Najlepsze gry strategiczne w historii

Gry strategiczne to jeden z najbardziej popularnych gatunków gier, wciągający codziennie na wiele godzin dziesiątki milionów graczy z całego świata. Pierwsze powstały już w latach 80-tych, jednak prawdziwą popularność zyskały dopiero w latach 90-tych – od tamtej pory powstały setki tysięcy produkcji. Jednak które z nich są najlepsze?

Poniżej znajdziecie moje subiektywne zestawienie najlepszych gier strategicznych w historii. Znajdują się tam produkcje z różnych pod-gatunków, które wyróżniają się na tle innych. Dajcie znać w komentarzach jakie gry według was zasługują na pojawienie się w tym artykule.

XCOM 2

Najlepsze gry strategiczne xcom2

Jest to turowa strategia taktyczna, za której stworzenie odpowiada studio Firaxis Games, założone przez legendarnego Sida Meiera (to ten gostek od Civilizations). Akcja gry toczy się 20 lat po wydarzeniach ukazanych w pierwowzorze. Mechanika rozgrywki kontynuuje rozwiązania znane z poprzedniczki, dzieląc się na warstwę strategiczną, w której zarządzamy naszą mobilną bazą i wynajdujemy nowe technologie, oraz taktyczną – polegającą na rozgrywanych w systemie turowym potyczkach z obcymi. Nowością w grze są losowo generowane mapy oraz wyraźnie usprawniony model walki i wydawania rozkazów.

ANNO (seria)

Najlepsze gry strategiczne anno

Anno to seria gier strategicznych czasu rzeczywistego. Pierwsza część powstała w 1998 roku, a ostatnia miała premierę w 2016. Akcja produkcji z tej serii rozgrywa się w czasie średniowiecza, w latach 1400-1700 – poza częścią 2070 i 2205. Przy dewelopingu odsłon brało udział studio Blue Byte Software znane z Settlersów.

Age of Empires III

Najlepsze gry strategiczne AOE

AoE to trzecia część znakomitego cyku strategii czasu rzeczywistego stworzona przez legendarne już Ensemble Studios. Dziejąca się w realiach od XVI do XIX. Kluczowe elementy poprzednich odsłon zostały usprawnione i udoskonalone, a kampania przeszła gruntowne zmiany. Zamiast dosyć krótkich, niezależnych kampanii mamy sfabularyzowane kampanie przywodzące na myśl chwalebną grę Age of Mythology. Wydarzenia w jakich uczestniczmy oparte są na faktach historycznych (wojna francusko-indiańska czy rewolucje południowoamerykańskie) i podkoloryzowanej historii wymyślonej przez twórców.

Twierdza: Krzyżowiec II

Najlepsze gry strategiczne twierdza 2 krzyż

Kontynuacja bezprecedensowego hitu z roku 2002. Podobnie jak w pierwowzorze zabawa skupia się na zarządzaniu warownią obronną, w tym gospodarowaniu surowcami i siłą roboczą, wznoszeniu umocnień oraz rekrutowaniu armii zdolnej nie tylko ochronić tytułową twierdzę, ale także skutecznie oblegać zamki wrogów. Deweloperzy ze studia FireFly postarali się o znacznie większych rozmiarów mapy i wiele nowych rodzajów jednostek. Nowością jest również tryb rozgrywki w kooperacji z drugim graczem, co pozwala podzielić się między sobą obowiązki dowódcy armii i zarządcy warowni.

Supreme Commander: Forged Alliance

Najlepsze gry strategiczne SCFA

Jest to samodzielne rozszerzenie wydanej w 2007 roku kosmicznej strategii czasu rzeczywistego. Akcja dodatku została osadzona tuż po wydarzeniach przedstawionych w bazowej wersji. Zwaśnione frakcje UEF, Cybran oraz Aeon muszą wspólnie stawić czoła nowemu zagrożeniu – obcej rasie Seraphim. Deweloperzy ze studia Gas Powered Games przygotowali ponad 100 nowych jednostek, a także szereg zmian w samej mechanice rozgrywki.

The Settlers (seria)

Najlepsze gry strategiczne settlers

Wyjątkowo popularna seria gier strategicznych (czasu rzeczywistego) wydawana przez studio Ubisoft (dokładniej podlegające mu Blue Byte Software). We wszystkich grach serii gracz wciela się w średniowiecznego lub starożytnego władcę, którego zadaniem jest rozwijanie swojego królestwa, oraz podbój sąsiednich – kluczem do zwycięstwa jest rozwijanie i odpowiednie rozplanowanie budynków i połączeń między nimi, co pozwala zwiększyć ich efektywność oraz przekłada się na szybszy rozwój.

Age of Wonders III

Najlepsze gry strategiczne AoWIII

Age of Wonders III Osadzona w realiach fantasy gra strategiczna, stanowiąca czwartą odsłonę cyklu wykreowanego i rozwijanego przez holenderskie studio Triumph Software. Tytuł przenosi graczy do fantastycznego świata, w którym rozmaite rasy i ugrupowania walczą o władzę. Fabularyzowana kampania główna w grze skupia się na rywalizacji dwóch zwaśnionych frakcji – Imperium Wspólnoty oraz Trybunału Wysokich Elfów. Rozgrywka w Age of Wonders III to miks elementów strategii oraz cRPG. Gracze zarządzają swoim królestwem, ale także eksplorują mapę, odkrywają nowe lokacje, spotykają bohaterów niezależnych i uczestniczą w bitwach. Gra oferuje kilka wariantów zabawy dostępnych w trybie jedno- i wieloosobowym. W odróżnieniu od wcześniejszych części cyklu, „trójka” posiada trójwymiarową oprawę graficzną.

Total War: Shogun 2

Najlepsze gry strategiczne TWSHOGUN2

Total War: SHOGUN 2 siódma pełnoprawna odsłona popularnej serii gier strategicznych, stanowiąca kontynuację pierwszej odsłony cyklu. Akcja gry przenosi nas ponownie do XVI-wiecznej feudalnej Japonii, gdzie, stając na czele jednego z klanów, spróbujemy zasłużyć na zaszczyt władania całym krajem jako nowy szogun. Kluczem do sukcesu okaże się odpowiednie pokierowanie rozwojem ekonomicznym podległych nam terytoriów, mądra dyplomacja oraz przede skutecznie prowadzone działania wojenne. W porównaniu z pierwszą odsłoną cyklu, poza ogólną koncepcją rozgrywki, w grze zmieniło się niemalże wszystko. Stworzone od nowa algorytmy sztucznej inteligencji wojsk wpłynęły na niespotykany wcześniej realizm walk. Wraz z postępami w grze wzrastają statystyki generałów oraz całych oddziałów. Pojawiły się potyczki morskie i wieloetapowe oblężenia, zaś znacznie większy wpływ na przebieg walki wywierają teraz zmienne warunki pogodowe.

Warcraft (seria)

Najlepsze gry strategiczne warcraft

Warcraft to cieszący się olbrzymią popularnością cykl strategii czasu rzeczywistego, który zapoczątkował w 1994 roku Warcraft: Orcs & Humans. Dzięki dużemu zainteresowaniu graczy i pozytywnym recenzjom, zaledwie rok później pojawiła się druga część gry (Warcraft II: Tides of Darkness), jednak największy sukces przyszedł wraz z trzecią częścią, wydaną dopiero po siedmiu latach (w 2002 roku), pod tytułem Warcraft III: Reign of Chaos (wzbogaconej rok później dodatkiem The Frozen Throne), która nawet do dzisiaj uważana jest za jedną z najlepszych strategii w historii gatunku. Dzięki olbrzymiemu sukcesowi trzeciej części serii, w 2004 roku zdecydowano się wydać sieciowy odpowiednik gry, czyli World of Warcraft, która do dzisiaj cieszy się olbrzymią i niesłabnącą popularnością. Za cykl Warcraft i World of Warcraft odpowiedzialne jest studio Blizzard Entertainment, znane z takich popularnych produkcji jak Diablo, czy StarCraft.

Fabuła gier z serii Warcraft rozgrywa się w fikcyjnych światach Azeroth i Draenor, a opiera się na konflikcie między wojskami ludzi i orków (w części pierwszej), oraz przymierzem ludzi, elfów, gnomów i krasnoludów, a układem orków, trolli, goblinów i ogrów (w części drugiej) – w części trzeciej dołączają do gry także m.in. krwawe i nocne elfy, oraz nieumarli.

Heroes of Might and Magic (seria)

Najlepsze gry strategiczne HoMaM

Heroes of Might and Magic to chyba najbardziej popularna i rozpoznawalna seria gier strategicznych w historii cyfrowej rozrywki, oraz jedna z najdłuższych (wydawana jest już od przeszło dwudziestu lat) – ponadto, trzecia część gry, pod tytułem The Restoration of Erathia, uważana jest przez wielu za najlepszą strategię wszech czasów. Pierwsza część gry powstała w 1995 roku, a ostatnia w 2015 (w sumie powstało siedem części gry, oraz kilka dodatków i rozszerzeń) – w 2014 roku została wydana darmowa wersja przeglądarkowa gry, pod tytułem Might & Magic: Heroes Online.

Akcja gier z serii Heroes of Might and Magic rozgrywa się w fantastycznym świecie Enroth – w poszczególnych częściach przedstawione są różne krainy i okresy historyczne. Podobnie jak w innych strategiach, rozgrywka w Heroes polega na budowaniu własnego królestwa, poprzez zdobywanie surowców, rozbudowywanie miast, eksplorację terenu i podboju innych królestw – najważniejszym elementem gry są oczywiście bitwy toczone w systemie turowym, które oferują zastosowanie sporej ilości zróżnicowanych taktyk.

 

[latest_posts category=”gamerlifestyle” count=”6″]

O autorze: FiLip2201

Jestem dziwny, wredny, ogólnie nie należę do ogółu. Interesuję się głównie grami, architekturą, grafiką komputerową oraz stronami internetowymi. O jeszcze jedno koffam Barda.

  • Syriusz Petrovik

    Polecam również Town of Salem

  • PokerFac3

    Jeśli “Hirołsy” to tylko NR. 3!