Game Over r.

Golec uOrkiestra vs internet

Chyba każdy z nas kojarzy już mema z Braćmi Pie... znaczy zespołem Golec uOrkiestrą. Nie zamierzam tutaj tłumaczyć dokładnie tego mema, ale przyjrzeć się „walce”, która nastała między internautami a Pawłem i Łukaszem Golec.

Na początek może o tym, kim są bracia Golec. Ich imiona to Paweł i Łukasz i jak zdążyliście się zorientować, są bliźniakami. Zespół założyli w 1998 roku i tworzą muzykę pop/folk. No dobra, ale co z tą walką?

Bracia Pierdolec aka Golec uOrkiestra

Tak jak już wspominałem, Golec uOrkiestra swoją karierę rozpoczęła w 1998 roku i przez pierwsze kilka lat była dość popularna – być może kojarzycie któreś z piosenek braci, np. „Crazy is my life”, „Ściernisco” czy „Pędzą konie”. W 2002 r. nagrali utwór „Leć muzyczko” i wykonali specjalnie dla papieża Jana Pawła II podczas jego ostatniej pielgrzymki do Polski (pożegnanie JP2 na lotnisku w Balicach w Krakowie). Łącznie na koncie mają 8 platynowych płyt z lat 1998-2004 (pierwsze miejsce sprzedaży w roku 2001 i 2002, trzecie miejsce w 2000) i 2 złote płyty z roku 2009 i 2013.

Nie jestem osobą najstarszą, w sensie nie mam 40 lat, ale obecnie kojarzą mi się z 24 i 25 grudnia każdego roku, w którym to włączam TV. Tak naprawdę teraz przez cały rok nikt o nich nie słyszy, a gdy nadchodzą święta Bożego Narodzenia, nagle mamy BUM i w telewizji przez kolejne 72 godziny leci Golec uOrkiestra, Maryla Rodowicz, Krzysztof Krawczyk i Zbigniew Wodecki. (Zresztą w 2014 roku Golcowie zdobyli platynową płytę za „Koncert kolęd i pastorałek w bazylice jasnogórskiej”). Dobra, przejdźmy do sedna sprawy i przyjrzyjmy się tej „bitwie”.

Pomarańcza

12 października 2017 roku na YouTube wkroczył nowy utwór braci Golec, a jego tytuł to „Pomarańcza”. Pomyślmy… Z czym lub z kim może kojarzyć się pomarańcza… No… Jak mu było… KLEJNOT NILU! Ludzie dość szybko podłapali temat i zaczęli tworzyć wierszyki oraz wstawiać komentarze nawiązujące do Testovirona. Niedługi czas po tym rozpoczął się wysyp przeróbek z Gol… Nie, teraz to już Braćmi Pierdolec. Ludzie zmienili nazwę ich zespołu i zaczęli tworzyć – zabawne, nie powiem – przeróbki z Łukaszem i Pawłem.

 

I w sumie śmielibyśmy się z tego cały czas, ale teraz mamy jeszcze zabawniejszą sytuację, a jest nią:

Nie trzeba chyba dużo tłumaczyć, co to znaczy, ale warto wyjaśnić, o co chodzi z tym komentarzem. Komentarz, który widzicie u góry, został wysłany z oficjalnego kanału YouTube braci Golec. Nie wiem, ile osób się tym przejmuje, ale niektóre kanały naprawdę zostały zamknięte. Świadczą o tym reuploady na innych kontach lub przez całkowicie inne osoby niż autor przeróbki. Przejdźmy do racji stron, czyli Internet VS Bracia Golec.

 

https://www.youtube.com/watch?v=OYbbL9pLIKs

Bracia Golec chcą, aby wszelkie przeróbki zostały usunięte

Po krótkim przejrzeniu wielu przeróbek ukrytych pod nazwą Bracia Pierdolec dostrzegłem, że te komentarze wysyła bot. Przynajmniej na 95% jestem tego pewien. Komu by się chciało to wysyłać na 400 filmów…

No dobra… Golec uOrkiestra stworzyła wiele utworów i na mocy prawa faktycznie są one ich własnością. Nie każdy musi mieć dystans do siebie, a sam fakt, że utwór i wideo należą do nich, świadczy o tym, że mają oni prawo do zarządzania nim, jak im się podoba. Prawdopodobnie w większości chodzi o sam teledysk, bo spójrzcie, że remixów piosenek nikt się nie czepia, gdy faktycznie są one zmienione, więc jeżeli umieszczę 40% tekstu braci Golec i 60% czegoś przerobionego, to można powiedzieć, że jest to remix, a w tym przypadku parodia. Zgodnie z prawem parodia jest humorystyczną lub satyryczną formą, która komentuje aktualne wydarzenia społeczne lub polityczne (a nie twórcę utworu). Dodatkowo parodia ma nawiązywać do oryginalnego utworu, ale jednocześnie znacząco się od niego odróżniać. Tutaj więc nie mamy z tym do czynienia, a jedynie z wykorzystaniem teledysku i wykonywaniem piosenki bez zgody twórców i licencji – i w wielu przypadkach zarabianie na tym (co stanowi kolejne naruszenie prawa autorskiego).

Jednak tak naprawdę nieważne, ile razy by nie usunięto kanału, to i tak przeróbka trafi po raz drugi, trzeci, czwarty, […], milionowy itd. To ciężko zablokować. Chyba że przez sąd, ale wątpię, żeby faktycznie Golec uOrkiestra sięgnęła po takie narzędzia.

Teraz przejdźmy do internautów i faktu tego, że robią oni właściwie darmową reklamę. Umówmy się, wiele młodszych osób nie znałoby zespołu Golec uOrkiestra, gdyby nie fakt, że gdzieś ktoś im wysłał przeróbkę. Chodzi mi tutaj głównie o osoby w podstawówce i może część gimnazjum (a raczej tego, co po nim zostało). Może nie chcą tej reklamy, ale fakt jest taki, że zyskali niesamowitą popularność w ostatnim miesiącu. Mogę to porównać do łapek na YouTube. Nieważne, czy dacie twórcy łapkę w dół, czy w górę, i tak jego film będzie piął się na podium, ponieważ liczy się ich ilość. Znaczy, wiadomo… „Co miliard łapek w górę wrzucę kolejny film” – no, bo bez tego miliarda byś nie wrzucił. 100% LEGIT, NO SCAM, przecież masz inne źródło utrzymania let’s pleyerze.

No i to w sumie tyle mojego wywodu na temat całej sytuacji usuwania przeróbek Braci Golec z YouTube. A no i bym zapomniał… Na wykopie można znaleźć taką teorię spiskową. Chyba nie muszę tłumaczyć, jak to działa…

A tutaj screen z typowymi przeróbkami:

OFICJALNY KANAŁ YOUTUBE GOLEC UORKIESTRA – KLIK!