Game Over r.

Tydzień Porażki trwa!

Tydzień Porażki to ogólnopolski projekt społeczny mający na celu promowanie świadomego i konstruktywnego mówienia o porażce. Chcemy pokazywać Polakom, że błędy to cenne lekcje. Trzonem akcji jest ogólnopolska kampania medialna.

Ponadto odbywać się będą zbiórki harcerskie, startupy przedstawią casestudy, publikowane będą wywiady oraz artykuły
naukowe na temat porażki. Całość odbędzie się w ostatnim tygodniu marca 26.03.2017–01.04.2016.

Celem naszego projektu jest wykorzystanie naturalnej predyspozycji społeczeństw do szukania problemów. Łatwość narzekania chcemy zmienić w możliwość nauczania. Jako młodzi ludzie sami poczuliśmy, iż szkoła nie nauczyła nas konstruktywnej analizy porażki. Wiele osób zapomina, że błędy mogą być cenną lekcją, wszak “nie wspominam porażek, lecz wyzwania”. Mottem naszego projektu są słowa Billa Gatesa:

Nie ma nic złego w świętowaniu sukcesu, ale ważniejsze jest wyciągnięcie nauki z porażki.

Chcemy pokazywać, że porażka jest naturalnym elementem każdego sukcesu. Poprzez kampanię medialną oraz zbiórki harcerskie tworzymy młodym ludziom okazję do dojrzałej rozmowy na temat ludzkiej niedoskonałości i trudności, jakie mogą stać na drodze do celu. Poprzez wywiady i artykuły naukowe chcemy walczyć z blokującym perfekcjonizmem. Wiele młodych osób nie podejmuje działań, ponieważ wie, że efekty nie będą wystarczająco dobre. Taka postawa jest w młodych ludziach zaszczepiana w systemie edukacji, który sugeruje, że człowiek powinien zawsze osiągać sukces w swoim działaniu.

Takie ograniczenie miało sens kilkaset lat temu. Dziś zamieniliśmy niewiedzę na jej nadmiar, którego nie potrafimy wartościować i przetwarzać.

Następne pokolenia będą przedstawicielami cywilizacji międzyplanetarnej. Może to brzmieć jak odległa przyszłość, ale Elon Munsk (CEO SpaceX, firmy, która jako pierwsza znajdzie się na Marsie) twierdzi, iż pierwsze roboty pionierskie mogą zostać tam wysłane już w 2018 r. Misje załogowe to najprawdopodobniej lata 2020–2030. Ludzkość niedługo stanie przed wyzwaniami w zupełnie innej skali. Dlatego musimy zaakceptować, że większość zasad, które mamy, jest stworzona do gry, której już nie ma. Aby móc stworzyć nowe zasady, potrzeba pokoleń. Lecz muszą być to pokolenia, których adaptacja będzie wynikała z przyszłości, nie zaś z historii.

Uważamy, że jedną z kompetycji przyszłości jest właśnie zdolność konstruktywnej analizy porażki. Pozwala ona zmieniać założenia. To właśnie zdolność adaptacji do zmiany warunków początkowych zawsze była kluczem dla naszej cywilizacji.

Tydzień to bardzo mało. Tydzień to bardzo mały krok.

Jednak nawet ten mały krok jest krokiem w ważną stronę.

Po więcej informacji zapraszamy na nasz Facebook: klik!