Gamer Lifestyle r.

Łowcy Zombi: Apokalipsa, czyli najlepsza gra przeglądarkowa tego gatunku!

Tajemniczy wirus, który zamienia ludzi w zombie. Walki z umarlakami, wyznawcami kultu śmierci i okrutnymi bandami. Brzmi fajnie? A to tylko początek tej w pełni zoptymalizowanej pod urządzenia mobilne gry przeglądarkowej.

Link do gry

Zaczyna się niepozornie…

Co mnie od początku urzekło – do spróbowania gry nie musisz przechodzić przez żmudny proces rejestracji i weryfikacji konta! Wystarczy, że klikniesz Graj teraz i… cóż, zagrasz teraz.

Pamięta ktoś może takie gry jak Bitefight, Tanoth Online, może The West? Niestety nie udało mi się doszukać, czy takie konkretnie gry mają swój własny gatunek, a… szkoda. W swojej rozgrywce znacznie różnią się od innych gier – ich najmocniejszą stroną nie są niesamowite wybuchy generowane przez akcelerator grafiki 3D Waszego GPU, przy tym niemiłosiernie obciążające całego kompa, nie są nią też do końca inni gracze i komunikacja z nimi. Kwintesencją takich gier jest definitywnie linia fabularna, dialogi, możliwość wczucia się w grę tak, jak nie umożliwi nam tego żadna gotowa grafika – sobą. Swoimi myślami widzieć naparzającego nas zombiaka – to piękny obraz.

Zasadniczo, o co chodzi w całej tej grze?

Jesteśmy mieszkańcami – a jakże – Nowego Jorku, w USA. Nasza historia rozpoczyna się w momencie, gdy na stacji metra atakuje nas pierwszy przeciwnik. Każdej walce towarzyszy tekst opisujący, co się z nami dzieje i gdzie jesteśmy.

Zewsząd słychać alarmy samochodów i dewastowanych sklepów – na Twoich oczach świat upada.

Łowcy Zombi – Pierwsza Infekcja – film stworzony przez FunHub.pl

Nie klikamy jednak ciągle atakuj. Gra stawia na realizm w znaczeniu upływającego czasu – odblokowanie kolejnych walk w głównej linii fabularnej może trwać nawet ponad godzinę – dla mnie jest to idealna opcja z uwagi na to, że niestety nie mam tak dużo czasu na gry, a te absorbujące szybko mi się nudzą. W trakcie oczekiwania na odblokowanie misji możemy iść na Wypad po to, by po jakimś czasie odbyć walkę z przeciwnikiem, od której zależy, czy wrócimy bogatsi o nowe łupy. Możemy też wziąć udział w walkach w Klatce (walki 1v1, po 15. walkach czekamy 2 godziny) albo w Ustawce (walki 5v5, dołączamy do losowych graczy, którzy z reguły dołączają w kilka sekund). Wszystko to zapewnia nam nagrody, które możemy przeznaczyć na szkolenie naszego psa, rozwój statystyk

Widoczne na zdjęciu poniżej menu jest banalnie proste, jednak podobieństwo niektórych nazw może nieco zdezorientować:

  • Baza/start – jeśli zgubisz ekran główny, wciśnij ten przycisk.
  • Łowca – tu zobaczysz i wyposażysz swoją postać.
  • Ekwipunek – aktualnie wyposażone przedmioty.
  • Zdolności – tu możesz wytrenować zdolności swojej postaci (nie mylić ze statystykami!). Możesz na przykład zwiększyć siłę o 5 poprzez poświęcenie 1000 sztuk żywności.
  • Plecak – przedmioty, które nie zostały jeszcze wyposażone.
  • Monety – tutaj, po potwierdzeniu adresu e-mail, możemy zakupić monety albo żywność, a jeśli posiadamy kod promocyjny, to właśnie tutaj możemy go wpisać.
  • Ranking – oprócz pozycji poszczególnych graczy zależnej od ilości punktów, możemy tu również sprawdzić rankingi turnieju energii łowców czy gangów.
  • Sklep – standardowy sklep z przedmiotami, oprócz tego możemy w nim:
    • wyszkolić naszego psa,
    • ulepszyć sprzęt,
    • wzmocnić za n szt. żywności wyposażenie,
    • kupić konto premium za monety.
  • Chat – możliwość porozmawiania z innymi graczami. Jest dość prosty – nie ma tu żadnych kanałów czy kategorii, sami w sobie ludzie są praktycznie cały czas.
  • Misje – lista misji pobocznych. Za misje otrzymujemy m.in. monety, za które możemy kupić konto premium. Jeśli misja Wam nie weszła, musicie chwilkę poczekać bądź doczytać jej opis do końca (na przykład misja majster zostaje ukończona po wylevelowaniu przedmiotu na 2. poziom, nie 1.)
  • Siłownia – pozwala nam na wzmocnienie naszych statystyk (siła, życie i obrona, widoczne w prawym górnym rogu ekranu) w zamian za żywność, do maksymalnego poziomu 80.
  • Poczta – możemy sprawdzić, kto czego od nas chce.

Jeśli jeden z przycisków świeci na czerwono (jak na przykład plecak), oznacza to, że związana jest z nim jakaś akcja (w jego przypadku – nowy przedmiot, którego jeszcze dokładnie nie obejrzeliśmy).

Na początku artykułu wspomniano, że inni gracze nie są do końca istotą gry, warto jednak byłoby to doprecyzować, gdyż pisząc tak, mam na myśli gry, w których stawia się na poznawanie nowych graczy i komunikowanie się z nimi. Owszem, w Łowcy Zombi: Apokalipsa mamy możliwość rozmowy z innymi użytkownikami poprzez chat, jednak to, co jest dla nas ważniejsze w kontaktach z innymi, to zawsze korzyści, jakie możemy przez to odnieść.

W grze tą korzyścią są Gangi. Dołączając do jakiegoś, możemy liczyć na przeróżne bonusy, jak na przykład +n% do doświadczenia czy +n% szans na zwycięstwo w Klatce. Dołączenie do gangu nic nie kosztuje, stworzenie go wymaga natomiast 500 monet, co jest ceną odpowiednią (na start otrzymujemy 200, zarobienie reszty to kwestia konsekwentnego wypełniania misji).

Od strony czysto technicznej gra również prezentuje się bardzo dobrze. Wszystko jest jak najbardziej minimalistyczne, grafiki są całkowicie zoptymalizowane, przez co całość waży naprawdę niewiele. Jeśli dobrze widzę, strona wykorzystuje Bootstrapa – obecnie najlepszy możliwy, praktycznie bezkonkurencyjny framework do tworzenia responsywnych stron, aktywnie rozwijany przez pracowników Twittera.

Przyszło mi również do głowy zmierzenie i sprawdzenie potencjalnej zasobożerności gry. Gracze mobilni będący w zasięgu całych tych LTE i posiadający Internet bez ograniczeń może i nie odczuwają bólu związanego z oszczędnością wysyłanych i odbieranych pakietów danych, jednak nie zapominajmy, że w wirtualnym świecie znajdziemy też nieco mniej majętnych graczy.

Poniżej 1 MB – w takiej pojemności zamknęło się wczytanie gry po raz pierwszy, bez wcześniejszego zapisania niezbędnych plików w pamięci podręcznej. To jest całkiem niezły wynik – dla porównania, tyle można też osiągnąć pisząc przez tydzień lub dwa na Gadu-Gadu bez wysyłania sobie zdjęć słodkich kotków.

Przy okazji, zapamiętajcie raz na zawsze: MegaBajt = MB, Megabit = Mb, metr bieżący = mb – czemu ma to znaczenie? Jeśli otrzymacie ofertę internetową 20 Mb prędkości pobierania i 20 MB, bierzcie tą pierwszą.

Podsumowując

Plusy:

  • Dostępność gry na najpopularniejszych platformach: w wersji przeglądarkowej, na Androida (od wersji 4.0.3) oraz iOS (od wersji 6.0).
  • Brak konieczności natychmiastowego rejestrowania się i tworzenia konta.
  • Realizm, jeśli chodzi o upływający czas.
  • Rozwinięty system zdobywania łupów i rozwijania postaci.
  • Możliwość kontaktu z innymi graczami.
  • Wysoka optymalizacja gry.

Minusy:

  • W wersji przeglądarkowej nieco niewygodne ułożenie elementów (jednak gra jest przeznaczona głównie na telefon, więc nie przeszkadza to aż tak bardzo).

Ocena How2Play: 9/10!

Zagraj!