Gamer Lifestyle r.

Najpopularniejsze gry e-sportowe

Nie trzeba ich nam przedstawiać. Oto najpopularniejsze gry e-sportowe na świecie!

Im popularniejsze stają się gry komputerowe, tym popularniejszy staje się e-sport – stosunkowo nowy sposób rywalizacji i zarobków. Które gry cieszą się największym zainteresowaniem?

Najpopularniejsze gry e-sportowe!

10. Warcraft III – wydany w 2003 roku

Wszyscy miło go wspominamy. Mimo swojego wieku Warcraft III wciąż utrzymuje się w czołówce gier e-sportowych. To dzięki niej stworzono najpopularniejszy tytuł MMORPG – World of Warcraft. Kultowa gra z gatunku RTS. Celem jest zniszczenie bazy przeciwnika i obrona własnej. Jeden z większych turniejów – World Cyber Arena – odbył się w 2014 roku, a pula nagród wyniosła 95 tysięcy dolarów.

najpopularniejsze gry e-sportowe

9. Hearthstone: Heroes of Warcraft – wydany w 2014 roku

Najpopularniejsza karcianka od Blizzard Entertainment. Dostępna także na urządzenia mobilne. Wydano mnóstwo dodatków zawierających nowe karty i bohaterów z uniwersum Warcrafta. Finały Hearthstone’a – Hearthstone World Championship – odbywają się co roku w trakcie trwania BlizzConu. W rozgrywkach bierze udział 16 najlepszych graczy z całego świata! W zeszłym roku pula nagród wyniosła 250 tysięcy dolarów, w tym 100 tysięcy dla zwycięzcy.

najpopularniejsze gry e-sportowe

8. Heroes of the Storm – wydany w 2015 roku

MOBA wydana przez Blizzard łącząca postacie z trzech największych produkcji dewelopera: Warcrafta, Diablo oraz StarCrafta. Podobanie jak w przypadku Hearthstone’a, turniej odbył się podczas BlizzConu. Zwycięska drużyna zgarnęła 200 tysięcy dolarów!

najpopularniejsze gry e-sportowe

7. Call of Duty – wydane w 2003/2015 roku

FPS produkcji Activision Blizzard. Pierwsza część gry została wydana w 2003 roku, jednak to ta wydana w 2015 – Call of Duty: Black Ops III – sprawdziła się w e-sporcie. Utworzono ligę Call of Duty World League, podzieloną na dwie dywizje – Pro Division (zawodowa) oraz Challenge Division (otwarta). Pula nagród w zawodach wyniosła 3 mln dolarów.

najpopularniejsze gry e-sportowe

6. Smite – wydany w 2014 roku

MOBA wydana przez Hi-Rez Studios. Od innych różni się sposobem prezentowania rozrywki – z perspektywy trzeciej osoby. Pomysły na postacie czerpano z wierzeń i legend z całego świata! W 2016 roku odbyły się zawody Smite World Championship 2016, w których zwycięska drużyna wygrała 500 tysięcy dolarów.

najpopularniejsze gry e-sportowe

5. World of Tanks – wydany w 2011 roku

Bitwy czołgów spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. W pewnym momencie gra miała więcej zarejestrowanych użytkowników niż LoL! Zawody Grand Finals z pulą nagród 300 tysięcy dolarów odbyły się w tym roku w Warszawie, w Hali Torwar. Wzięło w nich udział 12 najlepszych drużyn z całego świata.

najpopularniejsze gry e-sportowe

4. Counter-Strike: Global Offensive – wydany w 2012 roku

Najpopularniejsza gra FPS, również część 1.6 wydana wcześniej. Co roku organizowanych jest masa turniejów. Do najpopularniejszych należą zawody ESL, DreamHack oraz MLG. Trzy razy w roku odbywają się także zawody rangi major, wspierane przez Valve. Pula nagród, wynosi w nich 1 mln dolarów, w tym 500 tysięcy trafia do zwycięskiej drużyny.

najpopularniejsze gry e-sportowe

3. StarCraft II – wydany w 2010 roku

Kolejna produkcja Blizzarda. Najbardziej znana gra z gatunku RTS. To trylogia składająca się na: Wings of Liberty, Heart of the Swarm oraz Legacy of the Void. Każda z nich opowiada o innej rasie. W ubiegłym roku na turnieju StarCraft II World Series zwycięzca otrzymywał 1,6 mln dolarów.

najpopularniejsze gry e-sportowe

2. DOTA 2 – wydana w 2013 roku

Powstała na podstawie modyfikacji do Warcraft III – The Frozen Throne. Już samodzielna produkcja od Valve zadebiutowała w 2013 roku. W turnieju The International 2015 pula nagród wyniosła aż 18 mln dolarów! 6,5 mln trafiło do zwycięskiej drużyny.

najpopularniejsze gry e-sportowe

1. League of Legends – wydane w 2009 roku

Żadna nowość. LoL jest nie tylko najpopularniejszą grą e-sportową, ale i najpopularniejszą grą na świecie! Gra w nią średnio 27 milionów graczy dziennie (dane na 2014 rok), a Riot Games zarabia ok 100 milionów dolarów każdego miesiąca. Finały wszelkich rozgrywek co roku cieszą się ogromną popularnością. W poprzednich latach pula nagród wynosiła 2 mln dolarów.

najpopularniejsze gry e-sportowe

Źródło