Gamer Lifestyle r.

Adblock nie da Ci jeść!

Co to Adblock - nie muszę chyba przedstawiać. Porozmawiajmy o tym nieco bardziej, o plusach i minusach także. Gotowi?

Adblock to trochę takie tabu naszych czasów.

Przełamiemy to tabu!

adblock how2play

Raczej większość z nas użytkuje tę wtyczkę do przeglądarek i nie muszę przedstawiać tego “maleństwa”. Od czasu zmiany portalu How2Play na naszej stronie oficjalnie nie jest to już możliwe, ale wielu skarży się na znaczne spowolnienie strony. I jest to niewątpliwą prawdą, ponieważ borykamy się z problemami związanymi z portalem, także z działaniem reklam. To prawdopodobnie główny powód użytkowania Adblocka – płynność działania stron internetowych jest odczuwalna i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Oficjalne dane mówią, jakoby 198 milionów ludzi miało aktywnego Adblocka. W momencie wprowadzenia wtyczki na przeglądarki w smartfonach liczba użytkowników wzrosła nawet do 281 milionów.

Niewątpliwie sama wtyczka ma bardzo wiele pozytywów i jestem aktywnym użytkownikiem Adblocka. Nie oznacza to jednak, że prócz niewątpliwych plusów nie ma żadnych wad. Odczuwają je w szczególności ludzie, którzy utrzymują się z działalności internetowej, jak streamerzy, youtuberzy, blogerzy itd. Większość ich dochodów pochodzi właśnie z reklam, które to wtyczka blokuje. I chwała jej za to, niekiedy się przydaje, oczywiście. Ale biorąc pod uwagę fakt, że mamy możliwość dostosowywania jej do poszczególnych stron internetowych – warto byłoby to modyfikować i dać zarobić przynajmniej tym, których w jakiś sposób lubimy i oglądamy. Ostatnimi czasy jeden z youtuberów, którego może znacie –  Nervarien wypowiadał się na temat Adblocka i zarobków związanych z działalnością internetową, czyli tym, czym zajmuje się w życiu.

Na polskim Youtube to prawdopodobnie pierwszy taki przypadek otwartości na ten temat, co nie oznacza, że anglojęzyczni twórcy nie stworzyli ani jednego filmu tego rodzaju. Niemniej jednak jest to kwestia niezwykle rzadka, nie ma ku temu wątpliwości, a powód jest jeden, oczywisty, o którym już wspomniałem – tabu. Adblock jest tabu, bo użytkują go wszyscy i wszyscy wiedzą o tym, że nie jest mile widziany przez twórców internetowych. Znalazłem podobny materiał, anglojęzyczny, wykonany przez boogie2988 – zainteresowanych odsyłam do filmu poniżej.

Najzabawniejszą kwestią jest możliwość dotacji dla Adblocka, który przecież uniemożliwia zarobek osobom przez nas oglądanym. Nie oceniam osoby, które dają pieniądze komuś, kto zrobił taką wtyczkę, ponieważ sam jej używam. Nie zawsze, stosuję raczej to, o czym wspominał Nervarien i boogie2988 – jeśli kogoś lubię i odpowiada mi kontent, który tworzy nie uważam, abym musiał jej używać. Pozwalam im zarobić i tworzyć dzięki temu jeszcze lepsze materiały. Tak właśnie działa realizacja się – potrzeba do tego pieniędzy, niestety. I do życia. No, wiecie jak to jest. Sam fakt możliwości dotacji czegoś, co nie pozwala zarobić innym na ich własnej ciężkiej pracy to hipokryzja. Piszę o tych pieniądzach i piszę, ale gdzie konkrety, prawda?

PageFair i Adobe prowadziły badania, dotyczące szacowanych strat twórców, którym Adblock blokuje reklamy. W 2015 roku wynosiły one ponad 21,8 bilionów dolarów. Według tych statystyk w 2016 roku straty mogą być dwukrotnie większe. Dodam jeszcze, że Polska i Grecja to dwa kraje, w których jest najwięcej użytkowników Adblocka w ciągu miesiąca – 35-37% ludności. Robi wrażenie, hm?

Jaka jest Wasza opinia w sprawie Adblocka? Jest to dla Was nieistotne, czy jednak pomagacie swoim ulubionym twórcom? Dajcie znać w komentarzach!

Źródła:
  1. https://blog.pagefair.com/2015/ad-blocking-report/
  2. http://www.reuters.com/article/us-advertising-blocking-opera-software-idUSKCN0WC0SS
  3. https://adblockplus.org/en

[latest_posts category=”gamerlifestyle” count=”6″]