych później do kupienia w trakcie gry) w lobby (jak na przykład w War Thunder: wybieramy do 5 samolotów jednej nacji, którymi rozpoczniemy kolejną rozgrywkę).
- System umiejętności: każda postać, oprócz unikalnego zasięgu ataku czy wzroku, posiada do trzech umiejętności (wyjątek: snajper [1]).
- Pierwsza umiejętność [Q] z reguły jest również atakiem wykonywanym automatycznie: po wciśnięciu klawisza jesteśmy w stanie zobaczyć zasięg umiejętności.
- [W] to najczęściej umiejętność celowana.
- [E] to umiejętność posiadana przez niewiele postaci.
- Zależnie od wybranej drużyny, mamy do dyspozycji inne postaci i oczywiście lidera. Jest to postać z dużą ilością HP, która jako jedyna może sabotować bazy przeciwników oraz zbierać podziewające się na mapie Aimo (do trzech pakietów).
- Grę kończy się zarówno przez śmierć lidera, jak i przejęcie bazy na 30 sekund.
- Wybrane wcześniej w lobby postacie możemy kupować w grze za pomocą Aimo. Punkty te zdobywamy poprzez zbieranie ich na mapie świata oraz… czekanie. W dniu pisania artykułu na 1 Aimo czekamy 3 sekundy. Na zakupienie jednostki za 40 Aimo czekamy aż dwie minuty! Sick City uczy oszczędności…
- Mapa świata spowita jest mgłą wojny: widać, jak wygląda ciemniejszy obszar, jednak nie wiadomo, co na nim stoi. Co mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło – pole widoku jest uzależnione od pozycji postaci względem terenu. Inaczej wygląda, gdy ustawimy się przed drzwiami, a inaczej, gdy w ogóle ustawimy się przy samej ścianie, widząc ledwie framugę. Obszar zza głowy jest widoczny normalnie, do tego jest współdzielony z innymi postaciami.
- Early Access kosztuje 10 USD, w przeliczeniu – około 35 zł.
Oprawa graficzna jest po prostu ładna. Wszystkie elementy świata wyglądają estetycznie i dopasowują się wyblakłymi nieco kolorami (co się dziwić, postapo!), postacie natomiast są jakoś tak cudnie przerysowane, nie gryzą w oczy, są ze sobą spójne. Zakrzywione paski zdrowia w nieco militarnym stylu dodają tytułowi wyjątkowości, a osoby zatrudnione do stworzenia efektów broni powinny otrzymać premię. Nawiązania, bardziej w charakterze podobieństw, do Team Fortress 2 nie kłują w oczy, a sprawiają bardziej wrażenie “łał, zrobiliście to!”.
Muzyka, jak słychać w zwiastunie, jest bardzo dopasowana do tytułu – nawet taka sick. Dodaje ochoty do walki – lecz nie w stylu klasycznych FPS-ów skoncentrowanych na szybkiej wymianie ognia i równie krótkim rozstrzyganiu o zwycięscy. To w ogóle całkiem ciekawe w Sick City, bo czas tu płynie jednocześnie powoli i szybko: wystarczająco.
Niestety, po wejściu do gry wyłania się jej pierwsza wada – brak ludzi. Na globalnym czacie ostatnia (i jedyna) wiadomość padła na pięć godzin przed tym, jak ją odpaliłem. Roccat nie udostępniło rozgrywki na boty – szkoda. Niemniej, lobby da się odpalić grając w pojedynkę. Otrzymaliśmy jednak wiadomość od twórców gry:
Jeżeli będzie brakować graczy do rozgrywki, to od przyszłego tygodnia (25 września) przez dwa tygodnie (9 października) od 17:00 do 21:00 będzie można zagrać z deweloperami na serwerach zakładanych specjalnie na tę okazję.
Zalety:
- spójna ze sobą i ciesząca zmysły oprawa audiowizualna,
- wygodne ułożenie kamery,
- czat globalny,
- minimalistyczny interfejs i bardzo prosta rozgrywka do opanowania (easy to learn, hard to master).
Wady:
- bardzo mało ludzi obecnie: trafiłem maksymalnie na dwie osoby… które i tak wolały grać same ze sobą,
- brak PvE,
- nie jest to rozgrywka na 2-3 minuty.
>))’>
Jeśli opis gry Cię zachęcił, możesz już skierować się w kierunku pobrania jej – przypominam, do 15 października można wypróbować ją za darmo, a po tym terminie dostęp będzie płatny 10$. Wspominam o tym dlatego, że pobieranie trwa tu tyle, ile każdego mniejszego czy większego MMORPG-a: nawet do dwóch godzin. To znaczy, pobieranie plików gry – bo sam instalator to pies z nim tańcował (waży około 40 MB). W tym czasie mogliśmy obserwować hipnotyzującą tekstową rybkę widoczną w nagłówku, która pływała przy pasku pobierania.
A jeśli nie zachęcił, dział gamer lifestyle ma jeszcze sporo ciekawych newsów.
Wymagania gry
Według producenta do gry potrzeba połączenia z Internetem i systemu Windows. Na nowoczesnych komputerach gra powinna pójść bez zacinki, u mnie natomiast do 12 FPS-ów w miejscach bez przeciwników. Wątpię jednak, by kogoś nie było stać na nic lepszego niż nVidia GeForce GT 730 64-bit…
Rozgrywka w Sick City
Ekran po wejściu do gry jest skromny, ale przypomina nam, że nie ma się co rozwlekać nad jednym menu, a istotą całego Sick City jest… cóż, gra. Przed pierwszą rozgrywką warto jest sobie rzucić okiem na tutorial – 7 ładnych grafik, które w zupełności wyjaśniają nam całą rozgrywkę na tyle, by wiedzieć, że ekran po lewej nie służy do wybierania jednostek tylko ich kupowania…
Po kliknięciu Custom Match przenosimy się do miejsca, w którym możemy wybrać albo stworzyć nowy pokój do gry. Warto pierwszą grę odpalić w pojedynkę, by zapoznać się na spokojnie z mapą i zorientować się w interesujących punktach, w których można się zakamuflować.
Lobby
Na wybranie drużyny mamy dwie minuty. Kiedy piszę ten artykuł, do wyboru są dwie: prowadzona przez Helgę Engel (lider Legionu) i Justice (lider Kidz), niedługo jednak wprowadzona zostanie trzecia: Wasteland Junkies, których umiejętności będą opierały się na ich zdrowiu. Każda z nich różni się od siebie:
Legion: obrażenia, artyleria, opancerzenie
Kidz: stuny, naprawy, zręczność
Oprócz lidera dostosowujemy sobie postacie, oczywiście różniące się od siebie w zależności od wybranej drużyny. Musimy wybrać sobie 4 z 6 postaci, które będziemy potem kupować na polu walki. Jeśli zapomnimy umiejętności danej postaci, możemy na nią kliknąć. Jeżeli natomiast mamy już gotowy zestaw i nie chce nam się czekać, po prawej znajduje się sześciokąt, którym zasygnalizujemy gotowość do gry.
Pogrubione postacie są unikalne dla frakcji, reszta – te same jednostki, jednak w kolorach swojej frakcji.
Kliknięcie na daną postać przeniesie Cię do jej opisu na forum Sick City.
Postacie w Sick City
- Legion:
- Helga Engel
- lider: wyrzutnia granatów i grad granatów (ranią kilka celów, są również w stanie zranić sojuszników)
- SMP-3 Meteor
- czołg: ciężki moździerz (ignoruje blokady terenu i zadaje obrażenia) i pierścień granatów (zadają obrażenia wszystkim jednostkom w pobliżu, skuteczny przeciwko piechocie),
- MTP-2 Komet
- czołg: defensywne karabiny maszynowe (automatycznie atakują najbliższych przeciwników), lekkie działo (atakuje pojazdy z większą prędkością ataku niż zwykła wieżyczka), duże działo (zadaje olbrzymie obrażenia nie tylko celowi, ale także okolicznym jednostkom) i pierścień granatów.
- HKP-1 Asteroid
- czołg: wieżyczka,
- A.S.S.
- snajper: karabin snajperski,
- S.I.K.
- lekka piechota: pistolet maszynowy (spowalnia jednostki; atak automatyczny) i granaty ręczne,
- P.A.K.
- ciężka piechota: pistolet maszynowy i wyrzutnia rakiet (dobra na pojazdy pancerne).
- Helga Engel
- Kidz:
- Justice:
- lider: Sniper Colt (broń z szansą nałożenia obrażeń krytycznych), kamuflaż (działa do czasu nałożenia obrażeń lub wygaśnięcia) i Fist of Justice (odrzuca i zmusza przeciwników do ucieczki),
- Rollz
- jednostka specjalna: broń maziowa (stunuje przeciwnika, nie zadaje mu obrażeń) i pułapka maziowa (tudzież),
- Chips
- jednostka wsparcia: narzędzie naprawcze (odnawia zdrowie i tarczę) i wieżyczka (ustawia wieżyczkę automatycznie atakującą wrogów),
- Boom Box
- czołg: wieżyczka,
- Ace
- snajper: karabin snajperski,
- Knuckles
- lekka piechota: pistolet maszynowy i granaty ręczne,
- MarchMellow
- ciężka piechota: pistolet maszynowy i wyrzutnia rakiet.
- Justice:
Uwielbiam te śmieszki ze strony twórców gry. Kiedy Justice używa umiejętności Kamuflaż (na ikonce której jest torba papierowa na głowie), zakłada ją na głowę i w ten sposób paraduje pomiędzy szykami wrogów. Całość jest w ogóle bardzo sympatyczna: udało się zrównoważyć komiksowość z pewną dozą dzikości. Sick City ani nie wygląda na mordowankę, ani na cukierkowy świat.
Nie da się zalogować do Sick City!
Obecnie po zalogowaniu nie pojawia się informacja, czy nasze dane nie zostały odrzucone. Należy próbować do skutku. W razie czego pozostaje reset hasła. Pamiętaj, że logujesz się swoim adresem e-mailowym!
Sterowanie w Sick City
Jednostki
- Lewy przycisk myszki (LPM) – zaznacz/odznacz jednostkę
- Prawy przycisk myszki (PPM) – wydaj rozkaz ruchu
- Q/W/E – wybierz umiejętność
- + LPM – użyj umiejętności
- 1/2/3/4 – rekrutuj jednostki
- Przytrzymując LPM – zaznacz grupę jednostek
- Tab – toggle units
- A – wybierz lidera
- Shift + RPM – wyznacz waypoint (punkty, którymi przejdą postacie nim dotrą do celu)
Kamera
- Kółko myszki – przybliż/oddal widok
- Wciśnięcie i przytrzymanie kółka myszki – przesuń kamerę
- Strzałki – poruszanie kamerą
- Spacja – wyśrodkuj na zaznaczonej jednostce
Inne
- Enter – włącz/wyłącz czat