Gamer Lifestyle r.

Ile zarabiają profesjonalni gracze e-sportowi?

E-sport dawno już przestał być traktowany jak rozrywka dla dzieci. Od kilku lat stale rośnie zainteresowanie branżą e-sportu, a sami uczestnicy udowadniają, że podobnie jak w przypadku innych dyscyplin sportowych, tylko ciężką pracą, treningami i konsekwencją można odnieść sukces w e-sporcie. Kim są profesjonalni gracze e-sportowi? Ile i na czym zarabiają?

Kim są profesjonalnie gracze e-sportowi?

Profesjonalni gracze e-sportowi to osoby, których życiowa rutyna nie różni się wiele do reprezentantów innych dyscyplin sportowych. Podobnie jak ci, osoby grające zawodowo w gry spędzają wiele godzin dziennie na treningach, szlifowaniu swoich umiejętności i przygotowywaniu się na turnieje i zawody.

To właśnie wszelkiego rodzaju mistrzostwa oraz rozgrywki są najważniejszymi wydarzeniami w świecie e-sportu. To tam, na scenie spotykają się najlepsi gracze danej gry, którzy często należą do różnych grup, frakcji i klubów. Reprezentują oni siebie i swoją drużynę na zawodach na całym świecie, i wygrywając, osiągają niesamowicie wysokie dochody.

W jaki sposób e-sportowcy osiągają dochody?

Wielu z nas oprócz tradycyjnej wypłaty, czerpie korzyści z pracowniczych benefitów zapewnianych przez pracodawcę. Najpopularniejsze pracownicze benefity w 2021 roku to świetna alternatywa, jednak e-sportowcy mają inne sposoby na uzyskiwanie wysokich wynagrodzeń.

Poza standardowym wynagrodzeniem, które e-sportowcy otrzymują od swoich klubów, głównym źródłem dochodu są nagrody pieniężne z tytułu wygranych turniejów oraz zawodów. Warto przy tym zauważyć, że zwycięstwo w najbardziej prestiżowych mistrzostwach to dochód rzędu kilkuset tysięcy złotych. To jednak nie wszystkie możliwe źródła dochodu, które otrzymują gracze e-sportowi.

Najpopularniejsi gracze nawiązują współpracę ze znanymi markami na zasadzie sponsoringu. Wielkie firmy z branży technologicznej, ale też innych branż zdają sobie sprawę z tego, jak wielką popularnością na świecie cieszy się e-sport. Dlatego też możliwość pokazania swojego logo na koszulce, słuchawkach, czapce czy innym elemencie garderoby jest świetną reklamą. Im bardziej rozpoznawalny zawodnik, tym wartość kontraktu jest oczywiście wyższa.  Ostatnim elementem, z którego e-sportowcy osiągają dochód, jest streaming. Popularni gracze udostępniają swoją rozgrywkę za pomocą specjalnych platform jak Twitch. Za ich trud widzowie przekazują datki (donate), które trafiają na konto gracza e-sportowego.

Ile zarabiają gracze e-sportowi?

Zarobki e-sportowców różnią się od siebie w zależności od umiejętności graczy oraz od ich rozpoznawalności na scenie e-sportowej. Najlepsi uczestnicy zawodów w ciągu roku osiągają sumę nagród wynoszącą nawet 4 miliony dolarów. Na liście najlepiej zarabiających e-sportowców są również Polacy, których wygrane z turniejów wynoszą nieco ponad… 700 tysięcy dolarów.

Są to kwoty zarobione jedynie w ramach oficjalnych turniejów i zawodów. Wartości kontraktów sponsorskich oraz dochodów osiąganych z tytułu streamingów nie są do końca znane. To, czego możemy być pewni, to fakt, iż e-sport nie jest już rozrywką przeznaczoną dla marginesu – to pełnoprawny sport, którym pasjonują się miliony osób na całym świecie. Jak kształtują się dochody e-sportowców w stosunku do innych profesji? Możemy to porównać, sprawdzając kalkulator wynagrodzeń na https://www.aplikuj.pl/kalkulator-wynagrodzen.

Jakie gry sprawdzają się najlepiej do rozgrywek e-sportowych?

Choć coraz więcej gier jest uznawanych za odpowiednie do rozgrywania zawodów, to jednak od kilku lat zaledwie parę tytułów cieszy się nadzwyczajną popularnością. Wśród nich z pewnością najbardziej rozpoznawalny jest Counter-Strike, w którym Polacy osiągają duże sukcesy. Równie duże zainteresowanie wiąże się z rozgrywkami w League of Legends oraz Fortnite.