r.

Jak znaleźć swoje idealne eDPI

Zastanawialiście się kiedyś, czy macie dobrze ustawione DPI i sensitivity w grze? A może nie gra Wam się komfortowo przy obecnych ustawieniach? Przygotowałem krótki poradnik, jak odnaleźć swoje idealne sensitivity.

Przeczytaj na How2Play w dziale CS:GO jeszcze:

Artykuł

Kilka pojęć

 

eDPI – efektywne DPI, obliczamy je, mnożąc DPI x Sensitivity w grze

DPI – ustawienie czułości sensora myszki

Sensitivity – czułość myszki w CS:GO

 

Generalnie, eDPI zawodowych graczy waha się w granicach 700-1300. Szczegółową ich konfigurację możecie zobaczyć tutaj.

 

To co z tym idealnym DPI?

Na początek zacznijcie od ustawienia swojego DPI w myszce. Polecam zacząć od 400 DPI. Pamiętajcie, aby w Windowsie ustawić czułość myszy na 6/11 i wyłączyć zwiększanie precyzji wskaźnika. Zrobicie to we właściwościach myszy.

myszaaa

Następnym krokiem będzie włączenie w CS:GO Raw Input. Zmienicie to w opcjach myszy/klawiatury lub poprzez komendę “m_rawinput 1”


 

Jeśli macie już 400 DPI i czułość w Windowsie na 6, ustawcie sensitivity w CS:GO na 2.5 poprzez wpisanie komendy “sensitivity 2.5”. Takim sposobem ustawiliście właśnie eDPI na 1000 (400×2.5). Od tego momentu zaczynacie szukać swojego idealnego DPI. Pora udać się na mapę training_aim_csgo2. Zanim przejdziecie do głównej czynności, postrzelajcie trochę, aby być rozgrzanym. Jest to naprawdę ważne.


Możemy przejść do sprecyzowania swoich ustawień. Najedźcie swoim celownikiem na głowę jednej postaci na ścianie. Mniej więcej w ten sposób:

2015-11-30_00001

Teraz zacznijcie biegać na boki, od jednej ściany do drugiej, cały czas starając się utrzymywać celownik idealnie na głowie. Jeżeli wydaje Wam się, że celownik rusza się za powoli, zwiększcie swoje sensitivity o 0.1. Jeżeli cielownik rusza się wam za szybko, zmniejszcie sensitivity o 0.1. Manipulujcie ustawieniami sensitivity tak długo, aż będziecie czuć się komfortowo i będziecie potrafili utrzymać celownik cały czas na głowie. Teraz możecie jeszcze bardziej doprecyzować czułość, zmieniając sensitivity o 0.05.


Jeżeli w tym momencie wydaje wam się, że wszystko jest idealnie, GRATULACJE! Znaleźliście swoje idealne DPI. Najważniejsze – nie zmieniajcie tych ustawień! Jeżeli mieliście wcześniej ustawione eDPI na poziomie ok 2000-3000, będziecie musieli się do tego przyzwyczaić, ale efekty przyjdą z czasem. Pamiętajcie też, że mniejsze DPI zwiększa celność, ale traci się wtedy na movemencie.


Nie pozostało już nic, jak tylko zacząć trenować. Napiszę to jeszcze raz: nie zmieniajcie tych ustawień, inaczej nie będziecie w stanie wyrobić sobie pamięci mięśniowej. Nie da się tego zrobić, zmieniając ciągle ustawienia czułości myszy.

A teraz pochwalcie się, jakie jest wasze eDPI, a jakie mieliście, zanim przystąpiliście do postępowania wg tego poradnika. Moje eDPI wynosi 800 (400 DPI i 2.0 sensitivity)