Game Over r.

Ethereum o wartości 300 milionów dolarów zamrożone

Poprzez drobną lukę w portfelu Parity przeznaczonego do przechowywaniu kryptowaluty właściciele Ethereum o wartości 300 milionów dolarów stracili do nich dostęp.

Parity oferowało konta multi-sig. Konta te często były używane przez firmy wykorzystujące kryptowaluty. Aby wypłacić coś z takiego konta, wszystkie osoby upoważnione muszą wyrazić na to zgodę.

Kosztowny błąd

W lipcu bieżącego roku w portfelu Parity została odnaleziona (i załatana) bardzo poważna luka, przez którą duża ilość Ethereum została wykradziona. Wadę naprawił użytkownik githuba o pseudonimie devops199. Lukę rzeczywiście załatał, jednak zagwarantował sobie również możliwość przekształcenia wszystkich kont multi-sig w normalne portfele. Skutkowało to stratą dostępu właścicieli kont do swoich środków i zablokowaniem portfeli.

 

tweet-parity

Oskarżony o kradzież devops199 tłumaczy się że “jest nowicjuszem i zrobił to przez pomyłkę” . Jak na razie problem nie został rozwiązany i nie wiadomo jak można można naprawić wyrządzone szkody. Możliwe, że Ethereum czeka kolejny hard-fork, czyli radykalne zmiany w kodzie kryptowaluty. Może to spowodować rozdzielenie łańcucha i powstanie nowej kryptowaluty.