Gamer Lifestyle r.

Najlepsza przeglądarka?

Przeglądarki internetowe na pierwszy rzut oka wydają się bardzo do siebie podobne: są szybkie, bezpieczne (zazwyczaj), często oferują możliwość instalacji rozszerzeń. Ale pozory mylą. Sprawdziliśmy popularne aplikacje i dzielimy się wnioskami.

Obciążenie procesora i pamięci RAM

Na sam początek pozwoliłem sobie sprawdzić ile to nasze przeglądarki życzą sobie zasobów procesora, i ile potrzebują pamięci RAM do swojej pracy. Pomiarów dokonałem przy 1 i 10 otwartych kartach. Żeby nie zasypywać was danymi oraz wykresami i tabelami przedstawie po prostu wyniki pierwszego podsumowania. Otóż z czterech testowanych aplikacji (Chrome, Firefox, Vivaldi, Opera) najmniej zasobożernymi okazały się Firefox i Chrome z nieznaczną przewagą tego pierwszego. W zużyciu pamięci RAM dużych różnic między aplikacjami nie było (około 150 ). Sprawa wygląda inaczej gdy spojrzymy na użycie procesora, uświadczymy tutaj ogromnych różnic pomiędzy dwoma przodującymi przeglądarkami (Chrome, Firefox) a Vivaldim i Operą. Vivaldi wraz z Operą potrzebują niemal dwukrotnie więcej CPU.

najlepsza przeglądarka

Testy internetowe

Zasoby zasobami, jeden komputer ma ich więcej, drugi mniej. Zobaczmy więc jak przeglądarki poradziły sobie z kilkoma popularnymi testami, których w internecie jest no… dużo.

Na początek test HTML5 i CSS3 (więcej – lepiej). Pokażą one możliwości naszych przeglądarek.

TestChromeFirefoxOperaVivaldi
HTML5521466520521
CSS352%55%53%52%

Na pierwszym teście widzimy, że Vivaldi wraz z Chrome zapewniają najlepszą obsługę HTML5. Firefox w tym wypadku bardzo odbiega od stawki z różnicą aż pięćdziesięciu pięciu punktów. Drugi test natomiast pokazuje wyższość ognistego lisa nad innymi przeglądarkami jeśli chodzi o zgodność ze standardami CSS3.

Kolejnym ważnym elementem przeglądarki jest bezpieczeństwo. Tutaj użyłem testu browserscope, który raczej nic odkrywczego nie pokazał i prawie wszystkie przeglądarki uzyskały ten sam wynik. Jest nim 16/17 pkt. wyjątkiem jest Firefox, dostał on bowiem tylko 14/17 pkt. (tak jest to strasznie mało)

Czas na resztę testów, które zlepiłem w jedną tabelkę żeby nie przynudzać (im więcej punktów tym lepiej).

TestChromeFirefoxOperaVivaldi
Octane8773754475718323
Basemark2156175720502085
WebVizBench3070419028502990

Dla ludzi nie znających się na benchmarkach internetowych:

  • Octane mierzy wydajność kodu JavaScript w naszej przeglądarce.
  • Basemark mierzy praktycznie wszystko od strony wykonywania kodu przez przeglądarkę.
  • WebVizBench sprawdza wydajność przeglądarki w bardzo wymagających animacjach, typografiach, galeriach itp.

Podsumowanie

Głębszą interpretację wyników pozostawiam Wam, bo te kilka wykresów pokazuje czarno na białym jakie są te nasze najpopularniejsze przeglądarki. Jeszcze tylko ku woli informacji. Każdy test był powtórzony 3 razy, w trzy kolejne dni. Każdy test odbywał się po restarcie komputera. W tle nie działały żadne inne programy poza testowana przeglądarką. Jeden zestaw testów trwał około 7 godzin, co daje niezły wynik bo ponad 20 godzin testowania.

784x250

[latest_posts category=”gamerlifestyle” count=”6″]