r.

Dlaczego lubimy się bać?

Lubisz się bać podczas gry? Może wolisz oglądać swojego ulubionego youtubera, kiedy zaczyna krzyczeć, gdy się czegoś przestraszy? Dlaczego lubimy się bać?

Przeczytaj dziś również na How2Play w dziale Gamer Life Style:

 

Podczas grania w horrory mamy podobne odczucia, jak podczas jazdy rollercoasterem. Najczęściej towarzyszące nam reakcje to przyśpieszone bicie serca, spocone dłonie czy szeroko otwarte oczy, a to wszystko gwarantuje nam to wspaniałe uczucie, jakim jest strach. Dlaczego?

Zgrozę towarzyszącą nam podczas grania można określić jako pożądanie strachu. Tak jak w przypadku jazdy kolejką górską, lubimy poczuć podniecenie, ale w sposób kontrolowany – tłumaczy psychoterapeuta Eduard Käseberg.

strach-770x514

Zazwyczaj strach towarzyszący nam podczas grania nie jest niczym niebezpiecznym. Istotne jest zachowanie kontroli, jednak w odróżnieniu od filmów nigdy nie wiemy i trudno jest nam przewidzieć, kiedy i czego możemy się przestraszyć. Gdy już się czegoś przestraszymy, emocje biorą górę, przez co każdy z nas ma inną reakcję. Niektórzy głośno krzyczą, inni zasłaniają twarz rękoma, a jeszcze inni zaczynają się śmiać. Są to naturalne procesy, nad którymi nie da się panować.

rojo

Dlaczego oglądamy straszne serie z gier?

Tak naprawdę sprawia nam to radość. Dla każdego w inny sposób. Jeden odczuwa szczęście, gdy nie boi się sam, lecz z kimś. Następny odczuwa jeszcze większe emocje, gdy podczas strasznego momentu nasz ulubieniec wrzaśnie, a to przestraszy go jeszcze bardziej. Inny zaś lubi pośmiać się z reakcji youtuberów, ponieważ krzyki, spadanie z fotela, rzucanie tysiącami wulgaryzmów oraz wiele innych sytuacji przynoszą mu po prostu frajdę.

Dlaczego oglądamy Roja oraz Kubsona?

Jak już wcześniej wspominałem, oglądanie youtuberów, którzy nagrywają horrory, przynosi nam frajdę. Lubimy, gdy któryś z nich krzyknie podczas strasznego momentu, przez co my boimy się jeszcze bardziej. Kolejnym aspektem są parodie zapierających dech w piersi momentów. Dobrze wiemy, że zaraz coś się wydarzy, ale youtuber i tak próbuje nas w tym momencie jak najbardziej rozbawić. Komentują oni w zabawny sposób postacie, których powinniśmy się bać oraz miejsca, w których dzieje się akcja, przez co mamy jeszcze więcej funu.

Podsumowując, według mnie, oglądanie strasznych gier nagranych przez innych graczy dostarcza nam dwóch najpotrzebniejszych emocji, jakimi są strach i radość. Dzięki temu podnosimy sobie poziom adrenaliny, ale również dobrze się bawimy, przez co czujemy się wspaniale i bardzo dobrze funkcjonujemy.