Gamer Lifestyle r.

Muzeum gier w Polsce?!

Amiga, Atari Pegasus lub Comodore jako eksponaty w muzeum? To się dzieje! W jednym z polskich miast będzie muzeum gier!

Już w te wakacje będziemy mogli zwiedzić muzeum gier w naszym kraju! Nie mówimy tutaj o piwnicznej kolekcji Twojego dziadka Zenka, a o muzeum z prawdziwego zdarzenia! Wszystko ma ruszyć w te wakacje w centrum Wrocławia na terenie Dworca Świebodzkiego!

Na ten genialny pomysł wpadli członkowie grupy RetroGralnia, których wystawy imponujących kolekcji krążą po naszym kraju od ponad sześciu lat.

Teraz jednak postanowili urządzić dla swojego sprzętu stałe miejsce pobytu, gdzie każdy chętny będzie mógł obejrzeć sprzęty z minionej epoki, a co ważniejsze, będzie mógł na nich zagrać i przetestować swoje umiejętności sprzed dawnych lat. Sami twórcy inicjatywy nie mają dokładnie określonego celu, dla którego tworzą wcześniej wspomnianą atrakcję. Z jednej strony chcieliby przywołać wspomnienia ludziom, których nocki opierały się na Super Mario Bros. i czipsach, a z drugiej – chcieliby opowiedzieć w ten sposób historię komputerów i elektroniki młodszemu pokoleniu, które nie ma pojęcia, że kiedyś grało się na “kartridżach”, które mogły nie działać bez wydmuchania z nich kurzu. Dodatkowo, odwiedzający będą mieli możliwość porównania tych zabytków do dzisiejszej technologii oraz będą mogli zobaczyć, jak bardzo wszystko ewoluowało na przestrzeni lat i jak niektóre patenty do dziś są używane na rynku.

Kolekcja twórców wynosi ponad 200 konsol oraz komputerów osobistych, 500 konsol przenośnych (tzw. handheld), a także 200 gier elektrycznych i mechanicznych, więc na brak atrakcji nie będzie można narzekać. Wszystkie sprzęty będą funkcjonować jako wystawa, ale będą także wystawy tematyczne, które będzie można obejrzeć tylko przez określony czas. Twórcy mają w planach połączyć przyjemne z pożytecznym, więc prócz samego oglądania i słuchania przewodnika, będziemy mieli okazje sami pograć na pokazywanym urządzeniu. Żeby kolejne łzy nostalgii poleciały nam po policzkach, to twórcy zapowiadają także swój własny minisalon z maszynami arcade, gdzie jak za dawnych czasów, będziemy mogli pograć w maszyny, które tym razem nie będą chciały pożreć od nas pieniędzy, bo będą one dostępne do użytkowania za darmo. Obecnie pod użytkowanie przygotowywana jest 200-metrowa sala, a na stronie polakpotrafi.pl trwa zbiórka, która ma na celu pomoc w realizowaniu tego świetnego planu.

Co sądzicie o takim pomyśle? Chcielibyście odwiedzić to muzeum, gdy już będzie dostępne do użytkowania? Komentarze zostawiam dla Was, więc podzielcie się swoją opinią, a ja z pewnością się z nią zapoznam.