Game Over r.

Skąd bierze się czarny ekran podczas używania print screena

Pewnie doskonale znasz to uczucie. W trakcie wymiany zdań między użytkownikami w grze wystąpił zabawny dialog, który chcesz zapisać, aby później wysłać go do innych, ale gdy używasz przycisku print screen i następnie chcesz wkleić zdjęcie, to cały ekran jest... czarny.

Dobra, przyznajmy sobie nawzajem, że tak naprawdę każdy z nas miał podobną sytuacje. Może nie chodziło o uwiecznienie ciekawych wypowiedzi z czatu, ale mogło chodzić o błąd w grze, easter egga lub chęć pochwalenia się nowym ekwipunkiem dla naszej kuszącej wojowniczki w MMO. W dużym skrócie, na pewno doświadczyłeś tak zwanego “Black Screena” podczas próby wklejenia zrzutu ekranu.

Czemu tak się dzieje? Cóż, od razu mogę Wam powiedzieć, że nie stoi za tym żadna czarna magia, ani elfy, które po złości zmazują prędko cały zrzut ekranu, kiedy akurat chcesz go wysłać. Tak naprawdę niemal każda gra tak robi. Głównym tego powodem jest fakt, że przycisk Print Screen służy do przechwytywania obrazu z samego Windowsa i ewentualnie okienek, które są na nim otwarte. Dlatego też, jak mamy otwartą grę w trybie pełnoekranowym i próbujemy zapisać zdjęcie, spotykamy problem w postaci Black Screena. Ten czarny ekran, to nasz pulpit i tak on wygląda, jak otwarta jest aplikacja działająca na pełnym ekranie.

Można temu jakoś zaradzić? Najłatwiejszym rozwiązaniem wydaje się być przełączenie gry z trybu pełnoekranowego do okna, ewentualnie okna bez ramek. Wtedy mamy pewność, że zobaczymy upragniony przez nas zrzut ekranu, zamiast black screena. Sytuacja ma się trochę gorzej w przypadku, kiedy nie chcemy wychodzić z trybu pełnego ekranu. Wtedy rozwiązaniem, które możemy zastosować bez pomocy programów trzecich, to tryb przyśpieszenia 3D, który może znajdować się w ustawieniach karty graficznej, jednak nie skutki mogą być różne. Jednym może to pomóc, a inni wciąż będą widzieli czerń. Dlatego tutaj z pomocą przychodzą programu pokroju Fraps, które umożliwiają nam robienie zrzutów ekranu z dowolnej gry. Oczywiście, jest także możliwość zrobienia zrzutu ekranu przez skrót klawiszowy z ustawień gry, ale nie każda gra go posiada.

Proszę bardzo. Właśnie przyswoiliście dawkę wiedzy, dzięki której będziecie mogli zaimponować wszystkim dookoła. Nie musicie dziękować…