r.

Najlepsze light novelki dostępne na polskim rynku

Dzisiaj chciałbym Wam przedstawić pięć najlepszych, moim zdaniem, light novelek dostępnych na polskim rynku!

Light novel

Zacznijmy może od wytłumaczenia niewtajemniczonym, co oznacza termin „light novel”.

Light novel – powieść z ilustracjami, najczęściej w stylu mangowym, skierowana głównie do młodzieży. Takie novelki dość często charakteryzują się narracją pierwszoosobową.

Jako że jesteśmy już po wyjaśnieniu, chciałbym przestawić Wam pięć light novelek, które moim zdaniem są najlepsze z aktualnie u nas dostępnych w formie papierowej (posłużę się polskimi tytułami, co by łatwiej było je Wam znaleźć w sklepie/internecie).

5. Re: Zero – Życie w innym świecie od zera

Na podstawie tej właśnie novelki powstało w zeszłym roku dość popularne anime o takim samym tytule.
Tutaj, tak samo, jak w anime, mamy do czynienia z nagłym przeniesieniem Subaru do świata fantasy. Sama fabuła jest bardzo interesująca i wciągająca, gdyż do standardowej koncepcji „przeniesienia do innego świata” mamy tu dołączony aspekt pochodzący z gier, czyli „respawn”. Jedną z lepszych części całej powieści jest przemiana wewnętrzna, jaką przechodzi główny bohater po wszystkich doznaniach i sytuacjach, w których się znalazł. Ilustracje są naprawdę ładne i miłe dla oka, a same okładki tomików bardzo ładnie prezentują się na półce. Myślę, że warto zajrzeć do tej novelki, jeśli chcielibyście zacząć swoją przygodę z czytaniem tego rodzaju książek. Aktualnie możemy w Polsce nabyć cztery tomy, a piąty będzie miał swoją premierę w grudniu.

4. No Game No Life

W przypadku tej novelki także powstało anime, a film zbliża się do nas dużymi krokami. Opowiada ona o duecie, bracie i siostrze, którzy dominują rankingi wszystkich gier multiplayer, w jakie grają. Pewnego dnia otrzymują wyzwanie, jak się później okazuje – od boga innego świata, które przyjmują i ostatecznie zwyciężają. Skutkuje to przeniesieniem ich do świata, w którym o wszystkim decydują wszelakiego rodzaju gry, zaczynając na „Kamień, papier, nożyce”, a kończąc na strzelaniu w VR i wielu, wielu innych grach. W książce jest bardzo dużo ilustracji (szczególnie kolorowych na początku każdego tomiku), a wyglądają one bardzo, ale to bardzo ładnie. Fabuła jest ciekawa, dzięki czemu świetnie śledzi nam się poczynania dwóch głównych bohaterów i ich przyjaciół, których po drodze spotykają. Okładki także zrobione są przepięknie, a na półce prezentują się najładniej ze wszystkich okładek serii podanych w tej liście. Aktualnie możemy nabyć siedem tomów po polsku, a ósmy powinien mieć premierę do końca tygodnia.

3. Overlord

O Overlordzie także już Wam wspominałem, więc w kwestii fabuły nie zmienia się nic. W książce natomiast mamy przecudowne grafiki i karty postaci, które znajdują się na końcu tomu. Styl, w jakim zrobione są okładki i plakaty w środku, idealnie pasuje do idei całej tej powieści. Czerpie ona dość dużo z Dungeons and Dragons, jak i w sporej ilości z mitologii. Ciekawym zabiegiem jest też przedstawienie historii z oczu „tego złego”. Myślałem, że walki będzie czytało się średnio, ale styl, w jakim są one napisane, wcale nie zanudza połączeniami strategii wraz z aktualnymi wydarzeniami. Bardzo dobra light novela, której w Polsce na razie możemy nabyć pięć tomów, a szósty zawita u nas w grudniu.

2. Blask Księżyca

Przecudowna, jednotomowa, novelka opowiadająca o zwykłym chłopaku Nonomiyi, który na podłodze znajduje „przepis na morderstwo”, który wyleciał z notatnika najbardziej perfekcyjnej uczennicy, Youko Tsukimori. Wszystko byłoby okej, gdyby nie fakt, że następnego dnia ojciec Youko ginie w sposób opisany na kartce. To, co nadaje najwięcej uroku tej powieści, to właśnie relacje między Youko a Nonomiyą. Rysunki są bardzo ładne, plakat załączony w środku także jest przepiękny i ładnie się prezentuje. W książce tej się po prostu zakochałem, a fakt, że jest dość krótka, ułatwił mi jej kilkakrotne przeczytanie.

1. Zerowa Maria i puste pudełko

Pierwsze miejsce w tym zestawieniu musiało trafić do Marii. Początkowo każdy tom przedstawiał nam akcję dotyczącą zmagań głównych bohaterów z jednym problemem. Sama książka zaczyna się bardzo niewinnie, bo Kazuki Hoshino, człowiek, któremu najbardziej odpowiada ordynarne, zwykłe codzienne życie, siedzi sobie w klasie, gdy do tej wchodzi nowa uczennica deklarująca, że „to jest już jej 13118. przeniesienie do tej szkoły”. Jednak z kolejnymi wydarzeniami książka nabiera rozpędu i powagi, a sami bohaterowie są bardzo charakterystyczni i odmienni od innych. Przemyślenia bohaterów są ciekawe, a od samej opowieści bardzo ciężko się oderwać. Nawet nie wiecie, jak ciężko czytało mi się ostatnie strony, wiedząc, że to już koniec. Wydawanie novelki w Polsce już się zakończyło i możemy nabyć wszystkie siedem tomów w naszym ojczystym języku.

A jakie są Wasze ulubione novelki dostępne po polsku? Dajcie znać w komentarzach. Skoro już zaszliście tak daleko, to może zechciałbyś pomóc w ulepszeniu Gamer Lifestyle i wypełniłbyś tę ankietę?