Gamer Lifestyle r.

Czy opłaca się iść do technikum informatycznego?

Mimo że mamy środek wakacji, warto zastanowić się nad swoją przyszłością. Czy opłaca się iść do technikum informatycznego?

Każdy młody człowiek w końcu dojdzie do momentu w swoim życiu, kiedy będzie musiał stanąć przed wyborem szkoły średniej. To co wybierzemy i ile się w trakcie tych paru lat nauczymy, ma realny wpływ na studia i wykonywany w przyszłości zawód. Od paru lat, wraz ze wzrostem popularności gier komputerowych, Internetu oraz rozwojem technologii, młodzi ludzie (częściej chłopcy niż dziewczęta) wybierają klasy o profilu informatycznym, tak licea, jak i technika. Oba mają swoje dobre i złe strony.

Czy opłaca się iść do technikum informatycznego?

Kiedy powinieneś je wybrać?

Przede wszystkim zastanów się co lubisz, w czym jesteś dobry, co mógłbyś robić w przyszłości? Jak radzisz sobie z przedmiotami ścisłymi? Czy już teraz interesujesz się komputerami, programowaniem? Czy sam robiłeś już coś w tym kierunku? Czy umiałbyś złożyć, rozebrać, naprawić swój komputer? Czy sprawnie posługujesz się systemem i dostępnymi programami?

Te pytania mogą wydawać się błahe, jednak pomogą Ci się ukierunkować i zastanowić. Szkoły średnie profilowane są po to, byś mógł wybrać kierunek, który najbardziej Cie interesuje i skupić się na związanych z nim dziedzinach. Pokazują także, z czym wiąże się dany przedmiot i pozwalają zadecydować, czy to na pewno to.

Tak, do informatyki potrzebna jest matematyka. Jest to podstawa. To kierunek dla osób, które dobrze radzą sobie z przedmiotami ścisłymi. Mimo wszystko każda szkoła średnia ma obowiązek przygotować swoich uczniów do matury. Wybierając technikum informatyczne, wybierasz rozszerzenia matematyki i informatyki. Oczywistym jest więc, że jeśli już teraz sobie z nimi nie radzisz, możesz mieć trudności w szkole średniej.

Ktoś mógłby powiedzieć, że obchodzenia z komputerem mają nauczyć Cię w technikum, przecież po to tam idziesz. Tak, ale nauka tam będzie o wiele prostsza jeśli już teraz masz o tym jakieś pojęcie. Właściwie trudno uwierzyć, że tak nie jest. Dzięki interesowaniu się odkryjesz, co sprawia Ci największą przyjemność i będziesz wiedział, na czym skupić się w szczególności już w szkole. Nie każdy musi lubić programować – może Ty wolisz składać i naprawiać komputery?

iść do technikum informatycznego

Co oferują?

Wszystkie technika są tak naprawdę podobne. Oczywiście, tak jak w przypadku liceów, mają swój ranking – im wyżej, tym szkoła lepsza.

Główna różnica polega na tym, że kończąc technikum oraz zdając wszystkie egzaminy z kwalifikacji (np. E.12, E.13, E.14), dostajesz dokument świadczący o zdobytym przez Ciebie zawodzie. Oznacza to, że od razu po skończeniu szkoły możesz się zatrudnić na stanowisku, którego uczyłeś się 4 lata. Są to najczęściej: technik informatyk, technik elektronik czy też technik cyfrowych procesów graficznych (na podstawie ofert kilku szkół warszawskich).

W zależności od wybranego zawodu, oprócz przedmiotów standardowych uczonych także w liceach (matematyka, polski, drugi język), będziesz uczęszczał na przedmioty zawodowe, specjalnie ukierunkowane, jak np: montaż i eksploatacja komputerów oraz urządzeń peryferyjnychprojektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami czy tworzenie aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowania bazami.

Ponadto szkoła współpracuje z różnymi pracodawcami i organizuje jednorazowe praktyki w firmach informatycznych czy urzędach administracji samorządowej zazwyczaj trwające miesiąc. Pozwala to zdobyć wysoko cenione w przyszłej pracy doświadczenie.

iść do technikum informatycznego

A co z liceum?

Wiele liceów posiada w swojej ofercie przynajmniej jedną klasę o profilu mat-inf. Wiele pozwala także na późniejsze rozszerzenie informatyki na profilu mat-fiz. Najczęściej jednak posiada zajęcia pozalekcyjne i kółka informatyczne czy nawet robotyczne. Nauka informatyki wymaga tam o wiele więcej pracy własnej.

Jak sama nazwa wskazuje, liceum ogólnokształcące ma nauczyć podstaw wszystkich kierunków. Przez klasę pierwszą kontynuowany jest program z gimnazjum (lub niedługo szkoły podstawowej), a więc mamy przedmioty typu historia, chemia, dochodzą nawet zajęcia z wiedzy o kulturze czy podstaw przedsiębiorczości. Prawda jest taka, że w takich warunkach nie da się skupić jedynie na tym, co nas interesuje. Często rozszerzenia rozpoczynają się w drugiej klasie, kiedy kończą się przedmioty gimnazjalne.

Jest to więc czas, w którym jesteśmy zdani na siebie. Oczywiście, nauczyciele są po to by pomóc, szczególnie ci prowadzący zajęcia dodatkowe, jednak nie należy spodziewać się wiele, szczególnie przez pierwszy rok. Jeśli jesteś ambitny i zależy Ci na dobrych studiach informatycznych, a może nawet olimpiadzie, wybierz liceum, jednak wiedz, że tylko od Ciebie będzie zależeć, czy Ci się powiedzie.

iść do technikum informatycznego

Podsumowując

Odpowiadając na postawione w tytule pytanie – czy opłaca się iść do technikum informatycznego – odpowiedź brzmi: tak, oczywiście! Jednak jest to uwarunkowane potrzebami kandydata. Żyjemy w kraju, gdzie edukacja stoi na wysokim poziomie, dzięki czemu mamy mnóstwo możliwości rozwoju i tylko od nas zależy, czego chcemy, oczekujemy i na co nas stać.

Licea lepiej przygotowują do matury przez ich wszechstronność i zgoła lepszy poziom nauczania. Po skończeniu szkoły najlepiej dalej się kształcić, by mieć szanse na pracę (gdyby to było takie proste) – studia są więc konieczne. Szkoła pomoże nam w nauce, jednak nie zrobi tego za nas. Wymagane jest o wiele więcej pracy własnej, tym bardziej w kwestii programowania. Nauka w liceum trwa także krócej, bo trzy lata, a na koniec piszemy jedynie maturę.

Technika skupiają się na danym zawodzie, przez co zapewniają potrzebną wiedzę. Dzięki przedmiotom zawodowym, mamy więcej styczności z tym, co wybraliśmy. Mamy zapewnione praktyki, pozwalające zdobyć doświadczenie. Możliwe, że szkoła nieco gorzej przygotuje nas do matury, przez co w przypadku chęci pójścia na studia, będziemy mieć możliwość nauki jedynie na gorszych uczelniach. Oprócz matury trzeba zdać dodatkowe egzaminy z kwalifikacji by dostać zawód, którego się uczyliśmy. Mamy pewny start w przyszłość i od razu możemy zacząć pracować. Nauka trwa nieco dłużej, bo 4 lata.

Nie ma złych wyborów, a wszystko zależy od nas. Jakie są wasze doświadczenia? Uczęszczaliście do technikum?

[latest_posts category=”gamerlifestyle” count=”6″]

Źródło: Internet, wiedza własna