Gamer Lifestyle r.

Konsola vs PC – co wybrać?

Część z Was zapewne kilkukrotnie już zastanawiała się co wybrać: konsolę czy komputer. Jeżeli nadal nie wiecie, to już spieszę Wam z pomocą.

Chciałbym Wam dzisiaj zaprezentować wady i zalety danego sprzętu oraz przybliżyć, co lepiej jest kupić. Będziemy tutaj mówić tylko o komputerze stacjonarnym oraz konsolach, więc wszystkie laptopy czy notebooki nie grają tutaj roli.

Cena

To chyba logiczne. Jeżeli chcesz pograć, musisz liczyć się z wydatkiem, a ten oczywiście nie jest mały (oczywiście zależy dla kogo). Po sprawdzeniu cen na ceneo możemy zauważyć, że najnowsze konsole Xbox One i PlayStation 4 mają ceny powyżej 1000 zł. Dla porównania cena PC zdatnego do grania to już około 1600zł, dobrego PC 2500zł, a komputera dla “profesjonalistów” to już minimum 3500 zł. Mowa tutaj oczywiście o własnoręcznie składanym zestawie, bo jak wiemy z allegro, nie ma co kupować całego.

No ale okej, sprawdźmy ceny.

KONSOLA SONY PLAYSTATION 4 PRO 1TB  – od 1668 zł

KONSOLA SONY PLAYSTATION 4 500GB – od 1299 zł

KONSOLA MICROSOFT XBOX ONE 500GB –  od 948 zł

KONSOLA MICROSOFT XBOX 360 E 500GB – od 699 zł

Spoglądając na te cztery modele konsol, możemy stwierdzić, że cenowo Xbox wypada lepiej od PS. Jeżeli chcielibyśmy kupić PlayStation 4 Pro 1TB, to tak na prawdę za tę cenę lub nieco dokładając otrzymamy całkiem przyzwoity zestaw komputerowy.

No i nie zapominajmy również o telewizorze. Pomimo tego, że konsolę można podpiąć pod monitor od komputera, to nie każdy będzie mógł to zrobić, a więc pozostanie nam telewizor. Jeżeli ktoś nie ogląda TV i nie był mu wcześniej potrzebny, to niech szykuje dodatkowe pieniądze.

Możliwość modernizacji

Komputer stacjonarny na pewno jest lepszy od konsoli pod względem modernizacji. W PC-cie możemy wymieniać podzespoły, a także samą obudowę, więc w każdej chwili będziemy w stanie zwiększyć nieco klatek na sekundę w przykładowym LoL-u. Konsola niestety nam tego nie udostępni. Jesteśmy skazani na to, co wrzucił nam producent. Z jednej strony jest to dobre rozwiązanie, głównie dla osób, które się zbytnio nie znają na sprzęcie i chcą sobie pograć po pracy czy szkole.

Sprzęt do grania

Na PC możemy grać na klawiaturze, padzie lub kierownicy. Na konsoli będzie to głównie pad, ale nie tylko. Nie muszę daleko szukać, ponieważ Xbox posiada również narzędzie o nazwie kinect. Grając na konsoli, możemy używać własnego ciała do poruszania się postacią.

Do czego potrzebujemy sprzętu?

W przypadku, gdy potrzebujesz sprzętu do grania, oglądania filmów, przeglądania internetu i ogólnej rozrywki, to na pewno konsola Ci wystarczy. Jednak jeżeli obrabiasz filmy, programujesz, obróbka grafiki itd., to na pewno polecę Ci komputer. I tutaj chyba nie ma nic dziwnego.

Gry

Większość gier, które teraz możemy obserwować, są dostępne na kilka platform, a dokładniej na trzy: PC, Xbox, PS. Są jednak też takie gry, w które zagramy tylko na komputerze lub na konsoli. Przykładem może być Heavy Rain na platformę PlayStation. Jednak tutaj i tak komputer wygrywa. Dlaczego? Pamiętajmy, że jeżeli mamy w miarę mocną maszynę, to bez problemu możemy odpalić emulator i grać w gry, które zostały wydane na konsolę.

Klatki na sekundę (FPS)

Jeżeli jesteście tym typem graczy, dla których 60 FPS to mus, to na pewno wybierzcie komputer. Niestety konsole nie udostępnią Wam aż tak płynnej rozgrywki, a w szczególności dla nowszych tytułów. I podczas pisania tego zdania przypomniał mi się zabawny mem, który możecie zobaczyć na dole (oczywiście nie obrażam tutaj nikogo).

Podsumowanie

  1. Jeżeli potrzebujesz sprzętu nie tylko do grania, ale i do pracy, wybierz PC.
  2. Jeżeli chcesz wpaść ze znajomymi i pograć dla zabawy, wybierz konsolę.
  3. Jeżeli lubisz grać, leżąc wygodnie na kanapie, wybierz konsolę.
  4. Jeżeli chcesz mieć o wiele lepszą jakość gier i dużo FPS, wybierz PC.
  5. Jeżeli nie chcesz modernizować sprzętu, wybierz konsolę.

Mam nadzieję, że przybliżyłem Wam tyle, ile mogłem. To, co kupicie, zależy oczywiście od Was. Jeżeli chcielibyście podzielić się własnymi wrażeniami z użytkowania danego sprzętu lub pokłócić się z innymi co lepsze, to oczywiście zapraszam do sekcji komentarzy.