Game Over r.

Pierwsza taka “gra na receptę” dla osób z ADHD. Przełomowa decyzja od amerykańskiej agencji

2020 rok jeszcze się nie skończył, a tu proszę - gry na receptę. To jednak gry nie uczą brutalności? ?

EndeavorRx

Agencja Żywności i Leków (FDA) to amerykańska instytucja rządowa, która dopuszcza do obrotu leki, suplementy diety, kosmetyki; zajmuje się także kontrolą żywności i paszy…

Portal AP NEWS donosi, że FDA po raz pierwszy w historii dopuściło grę wideo do wspomagania leczenia zespołu nadpobudliwości psychoruchowej u dzieci – ADHD.

Gra nie zastępuje całej terapii. Jest jedną z (niefarmakologicznych!) metod pomocy osobom z ADHD, która ma polepszać ich skupianie uwagi w konkretnych sytuacjach.

Gra może być przepisywana przez lekarzy na receptę dzieciom w wieku od 8 do 12 lat. Wymagana jest diagnoza o ADHD.

Tą grą jest EndeavorRx studia Akili Interactive Labs. Nie jest na razie dostępna publicznie. Nie dowiedzieliśmy się nic na temat dystrybucji gry – skąd ją pobrać, czy będzie płatna, czy znajdą się w niej mikropłatności oraz czy pojawi się w Polsce. Dzięki ujawnionemu gameplayowi wiemy jednak, że oferuje coś w stylu “rotacji skinów”.

Wiemy jednak, że jest to gra zręcznościowa. Zadaniem gracza jest omijanie przeszkód i zbieranie przedmiotów.

Film z gry znajdziecie poniżej.

ADHD wiąże się m.in. z trudnościami w podtrzymaniu uwagi i wysiłku, impulsywnością, niepokojem ruchowym, wzmożonymi ruchami, problemy z planowaniem, częstymi wybuchami złości.

U każdej osoby ADHD może objawiać się inaczej i nie każdy musi wykazywać typowe objawy. Najczęstszym problemem, z jakim się mierzą, jest deficyt uwagi.