Gamer Lifestyle r.

Najlepsze gry budowlane na PC

Lubicie gry budowlane? W tym artykule poruszymy TOP 10 właśnie takich gier.

Co to właściwie jest? Są to gry, w których z ustalonych budulców budujemy domy, miasta – cokolwiek tylko chcemy – najczęściej w połączeniu z survivalem. Używa się tu systemu craftingu – tak, takiego, jak w Minecraft, czy Fallout 4.

Przed rozpoczęciem wspomnę tylko, że lista zawiera moją subiektywną opinię, nie każdy musi się z nią zgadzać, więc proszę nie wypominać, że czegoś zabrakło.

Zacznijmy więc listę.

1. Stonehearth

Gra sandboxowa RTS od studia Radiant Entertainment tocząca się w czasach średniowiecza. O co w niej chodzi? Otóż gra polega na zbudowaniu miasta z gotowego szablonu lub jako twórca z własnym pomysłem na świetny zamek. Jako gracz wcielamy się w niewielką grupkę osadników i naszym  celem jest przeżycie – gromadzenie zapasów, budowanie schronień itp. Każdy z naszych osadników dostaje coś w rodzaju profesji, może osiągać wyższe poziomy i zwiększać swoje statystyki. To tylko mała część zawartości StoneHearth. Kupcie i sprawdźcie sami!

2. Fortnite

Zastanawialiście kiedyś, jakby wyglądała kombinacja Minecrafta i Left 4 Deada? Więc odpowiedź jest bardzo prosta – Fortnite studia Epic Games. O co chodzi? Jako grupka czwórki ludzi musicie odbić Wasze miasto po apokalipsie zombie. Budujecie, jak w nazwie gry, forty i pułapki, żeby się chronić, i zabijacie zombiaki – a to wszystko w pięknej animowanej szacie graficznej rodem z filmów Disney Pixar. Brzmi ciekawie? Obecnie gra jest w fazie early access, ale jeżeli już chcesz ją wypróbować, to serdecznie zachęcam!

3. Minecraft

Tak, zdecydowanie gra, której nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. To właściwie od tego rozpoczęła się era gier budowlanych. Kto nie zna kultowego sandboxa Mojangu? Gry, na której wybiło się większość polskiej sceny YouTube. Jeżeli jesteś laikiem w tym temacie, to postaram się przybliżyć. W Minecrafcie dostajemy losowo generowany, nieskończony świat do dyspozycji, trzy tryby gry – kreatywny, przetrwania i hardcore. W trybie kreatywnym mamy dostęp do wszystkich blocków i latania, możemy zbudować to, co się nam żywnie podoba. Dwa następne to już element survivalu, musimy przeżyć, budować schronienie przed potworami i zdobywać jedzenie, stopniowo ulepszając nasz ekwipunek.

Gra kosztuje teraz 100 złotych, jednak jeśli jesteście sprytni, powinniście znaleźć Minecrafta nawet za… 5 zł.

Minecraft za 5 złotych? To nie żart

4. Trove

Pierwsza darmowa gra w naszym zestawieniu. Czym jest Trove? Jest to tytuł z gatunku MMORPG posiadający akcent sandboxów i budowlanek. Wcielamy się w jedną z wybranych klas, takich jak Knight czy Shadow Hunter, każda ma odmienną broń. Oczywiście nie zabrakło tutaj akcentów z mikropłatnościami, takimi jak skiny do postaci lub pojazdu. W Trove możemy odkrywać świat, zabijać potwory, podbijać dungeony, ale również – budować! Każdy gracz ma wyznaczoną swoją działkę, na której może postawić dom oraz tworzyć przedmioty do gry.

Osobiście grałem w Trove i polecam spróbować, w szczególności dlatego, że jest ona darmowa i gdy się na niej przejedziecie, możecie zwyczajnie odinstalować, i po problemie. Według mnie w Trove możecie naprawdę dobrze się bawić, ponieważ gra nie znudzi się Wam tak szybko jak taki Minecraft – ciągle dzieje się coś nowego. A jako że jesteśmy w Polsce, to kolejnym argumentem będzie oczywiście cena, prawda?

5. The Sims 4

Jedna z flagowych serii Electronic Arts. W grze tworzymy rodzinę lub pojedynczego Sima. Możemy dokładnie wybrać jego wygląd oraz zainteresowania. Każdy Sim ma prawo zachowywać się inaczej w określonej sytuacji w zależności od tego, jaki charakter mu nadacie. W Simsach to Wy decydujecie, jak toczą się losy Waszej rodziny, decydujecie o miłościach, pracy itp.

Oczywiście jedną z atrakcji jest też budowanie, mamy dostęp do sporej ilości materiałów, z których możemy zbudować naprawdę ciekawy dom zaprojektowany oryginalnie przez nas (oczywiście trzeba uzbierać na to pieniądze w grze, ale to inna sprawa).

The Sims to według mnie bardzo dobra produkcja, spełnia swoje wymagania i daje graczowi takie opcje, jakich potrzebuje.

6. Simcity

Kolejna warta zobaczenia produkcja od studia Electronic Arts. Podstawowe pytanie, na czym ona polega? Gra opiera się na budowaniu własnego miasta i powiększaniu go. Do wyboru mamy kilka konstrukcji: domy, fabryki, wesołe miasteczka itp. Wszystko, co zbudujecie, zależy od waszego wyboru i kreatywności. Jesteś kreatywny? To zachęcam Cię do spróbowania!

Cities: Skylines > Simcity

7. Ark: Survival Evolved

W świecie pełnym dinozaurów, pięknych krajobrazów od studia Wildcard. Gra polega na survivalu, na mapę zapełnioną dinozaurami i innymi stworzeniami trafiasz Ty!

Musisz zbudować swoją bazę, stworzyć broń do obrony — coś jak The Forest, tylko w mojej skromniej opinii Ark jest dużo lepszy, ponieważ jest dużo bardziej rozbudowany.

8. Unturned

Gra z rodziny Minecraft. Jeśli chcecie Minecrafta z bardziej rozbudowanym survivalem, to ta produkcja od studia Smartly Dressed Games jest dla was bardzo trafną pozycją.

O co chodzi w popularnym Unturned? Jesteśmy człowiekiem ocalałym w świecie opanowanym przez zombie i ludzi, którzy próbują albo się z Tobą zaprzyjaźnić, albo Cię zabić. Na mapie poustawiane są różne miejscówki, w których możemy znaleźć broń, ubrania, jedzenie i lekarstwa.

Element craftingu i budowania? Otóż tak, jeśli uzbieramy wystarczająco dużo drewna i innych surowców możemy wybudować naszą bazę, w której mamy większą szansę na przetrwanie. Zachęcam do testowania tej gry. Przy okazji wspomnę, że jest ona całkowicie za darmo na platformie Steam i waży tak niewiele, że jak zaczniecie teraz pobierać i dokończycie ten artykuł, to po 5 minutach jesteście w grze.

9. Fallout 4

W Fallout trafiamy do postapokaliptycznego świata. W grze mamy dużo nowych, ciekawych opcji, takich jak budowanie osad, ulepszanie pancerzy oraz system craftingu, dzięki któremu możemy stworzyć cokolwiek z przedmiotów, które znajdziemy.

Według mnie powinna znaleźć się w tym zestawieniu, ponieważ przebija stylem i klasą inne konkurencyjne propozycje. Jest godna spędzenia czasu na przechodzenie razem ze swoją wciągającą fabułą.

10. Hurtworld

Produkcją, która zamyka naszą listę, jest… HurtWorld wydany przez Bankroll Studios. Ciekawa gra hardcore-survival z piękną według mnie szatą graficzną. O co chodzi? Jest to gra multiplayer, możemy ustawiać się w grupy, próbować przeżyć. Mamy dużo rzeczy do roboty, takich jak gotowanie, kopanie, broń, budowanie. Każdy gracz musi zdecydować, kto będzie dla niego większym zagrożeniem: inny gracz czy bestia. Wszystko w Waszych rękach.

Zapraszam do testowania!