Gamer Lifestyle r.

Jak dbać o oczy, będąc graczem? Porady dla każdego!

Cierpicie na częsty ból, często pieką Was oczy po wielogodzinnej walce wbijania Bronzu 4? Może bagatelizujecie wszelkie objawy i sądzicie, że Was one nie tyczą i to tylko chwilowe? Bez względu na odpowiedź nie bądźcie obojętni o wzrok, Wasz najważniejszy zmysł podczas pracy przy monitorze.

Pisząc ten artykuł, zastanawiałam się nad ludźmi, którzy go przeczytają. Nieraz rozmawiałam z osobami dużo starszymi ode mnie, którzy czytają artykuły naszej redakcji. Jednak problem, o którym chciałam z Wami porozmawiać, nie tyczy się jedynie określonej grupy wiekowej. W dzisiejszych czasach już nawet 4-latki spędzają czas przy telefonach lub tabletach. Czy słusznie? Nie mnie teraz oceniać, jednak problem ze wzrokiem może pojawić się u nas wszystkich, a moim zadaniem jest podpowiedzieć Wam jak mu zapobiegać.

Czym grozi nam nadmierne patrzenie się na monitor?

Wszyscy musimy pamiętać, że monitor komputera czy choćby ekran telefonu nie jest naturalnym środowiskiem dla naszego oka. Patrzenie się na niego przez dość długi czas, najczęściej spowodowany ciężką pracą bądź skupieniem podczas gry, powoduje między innymi zmniejszenie częstotliwości mrugania, a także pochłanianie dużej ilości światła. Dodajmy także otoczenie, w którym spędzamy cały ten czas. Sztuczne światło, często zakurzone lub klimatyzowane pomieszczenia wpływają na nasze oczy i zwiększają prawdopodobieństwo występowania chorób. Najczęstszym problemem jest ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka bądź zmęczenie wzroku. Pojawiają się jednak wady budowy układu optycznego oka, a także zaburzenia ostrości, czyli wszelkie zmiany prowadzące do krótkowzroczności, nadwzroczności i temu podobnych. Przez ciągłe patrzenie w jeden określony punkt będący tutaj ekranem naszego komputera może dość także do bólu oczu, pieczenia, a także podwójnego widzenia.

Czyny, za które nasze oczy będą wdzięczne

Przede wszystkim oczy będą wdzięczne za zadbanie o odpowiednie otoczenie, oświetlenie. Zmniejszona ilość świecących rzeczy w tle, światło najlepiej naturalne bądź do takiego zbliżone będzie mniej szkodzić naszemu wzrokowi. Także wszelkie obiekty typu wentylatory czy klimatyzacja skierowana bezpośrednio na nas może wysuszać oczy podczas długiej sesji gry, podczas której mrugamy o wiele rzadziej. Jednak to są rzeczy dość oczywiste dla większości, co powiecie teraz na krótkie ćwiczenie? Jeśli nie odrywaliście wzroku od monitora dłuższy czas i czujecie już lekki ból, zróbcie to. Spójrzcie na najdalej położony punkt w Waszym pokoju, mrugnijcie kilka razy i zróbcie to ponownie, patrząc na jeszcze inny obiekt. Odczekajcie chwilę i dopiero potem wróćcie do monitora. Spokojnie, poczekam… Ekhem… Jesteś pewny, że skończyłeś?… Tak? Ale na 100%?… Dobra, to Twój wybór. Osobiście pomaga mi to krótkie ćwiczenie, gdy wykonuję je mniej więcej co pół godziny do godziny. Dłużej mogę pracować, rysować, grać. A jak u Was?

Istnieje także dużo ćwiczeń dla mięśni powiek i tym podobnych, które pomagają także się uspokoić po nerwowym dniu lub grze. Na PoradnikZdrowie znalazłam właśnie takie:

  • Oczy zamknij delikatnie – górna i dolna powieka niech lekko stykają się ze sobą. Nie zaciskaj ich.
  • Czoło, brwi, reszta twarzy niech pozostaną nieruchome – poruszaj tylko powiekami.
  • Otwieraj oczy co 3-5 sekund.
  • Powtórz 15 razy. Trzepotanie powiekami pomaga w rozluźnieniu mięśni otaczających oczy, które bywają zbyt napięte po dłuższej pracy.
  • Połóż końce palców delikatnie na skroniach. Zamrugaj 10 razy lekko i tak szybko, jak potrafisz. Pod palcami nie powinno się odczuwać żadnego ruchu. Jeśli go czujesz, to znaczy, że mrugasz za mocno.
  • Zamknij lekko oczy (nie zaciskaj powiek) i odpocznij. Weź trzy głębokie oddechy. Rozluźnij brwi.
  • Powtórz to dwa razy.

Pamiętajcie, że w internecie możecie znaleźć ich od groma, a minuta życia poświęcona na nich nie jest czasem straconym.

Krople do oczu – czy warto?

Nie jest to metoda przeznaczona dla każdego. Przed zdecydowaniem się do użycia choćby tak popularnego specyfiku jak sztuczne łzy, należy skonsultować się wcześniej z okulistą, gdyż stosowanie nawet potencjalnie bezpiecznego preparatu może skutkować negatywnymi efektami. Kończąc z ostrzeżeniami, by nikt nie mówił, że How2Play oślepia ludzi (a dokładniej Mikusia), to jest to jeden z najbardziej efektywnych, a także łatwo dostępnych specyfików na wzrok. Łagodzą one objawy takie jak pieczenie, ból czy zaczerwienienie. Pamiętajmy jednak, że są różne rodzaje kropli, więc nigdy nie kupujcie ich na ślepo.

Przysięgam, nikt mi nie zapłacił za ten filmik! Uznałam, że ta reklama jest zwyczajnie… Dobrze zrobiona.

Prócz Hialeye Free według internautów dobre są także krople Lacrimal, Hylo-fresh (od Ursapharm), a także Hyabak. Przy konsultacji z farmaceutą dowiedziałam się, że najważniejszą cechą dobrych kropli jest brak konserwantów, a wszystkie trzy rodzaje właśnie ich nie posiadają. To taka rada ode mnie, jeśli ktoś chciałby spróbować na sobie (oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub bla bla…).

Okulary dla graczy – działają?

Niestety bez względu na to, jak bardzo chciałabym napisać recenzję o nich, nie mogę tego zrobić. Nigdy ich nie stosowałam, a jedynie słyszałam o nich. Dlatego więc postanowiłam pokazać Wam dość wiarygodną recenzję, która bardzo szczegółowo opisuje jedną z firm produkujących owe okulary.