Game Over r.

[Aktualizacja – 5.08] Mewlies otrzymała bana! “F*ck Poland”, czyli wybuchowa drama na Twitchu

Amerykanka Mewlies nie zniosła naporu Polaków na czacie. Ze złości powiedziała jednak parę słów za dużo.

Aktualizacja – 5 sierpnia

Mewlies otrzymała bana na Twitchu, przez co jej kanał został zawieszony. Choć przeczytaliśmy mnóstwo Waszych opinii na temat tego, jak Twitch traktuje podobne przypadki, wygląda na to, że tym razem był wyjątkowo surowy dla rasizmu względem Polaków.

Ze względu na to, że profile w mediach społecznościowych Mewlies są widoczne tylko dla wybranych przez nią osób, nie wiemy, jak i czy w ogóle odniosła się do całej sytuacji.

Poniżej oryginalna treść artykułu.


Temat podesłany przez Alana Orlikowskiego.
Mnóstwo ♥ dla Ciebie!


Kim jest Mewlies?

Mewlies w mediach społecznościowych:

Mewlies określa siebie jako “24-latkę z olbrzymim rage’em”. Zamieszkująca USA anglojęzyczna streamerka nie posiada określonej tematyki swojego kanału: ostatnio streamowała rozgrywki w Minecrafta, najczęściej jednak przesiaduje w kategorii IRL, rozmawiając ze swoimi widzami od kilku minut do 10 godzin.

Kobieta posiada ponad 33 000 obserwujących na Twitchu, jej kanał ma około 205 000 wyświetleń. Na płatne subskrypcje u niej zdecydowało się 711 osób.

Mewlies o Polsce

Klip z Twitcha został usunięty. Poniżej mirror ze strony Streamable. Do tej pory ma już lekko ponad 161 000 wyświetleń [15:35, 3.08.2019 r.].

Klip zaczyna się całkiem miło. Mewlies z pełnym uśmiechem i bez założonych spodni mówi do widzów:

Witajcie, Polacy. Jak się macie? Witajcie wszyscy.

W sekundę zmienia swoje nastawienie, gdy przysuwa się jak najbliżej mikrofonu. Zostawiamy oryginalną wiązankę barwnych słów z nałożoną pseudocenzurą.

Poland f*cking s*cks p*nis. Get Poland f*ck out. Wrecked by f*cking nazis Poland. Absolutely destroyed. Absolutely destroyed. And absolutely defeated. F*ck Poland.

Temat Mewlies został poruszony najpierw jako post na subreddicie r/LiveStreamFail, godzinę później stał się głośniejszy w Polsce dzięki @Rapepo z Wykopu, gdzie figurując pod tytułem “Streamerka Mewlies mówi, że Polacy powinni zostać zabici przez nazistów”, zebrał 4000 wykopów.

Co sprowokowało Mewlies do takiej wypowiedzi?

Kontekst

Nie udało nam się dokopać do oryginalnego filmu ani niczego, co wyjaśniłoby temat bardziej niż wypowiedź The_Lawlbringer z reddita. W tym momencie musimy uwierzyć na słowo.

Użytkownik napisał, że Mewlies dostała hosta od innej streamerki, niewymienionej z nazwy. Ta streamerka również była hostowana przez kogoś innego – streamera z Polski, mężczyznę, którego widzowie przeszli na kanał streamerki.

Co znaczy “hostować”? Jeżeli streamer hostuje kogoś innego, na swoim kanale udostępnia jego streama, a nie własnego. Wchodząc na kanał osoby A i chcąc obejrzeć ją na żywo, jeżeli osoba A hostuje osobę B, widzimy stream osoby B.

Widząc agresywną Mewlies, widzowie streamera postanowili rozgościć się na jej kanale. Mężczyzna dowiedział się o tym, co dzieje się na kanale Mewlies, w tamtym momencie banującej ludzi za spamowanie oraz rasistowskie i chamskie komentarze. Zaczął oglądać Mewlies na żywo, sprowadzając do niej swoich kolejnych widzów.

W tym czasie kobieta nie wytrzymała i powiedziała parę słów za dużo. Słów, których nie usprawiedliwią nawet niemiłe komentarze. Jako streamerka z pewną publicznością jest odpowiedzialna za to, co mówi – i może być z tego rozliczana, czy to na reddicie, czy Wykopie, czy też How2Play.

Mewlies kontra Neko:
co zapewniło sławę streamerce?

Nie jest to pierwsza afera z Mewlies. Trzy miesiące temu rozegrała się twitchowa drama, która zwiększyła liczbę widzów Mewlies. Jej wypowiedź mogła doprowadzić do nałożenia bana na konto.

1 maja 2019 r. Kun0 i jego partnerka Hana nadawali wspólnego streama. Para postanowiła odwiedzić kanał DreamNekoTV (dalej – Neko) nadającą na żywo prace nad jedną ze swoich grafik. Hana od razu wzięła się za komentowanie jej pracy, rzucając komentarzami typu “to naprawdę wygląda jak z Painta”.

Partnerka Kun0 nie zatrzymywała się w obelgach. W pewnym momencie powiedziała o kilka słów za dużo:

Jest mi naprawdę przykro, że jakiś śmieć, którego nawet nie chcę nazywać artystą, może mieć więcej uwagi i zainteresowania niż mój Kun0 [mężczyzna również jest grafikiem – dop. red.] tylko dlatego, że ma waginę.

Para rzuciła kilkoma inwektywami w kierunku Neko. Stwierdzili, że kobieta jest “autystyczna”. To wszystko możecie zobaczyć na poniższym klipie z Twittera.

2 maja Kun0 dostał bana na Twitchu. Na Twitterze postanowił opublikować przeprosiny.

Spie***yłem. Zawiodłem DreamNekoTV, moją społeczność i całą społeczność związaną ze sztuką. Przepraszam. Byłem w błędzie. Biorę na siebie pełną odpowiedzialność za to, co się stało na moim streamie.

Sprawa odbiła się szerokim echem w środowisku streamerów. Jedną z osób, która postanowiła dołożyć swoje trzy grosze, była Mewlies.

Mewlies o Neko

Nie sądzę, że to było prześladowanie; myślę, że Neko jest zrzędliwą su*ą i nie sądzę, żeby miał to być jakiś problem z jej PR-em. Ludzie na Twitchu są odpowiedzialni za to, co mówią; nie sądzę, żeby ktokolwiek powinien kogokolwiek ściągać [banować na Twitchu – dop. red.], takie jest pie***one życie. Nie wszyscy ludzie będą cię lubić. Sh*t f*cking happens. I jeżeli będziesz biec do social mediów i robić wielką sprawę za każdym razem, gdy ktoś się z tobą nie zgodzi, będziesz mieć popiep***ne, okropne życie. Powinnaś naprawdę nauczyć się to przełykać [ang. s*ck it up, wulgarnie]. Nie będę więcej komentować tej sprawy, możecie kochać każdego streamera, którego chcecie; nie wiem nawet, jakie jest jej imię i jestem pewna, że jej twórczość jest świetna i że jest niesamowitą k*rwa streamerką z k*rwa najlepszym k*rwa streamem, jaki widziałam w całym moim życiu.

Mewlies zrozumiała sytuację z Neko tak, że to ona robiła z siebie ofiarę w mediach, “nie mając dystansu” do olbrzymiego hejtu, jaki ją spotkał. W rzeczywistości to jeden z widzów Neko nagłośnił sprawę z Kun0 i Haną, publikując klip, w którym para wyzywała streamerkę, gdzie tylko mógł. Według Crafty-Barnando, jednego z widzów z Twitcha, Neko zobaczyła fragment streama, co doprowadziło ją do płaczu, jednak dalej kontynuowała rysowanie. Powiedziała wtedy swoim widzom, żeby nie zniżali się do poziomu Kun0 i Hany. [źródło]

O ile można znaleźć pewną rację w wypowiedzi Mewlies (musimy nauczyć się radzić sobie z hejtem), o tyle dobrała zupełnie niewłaściwe słowa. Streamerka została zupełnie potępiona przez społeczność za “zrzędliwą su*ę”.

Jeżeli cokolwiek się stanie przez ten klip, przepraszam, nie miałam racji; tzn. mój zamysł nie jest zły, ale przykład, którego użyłam, jest bardzo zły. Nigdy nie powinnam kierować tego do konkretnej osoby. Nie miałam tego na myśli w jej kontekście. Nie mówiłam konkretnie o niej.

Dalsze rozgrzebywanie tej sprawy byłoby łapaniem Mewlies za słówka, dlatego w tym momencie urwę artykuł. Obydwie sytuacje pokazały, że streamerka powinna dwa razy pomyśleć, nim wypowie się o czymś, stając się twarzą kolejnej dramy z Twitcha.