Gamer Lifestyle r.

Dlaczego warto grać w gry?

Jakiś czas temu w mediach pojawiła się fala informacji odnośnie do gier wideo. Negatywne opinie na temat tej formy rozrywki sprawiły, że spora część osób po dziś dzień uważa, że granie nie prowadzi do niczego dobrego. Specjaliści zwrócili jednak uwagę tylko i wyłącznie na niepochlebne aspekty, które nijak się mają do szeregu zalet. Dlaczego zatem warto grać w gry?

Czy gry faktycznie są tak groźne dla naszego wzroku?

Kilka lat temu bardzo głośno było na temat tego, jak gry wyniszczają nasz wzrok. Rażący kineskop oraz zbyt bliska odległość od telewizora to aspekty, o których słyszał każdy z nas. Rzeczywistość jest jednak nieco inna, a technologia stale idzie do przodu, dlatego ekrany, z jakimi mamy do czynienia obecnie nie dość, że nie szkodzą naszym oczom, to są w stanie im pomóc. Jak to możliwe? W przeprowadzonym przez specjalistów badaniu udział wzięło 22 młodych studentów. Profesjonaliści podzielili ich na dwie grupy, którym zostały przydzielone określone gry. Pierwszy zespół oddawał się rozgrywce w słynne Simsy, natomiast drugi miał do dyspozycji najnowsze strzelaniny. Cały eksperyment trwał 9 tygodni, a w wirtualnym świecie osoby biorące w nim udział spędziły równo 50 godzin. Jaki był efekt? Ludzie, którzy korzystali z gier typu FPS mogli cieszyć się 58% poprawą odnośnie do niewielkich niuansów w kontrastach, a także 43% poprawą w rozróżnianiu odcieni szarości. Z kolei w drugiej grupie nie zauważono żadnych zmian.

Gry wideo, czyli świetna okazja do zawarcia nowych znajomości

Nie ma co się oszukiwać, każda osoba, która choć raz brała udział w rozgrywce sieciowej, z pewnością spotkała się z wieloma rodzajami wyzwisk oraz chamstwa. To ogromny problem, jednak twórcy gier starają się go zwalczać i wychodzi im to naprawdę nieźle. Oczywiste jest to, że nie powinniśmy wrzucać wszystkich do jednego worka. Prawdziwych graczy z zamiłowania naprawdę nie brakuje, a tego typu zawarcie znajomości jest ciekawą formą poznawania nowych osób. W końcu nic innego nie łączy ludzi tak, jak wspólne zainteresowanie, którym w tym wypadku mogą być gry wideo.

Świetny trening dla naszego mózgu

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że dbanie o nasz mózg to niezwykle istotny aspekt całego życia. Część osób decyduje się na sudoku, inni na szachy, a jeszcze inni na szarady. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zapewnić sobie trening za pomocą wszelkiego rodzaju gier wideo. Czy jednak tego typu rozrywki rzeczywiście wpływają na nasze zdrowie? Kilka lat temu zostało przeprowadzone badanie, do którego zaproszono 33 osoby w wieku od 55 do 75 lat. Seniorzy zostali podzieleni na kilka grup, a każda z nich zobowiązana była do grania przez nie mniej niż 30 minut dziennie. Eksperyment trwał zaledwie 5 dni, a wybraną grą okazał się słynny Super Mario 64. Jaki był efekt? W grupie graczy zaobserwowano poprawę pamięci krótkotrwałej, a także zwiększenie objętości szarej substancji.

Ruch w czasie grania, czy to możliwe?

Spora część osób słysząc o graczu, widzi stereotypową postać osoby, która charakteryzuje się nadwagą oraz przetłuszczonymi włosami. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, a sklepy z Xbox, PlayStation, czy też innymi konsolami oferują nam wiele interesujących dodatków, dzięki którym rozgrywka staje się znacznie bardziej urozmaicona. Rozwiązania takie jak Kinect, czy też Move, które w świetnych cenach możemy zakupić na Allegro, zachęcają nas do wstania z fotela. Just Dance to gra, która jest świetnym tego przykładem. Połączenie rozrywki oraz sportu to świetna propozycja, z której po prostu warto skorzystać.

Możliwość odstresowania się

W obecnym świecie wszyscy jesteśmy zabiegani. Ciągłe spotkania, delegacje, czy też projekty wiążą się z ogromnym stresem, który bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się gry na PS5 i nie tylko, które pozwolą nam zapomnieć o trudach życia codziennego. Oddanie się rozgrywce sprawia, że wcielamy się w głównego bohatera, dzięki czemu jesteśmy w stanie odciąć się od własnych problemów, a co za tym idzie, po prostu odpocząć.