Gamer Lifestyle r.

Niebezpieczne ekrany! Promieniowanie niebieskiego światła.

Monitor, TV oraz urządzenia mobilne. Społeczeństwo używa ich, ale nie jest świadome niebezpieczeństwa jakie niesie promieniowanie niebieskiego światła.

Zanim zacznę opisywać najgorsze możliwe scenariusze jakie mogą pojawić się przez promieniowanie niebieskiego światła to zacznę od tego – czym jest niebieskie promieniowanie. Niebieskie światło jest częścią światła widzialnego, którego zakres mieści się dla światła słonecznego od 400 nm do 800 nm oraz dla urządzeń z podświetleniem LED od 400 nm do 500 nm. Mimo, że niebieskie światło jest światłem naturalnie występującym w naturze to ma inną charakterystykę widmową od światła pochodzącego z oświetlenia typu LED. To właśnie długotrwała eksploatacja urządzeń z ekranami LED są niebezpieczne dla zdrowia.

Niebezpieczne ekrany! Promieniowanie niebieskiego światła.

Promieniowanie niebieskiego światła

Wiele badań m.in Institute de la Vision przeprowadzonych w Paryżu wskazały, że najbardziej niebezpieczne jest promieniowanie niebieskie w zakresie fal od 415 nm do 455 nm. Efektem działania promieniowania niebieskiego światła jest nieprzyjemna suchość w oczach, pieczenie, swędzenie a czasami łzawienie. Długie wystawianie wzroku na promieniowanie prowadzi do zwyrodnienia siatkówki i plamki żółtej co prowadzi do pogorszenia się wzroku.

Najgorszym scenariuszem jest złośliwy nowotwór oka, który uszkadza ciało szkliste. Galaretowatą substancję, która chroni siatkówkę. Innymi słowy – można całkowicie stracić wzrok, a jak to bywa z nowotworami – nawet i życie. Warto również mieć na uwadze fakt, że korzystanie z urządzeń późnym wieczorem tuż przed snem może prowadzić do zaburzenia rytmu snuobniża się poziom melatoniny, a co za tym idzie – organizm przestaje się w pełni regenerować a nasza odporność stopniowo się osłabia. Układ nerwowy mocno na tym traci przez co jesteśmy narażeni na depresje i nerwice. Dzieje się tak dlatego, że niebieskie światło znajduje się blisko spektrum ultrafioletu i jest pierwszym silnym światłem docierającym do wzroku. Idealnie pokazuje to poniższy rysunek.

Rys. www.eizo.pl

Jak ograniczyć niebieskie promieniowanie?

Najlepszym wyjściem byłoby wyeliminowanie z życia korzystanie z urządzeń z ekranami LCD, ale jest to niemożliwe tak samo jak niemożliwe. Najbardziej prawdopodobne jest to, że zaczniemy korzystać z nowych technologii jeszcze częściej niż do tej pory.

Niebieskiego światła wyeliminować w 100% nie można, ale można je ograniczyć. Najmniej kosztownym, ale czasochłonnym rozwiązaniem będzie spersonalizowanie ustawień monitora. Biorąc pod uwagę, że niebieskie światło występuje w temperaturze barwowej 6500 – 9600 Kelvina to warto obniżyć skalę do 5000 – 6000 Kelvina oraz zmniejszyć luminację do 150 – 120 cd/m2. Dzięki tym ustawieniom zmniejszamy wpływ promieniowania niebieskiego światłą o około 70-80%.

Innym sposobem jest ograniczenie niebieskiego promieniowania przez użycie specjalnych soczewek np. z powłoką BlueControl, które są produkowane przez jedną z najbardziej renomowanych firm – Hoya. Powłoki BlueControl mają właściwości antystatyczne, hydrofobowe oraz oleofobowe oraz są odporne na zarysowania. Cena takich soczewek to koszt około 400-500 zł, ale otrzymujemy pełnowartościowy produkt, który pomoże zadbać o wzrok.

Najdroższą inwestycją od okularów ze specjalnymi soczewkami jest zakup monitora, który posiada technologię tzw. Low Blue Light. Jednakże te monitory są drogie, ale warte poznania, gdyż posiadają one wysokie częstotliwości odświeżania, niskie czasy reakcji oraz system eliminujący migotanie ekranu. Z takich najbardziej znanych modeli można wyróżnić m.in.:

  • Asus PG279Q, cena: 3300 – 3400 zł
  • AOC AGON AG271UG, cena: 2700 – 2900 zł
  • BenQ ZOWIE XL2735 e-Sport, cena: 2100 – 2300 zł
  • Samsung Curved QLED 27” CFG73, cena: 1600 – 1800 zł

Jak widzimy ceny się różnią nie dlatego, że firma, ale przez zaimplementowane technologie, które mogą spodobać się szczególnie graczom. Oczywiście to tylko kilka wyróżnionych modeli, a jest ich trochę więcej.

Jeżeli chodzi o urządzenia mobile tj. smartphone czy tablet to posiadają one możliwość ustawienia wyświetlacza, gdzie można obniżyć jasność ekranu. Niektóre modele zostały wyposażone w programowy “Tryb nocny“, który obniża temperaturę barwową ekranu obniżając przy tym promieniowanie niebieskiego światła. Warto więc zainteresować się, co wasze urządzenia oferują w ustawieniach, bo tam mogą być takie opcje, które poprawią komfort korzystania z technologii mobilnej.

Podsumowanie

O ile jest to możliwe powinniśmy ograniczyć korzystanie z ekranów przed snem, aby zachować zdrowy i pełny zakres snu co pozwoli się organizmowi zregenerować i nabrać sił na kolejny dzień. Trzeba pamiętać o tym, aby pomieszczenie w którym pracujemy było dobrze oświetlone, by nie męczyć wzroku samym ekranem monitora czy urządzeniami mobilnymi. Na szczególną uwagę zasługują żarówki LED od Philipsa, które zostały stworzone nie tylko po to by zadbać o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, ale głównie w myślą o wzrok osób w nim przybywającym. Przetestowane laboratoryjnie i posiadają normę bezpieczeństwa fotobiologiczną. Regularne badania wzroku, dostarczanie do organizmu witaminy A, wit. E, wit. Cluteinę i zeaksantynę pozwoli utrzymać prawidłową kondycję wzroku. Konieczne jest spożywaniu owoców i warzyw. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna być dopełniona dobrą suplementacją. Należy również dostarczać do organizmu kolagen, gdyż oczy składają się z dużej ilości z tego białka. To białko dostarcza m.in. suplement diety DuoLife ProStik oraz DuoLife Collagen. Suplementy te składają się w 100% z naturalnych składników bez dodatków chemii, a to co jest naturalne to jest lepiej przyjmowane przez organizm.

Ograniczenie promieniowania niebieskiego światła, profilaktyka wzrok, dostarczanie niezbędnych witamin i składników, dieta oraz jakość snu pozwoli się cieszyć zdrowym i dobrym wzrokiem.