Game Over r.

Wpadka TVP: “Ja jem kebaba” podłożone pod nagrania z terrorystami i użyte bez zgody twórców

Telewizja Polska bezprawnie wykorzystała kawałek utworu-parodii "Ja jem kebaba", dodatkowo podkładając nagrania... z terrorystami.

13 października w programie “W tyle wizji” został wyemitowany materiał przedstawiający bojowników ISIS z podłożonym utworem “Ja jem kebaba”. Twórcy nie zostali o tym w jakikolwiek sposób powiadomieni, a o całej sytuacji dowiedzieli się od jednego z fanów. Zostało to dokładnie opisane w tym poście.

Tak sytuację komentuje zespół Na Pełnej:

Nikt nie zapytał nas o zgodę, której na pewno byśmy nie dali. Nikt nie podpisał nas pod materiałem, który wymagał od nas i od innych sporo pracy. Zwyczajnie skleili naszą twórczość ze światem, od którego uciekamy w naszych piosenkach – wojną, polityką, brutalnością. Mamy do siebie dystans, ale zawsze staramy się robić wartościowe albo zabawne materiały.”

Link do całego materiału TVP z utworem Ja jem kebaba (ok. 21:46 min)

To nie pierwszy raz, kiedy telewizja kradnie czyjąś twórczość tylko dlatego, że “była w Internecie”. Nie zapominajmy, że w Internecie też mamy do czynienia z prawami autorskimi. W tej sytuacji nie możemy mówić o prawie cytatu, TVP wykorzystało piosenkę do własnych potrzeb, o autorach nawet nie wspominając.