Game Over r.

Tworzenie gier komputerowych – czy to dobry zawód?

U wielu ludzi historia tej pasji zaczyna się jeszcze w dzieciństwie. Nawet bardzo młode osoby, pokonując kolejnych przeciwników i osiągając następne levele, ogłaszają światu, że w przyszłości sami będą tworzyć gry komputerowe.

Dla sporej grupy nie jest to wcale czcze gadanie. W naszym kraju grono twórców gier z każdym kolejnym rokiem powiększa się. Co trzeba zrobić, żeby się do niego dostać? Jakie są wymagania i czego można oczekiwać, jeżeli chcielibyśmy pracować jako twórca gier komputerowych?

O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Tworzenie gier komputerowych – odrębna rzeczywistość pełna zadań

Branża gier w naszym kraju rozwija się intensywnie, przyciągając kolejnych fascynatów, którzy chcieliby nie tylko grać, ale także samodzielnie kreować.
Obecnie w Polsce działa ponad 300 studiów gier, działających nad rozmaitymi projektami. Część z nich to wielkie koncepty, na miarę kolejnego „Wiedźmina”. Inne to natomiast gry mniejszego kalibru, które jednak również mają szansę zdobyć rzesze fanów.

Wszystkie te projekty łączy jedno – zajmują się nimi miłośnicy, dla których pasja stała się prawdziwym zawodem, przynoszącym całkiem rozsądne zarobki.

Nauka tworzenia gier komputerowych – dla kogo?

Tworzenie gier można porównać do przygotowywania produkcji filmowych. Tak naprawdę trudno przecież powiedzieć, że tylko jedna osoba odpowiada za cały proces. Projektowanie gier to działanie zespołowe, zrzeszające wielu profesjonalistów, zajmujących się różnymi dziedzinami.

Wbrew obiegowej opinii wcale nie trzeba być programistą, żeby stać się członkiem rodziny projektującej gry komputerowe. Obecnie obserwuje się wręcz gigantyczne zapotrzebowanie na artystów, którzy wspomagają proces swoją kreatywnością oraz przygotowują grafiki i animacje.

Co ciekawe, jak podaje Polski GameDev zarobki grafików i programistów są dość zbliżone, z tylko lekkim wskazaniem w stronę specjalistów od programowania. Wszystko oczywiście zależy też od stażu pracy. Świetni i kreatywni graficy, od lat pracujący w branży, niejednokrotnie zarabiają znacznie lepiej niż młodzi programiści, którzy dopiero wchodzą w świat projektowania.

Czy potrzeba studiów do tworzenia gier?

Powszechnie krąży mit, że w branży gier komputerowych niezbędne jest konkretne, solidne wykształcenie.

W takim stwierdzeniu jest sporo prawdy. Studia programistyczne, jak choćby te, które oferuje Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej Horyzont (https://horyzont.eu), dają naprawdę sporo oraz ułatwiają start w świecie projektowania gier.

Co zyskuje się dzięki studiom kierunkowym? Przede wszystkim świadomość narzędzi oraz dostępnych rozwiązań. Oczywiście branża nie zamyka się przed genialnymi samoukami, jednak wykształcenie w danej dziedzinie to klucz do szybszego i sprawnego wejścia w środowisko, które jest nieco mniej tajemnicze niż dla osób rozpoczynających swoją przygodę z grami od zupełnych podstaw.

Wszystko zależy również od oczekiwań. Jeśli jednak chcemy piąć się coraz wyżej i sięgać z czasem po bardziej skomplikowane wyzwania, to trzeba mieć bardzo szerokie horyzonty oraz umieć poruszać się w świecie mocno zróżnicowanych języków, jak chociaż C++ lub C#.

Co jeszcze przydaje się przy projektowaniu gier?

Tworzenie gier komputerowy to branża niezwykła, która wymaga od twórców sporej wiedzy z różnych dziedzin. Oczywiście wszystko zależy od zajmowanego stanowiska, jednakże często wiedza ogólna, znajomość sztuki i kultury potrafią być bardzo przydatne w wielu projektach.

Z tego względu wykładowcy kształcący kolejne pokolenia specjalistów od gier oraz doświadczeni eksperci z branży nieustannie powtarzają – twórca gier musi być otwarty na świat, czytać, słuchać i nieustannie oglądać. Pozwala to zwiększać kompetencje, poprawiać umiejętności oraz przygotowywać coraz ciekawsze projekty. A to prosta droga do sukcesu.

Tworzenie gier komputerowych – czy to się opłaca?

Produkty takie, jak „Wiedźmin” rozbudziły wyobraźnię wielu osób, które zapragnęły znaleźć dla siebie miejsce w branży zajmującej się produkcją gier. Możliwości w tym temacie jest wiele.

Przy odrobinie chęci i determinacji można znaleźć pracę przy rozmaitych projektach. Studia kierunkowe (programistyczne lub artystyczne) znacząco ułatwiają działanie, choć branża wcale nie zamyka się przed ludźmi, którzy wcześniej zajmowali się czymś zupełnie innym.

Tworzenie gier komputerowych w Polsce rozwija się z każdym rokiem. Powoli przestaje to być wyłącznie działalność niszowa. Działalność tego typu zmienia się w branżę dającą spore perspektywy na przyszłość.