E-sport r.

Średnia pensja gracza LCS w 2020 roku ma wynosić 410 000 dolarów

NA posiada wielu sponsorów, co bezpośrednio przekłada się na zarobki e-sportowców.

410 000 dolarów, czyli wzrost o 400%!

O wynagrodzeniach graczy LCS dowiedzieliśmy się dzięki tweetowi Chirtophera “MonteCristo” Myklesa, obecnego castera i twórcy treści dla Cloud9, w przeszłości – współwłaściciela m.in. Renegades.

Przywołał on słowa Hala Biagasa, dyrektora wykonawczego Stowarzyszenia Północnoamerykańskich Graczy LCS (NALCSPA). Poinformował, że średnia pensja zawodników LCS-ów wynosi około 410 000 dolarów (ok. 1,647 mln złotych).

Pensje w Stanach Zjednoczonych są zazwyczaj podawane dla całego roku, nie miesiąca. Ma to dużo sensu w przypadku graczy e-sportowych, których zarobki są uzależnione od konkretnych wydarzeń w trakcie całego sezonu.

Portal DotEsports informuje, że zarobki tych graczy wzrosły o 400% w stosunku do ostatnich trzech lat. W 2017 roku podawano kwotę 105 000 dolarów (ok. 422 000 złotych). [Źródło]

Pensja nie dla każdego

Ile gracze mają z tych 410 000 dolarów? Jak się okazuje, praktycznie całość kwoty.

Większość drużyn pokrywa koszty życia swoich zawodników (w tym czynsze, jedzenie oraz ich sprzęty komputerowe) – a także dodatkowe koszty, jak na przykład trenerów osobistych.

Sam MonteCristo również był zdziwiony kwotą. Przypomniał, że w latach 2013-2014 był coachem dla Counter Logic Gaming (CLG), gdy zarabiał 10 000 dolarów rocznie, czyli… około 5 dolarów za godzinę. Dla porównania, minimalna płaca w USA wynosiła wtedy 7,25 dolara za godzinę. [Źródło: bls.gov]

Do dyskusji włączył się także Alberto “Crumbz” Rengifo, obecnie caster-freelancer, a w przeszłości e-sportowiec, który w latach 2011-2016 grał dla takich drużyn, jak Dignitas, Renegades czy Misfits NA. Napisał, że swego czasu zarabiał od 1000 do 5000 dolarów miesięcznie.

Średnia zawsze jest zawyżona

Ciekawszą informacją okazałaby się jednak mediana, czyli środkowa wartość. Dla porównania w 2018 r. średnia płaca w Polsce wynosiła 5000 zł, mediana – prawie tysiąc złotych mniej, a dominanta (najczęstsza wypłata) – około 2400 zł. [Źródło: Money.pl]

Po co to piszę? Żeby podkreślić, że średnia mówi nam… niewiele.

W LCS-ach gra 10 drużyn. Każda z nich ma minimum pięciu zawodników (plus gracze rezerwowi). Oznacza to przynajmniej 50 graczy. Wśród nich znajdują się m.in. Huni i Impact.

DotEsports donosi, że obydwoje zarabiają ponad 1 000 000 dolarów rocznie. Ma to duży wpływ na ostateczną średnią.

O autorze: Marcin Miłosz

Marcin MiłoszNa H2P od grudnia 2015 r., obecnie one man army. W League of Legends gram aktywnie od sezonu 2 na różnych liniach - jak na razie najlepiej czuję się jako Sejuani na dżungli. Chcę promować wśród graczy istnienie czegoś takiego, jak lore bohaterów i całej Runeterry, by gra nabrała jeszcze więcej barw. Poza H2P wykonuję różne pomniejsze zlecenia, bawię się w Javie, gram w Crusader Kings 2, Factorio, Dwarf Fortress oraz RimWorld i... brakuje mi jeszcze paru godzin w dobie.