Game Over r.

Druk 3D – opłacalna metoda produkcyjna

Druk 3d to rewolucyjna metoda produkcji, która zmieniła bardzo wiele w światowej gospodarce. Wprowadzenie w życie koncepcji drukowania przestrzennego sprawiło, że możemy tworzyć często taniej, szybciej i jeszcze dokładniej, zwłaszcza niewielkie przedmioty i małe nakłady. Efekty powstania druku 3D są widoczne w bardzo wielu aspektach naszego życia, a co najważniejsze – technika ta nadal się dynamicznie rozwija.

Druk 3D w zastosowaniu domowym

Oczywiście wszyscy kojarzymy boom na drukarki 3D do domowych zastosowań. Przed kilkoma laty było to pewnym novum, a część osób przyznać trzeba, że potraktowała takie drukarki jako swoisty gadżet. W rzeczywistości jednak z gadżetami nie mają one nic wspólnego, a nawet pojedyncza sztuka do domowych zastosowań to urządzenie, które w pełni zastępuje całą taśmę produkcyjną, oczywiście z uwzględnieniem skali. Możemy zatem w zaciszu domowym korzystając nawet z darmowych szablonów oprogramowania stworzyć własne produkty na niewielką skalę, w dodatku stosunkowo tanio, bowiem podstawowe filamenty nie przerażą nas cenami.

Druk 3D w przemyśle

Również duży przemysł chętnie sięga po technologię druku 3D. W tym przypadku bardzo często mamy do czynienia z dużymi, przemysłowymi drukarkami, których rentowność wygląda zupełnie inaczej, aniżeli w przypadku małych urządzeń domowych. Wtedy to znacznie więcej możemy wyprodukować znacznie taniej, niż w klasycznym modelu produkcyjnym. Druk 3D w przemyśle również dzięki zastosowaniu nowocześniejszych urządzeń może bazować na nieco innych, znacznie solidniejszych i twardszych materiałach. Jedną ze sprawdzonych firm jest cubicinch.pl.

Jak dużo wiedzy jest potrzebne?

Praca z drukarką 3D odbiega znacząco od pracy ze zwyczajną drukarką. W jej przypadku nie wystarczy jedynie proste wydanie komendy, ale potrzeba czegoś znacznie więcej – odpowiedniego wzoru stworzonego w programie, dzięki któremu będziemy mogli stworzyć przedmioty, o których marzyliśmy i których potrzebowaliśmy. Konieczne zatem jest posiadanie wiedzy lub przynajmniej umiejętność jej znalezienia. Szablony gotowych elementów do wydruku możemy bowiem pobrać z wielu stron. Możemy je również kupić lub zaproponować specjaliście ich stworzenie dla nas, zgodnie z naszą specyfikacją.

Zastosowanie druku 3D:

  • małe nakłady produktów;
  • konieczność wykonania nakładu w krótkim czasie;
  • wysoka precyzja pracy.

Spektrum zastosowań druku trójwymiarowego z roku na rok się zmienia i poszerza. Dochodzą nowe urządzenia, nowe rodzaje materiałów i kolejne technologie jeszcze bardziej usprawniające działanie tego rodzaju druku.