Przeczytaj jeszcze na How2Play w dziale Counter-Strike: Global Offensive:
- Druga część tworzenia własnego skina! Poznaj sekrety grafików.
- Na mapie cs_office możesz poczuć się jak prawdziwy antyterrorysta. Zobacz jak powinieneś na niej grać.
Inne blokady
Jest kilka typów blokad i banów w grze CS:GO, które różnią się od tych meczowych. Poniżej macie ich spis:
- Cooldown dla graczy bez rangi: Aby spowolnić cheaterów, a nowym graczom pozwolić jeszcze bardziej zapoznać się z grą VALVE wprowadziło ograniczenie na ilość wygranych wciągu dnia dopóki nie masz stałej rangi. Żeby wygrać swoje pierwsze dziesięć meczy i zdobyć rangę musisz poświęcić 5 dni, ponieważ możesz wygrywać jedynie dwie gry dziennie.
- Overwatch: Griefing: Najczęściej są to bany za to, że utrudniało się innym grę. Taką blokadę można dostać za np. blokowanie kogoś, obrazy na czacie, działanie na szkodę swojej drużyny.
- Overwatch: Drugą blokadę od systemu Overwatcha możemy dostać jeżeli jesteśmy podejrzani o używanie nielegalnych programów. System nakłada nam blokadę na konto, a działa ona jak VAC BAN tylko, że jest to czas oczekiwania na to, aż pracownik VALVE sprawdzi nasze konto. Oczekiwania trwa około dwóch tygodni, a potem jest decyzja czy jest ściągany Overwatch czy nakładany VAC BAN.
- VAC BAN: Jest to najgorszy wymiar kary w grze CS:GO. VAC oznacza Valve Anti-Cheat. VAC BAN’y są stałe i nie trwają 365 dni jak to mówi dużo ludzi. Blokada jest nakładana, jeżeli system podczas uruchomionej gry znajdzie nielegalne oprogramowania na Twoim komputerze.
Poziomy cooldownów
W CS:GO mamy pięć poziomów banów związanych z grami rankingowymi. Poniżej macie ich listę.
- 30 minut
- 2 godziny
- 24 godziny
- 3 dni
- 7 dni
Po piątej czyli maksymalnej blokadzie nadal możesz zostać ukarany. Jeżeli nie będziesz podlegał pod zasady gry to VALVE na Twoje konto nałoży szósty poziom kary czyli zawsze będziesz dostawał 7-dniową blokadę, aż nie zaczniesz zachowywać się normalnie. Jeżeli nie będziesz wychodził z gier, albo zabijał swoich kolegów z drużyny przez długi czas w końcu system wyresetuje Ci poziom.
Pamiętaj, że gra nigdy nie pominie systemu i nie dostaniesz 7-dniowego bana za pierwsze przewinienie.
Dodatkowo; jeżeli Twój poziom kar ciągle rośnie to w końcu możesz zacząć przywileje każdego gracza. Po pierwszej blokadzie (30 minutowej) masz prawo do kilku głosowań na wyrzucenie gracza oraz bezkarnie możesz zostać wyrzucony. Jeżeli już dojdziesz do najwyższego poziomu blokady to nie masz prawa rozpoczynać głosowań ani zostać wyrzucony bo w obydwóch przypadkach dostaniesz 7-dniową karę. Gorzej już nie będzie.
Za co możemy dostać w/w blokady?
Jest kilka rzeczy za które możemy dostać BAN’a, a ja postaram się je jak najściślej przedstawić.
- Wyjście z gry: Opuszczenie meczu po zaakceptowaniu jest karane bez względu na poziom Twojego bana. Kary dostajesz według poziomów – czyli, jeżeli jeszcze nie byłeś karany dostajesz najniższą czyli 30 minut.
- Wyrzucony za dużo razy: Jest to dla niektórych bardzo kuriozalna blokada, ale wprowadza troszeczkę świeżości do umysłu graczy utrudniających grę. Blokadę otrzymujemy jeżeli zostaniemy zbyt dużo razy wyrzuceni przez vote-kicka, a to oznacza, że nie przestrzegaliśmy zasad.
- Zbyt częste używanie funkcji wyrzucania graczy: Żeby powstrzymać ludzi przed wzajemnym wyrzuceniem siebie wprowadzono blokadę, która nie będzie na to zezwalać. Kary nie dostaniesz podczas gry i nie zostaniesz wyrzucony, a po zakończeniu spotkania możesz znaleźć ‘niespodziankę’ w swoim profilu. Pamiętaj, że nie musisz rozpocząć głosowania, żeby dostać kare. Wystarczy, że będziesz klikał ciągle TAK, a system może Cię ukarać.
- Zadawanie obrażeń kolegom z drużyny: Są różne przyczyny, które mogą spowodować tego bana. Najczęstszym jest zabicie 3 teammatów, albo samo zabranie 300 obrażeń w całej grze. Jedno zabicie po rozpoczęciu rundy także jest karane bo przedstawia to typowy rage’a i nie ma szans, że jest to przypadek.
- Rozłączenie: Po wyjściu z serwera masz trzy minuty na powrót, albo dostaniesz omawianą blokadę. Podobno masz pięć minut na dołączenie do meczu i możesz go dokończyć, ale to po tych pierwszych trzech dostajemy karę.
- AFK: Jeżeli nie wykonujemy żadnych ruchów to po jakimś czasie zostajemy wyrzuceni z serwera. Tak jak w przypadku ‘Rozłączenia’ mamy trzy minuty na dołączenie z powrotem do gry, albo dostaniemy blokadę.
- Problem z plikami: Czasem na Twoim komputerze mogą znajdować się uszkodzone pliki. Jeżeli system odnajdzie niezgodność w Twoich plikach z tymi z serwera zostaniesz wyrzucony. Jednak to nie może spowodować VAC BAN’a, ponieważ VALVE przewidziało, że uszkodzone pliki nie zawsze są winą gracza.
- Blokowanie systemu VAC: Jest taka możliwość, że system VAC może zostać zablokowany, żeby nie ingerował w nasz komputer. Najczęściej dzieje się to za sprawą Firewalla. Za takie coś nie możemy dostać kary VAC.
Pamiętaj, że system patrzy Ci na ręce! System nie jest człowiekiem, który ogląda Twoją każdą grę i może poznać powód Twojego przewinienia.
Wyrzucanie graczy
Jest kilka powód za którymi powinieneś głosować za wyrzuceniem X gracza. Pamiętaj, że nie możesz kogoś wyrzucać bo ma słabe statystyki. Nie masz prawa zabronić komuś grać.
Powody dla których masz prawo kogoś wyrzucić:
- Gracz celowo utrudnia grę drużynie nie powodując obrażeń. Najczęściej jest to blokowanie rówieśników z drużyny, celowe śmierci i wyrzucanie bomby na miejsca niedostępne. Pamiętaj o raportowaniu takich graczy przed wyrzuceniem ich.
- Gracz nie gra, a oszukuje system AFK i nadal się rusza.
- Jeżeli gracz używa nielegalnych programów. Czasem są z tym problemy bo cheater ułatwia wygraną czego chcą inni gracze. Jedyną rzeczą, którą możesz zrobić, jeżeli nie możesz go wyrzucić to zraportowanie go.
- Gdy gracz gra, ale się nie stara. To bardzo ważne, żeby odróżnić takiego gracza od gracza słabego. Można mieć zły dzień, ale widać, że się staramy i chcemy wygrać i pomóc drużynie. A takiemu przypadkowi jaki opisuje po prostu nie chce się nic robić. Najcześciej biega bez celu na mapie.
Jak obniżyć poziom cooldown:
Jest to bardzo proste, ale potrzeba troszeczkę cierpliwości. Jeżeli przez siedem dni nie zdobędziesz żadnego przewinienia to Twój poziom blokad się obniża o jeden.
7 dni = jeden poziom do tyłu
Postaram się to wyjaśnić poniżej:
Powiedzmy, że wszedłeś już na trzeci poziom kary, czyli 24 godziny. Jeżeli doba minie to możesz ponownie zacząć grać, a w wypadku gdy nie dostaniesz żadnej kary przez tydzień Twój poziom spada z 3 na 2. Po spadku poziomu jeżeli dostaniesz ponownie blokadę to dostaniesz 24 godziny, a nie 3 dni.
Jak unikać banów:
Jeżeli będziesz przestrzegał zasad to bany Cię ominą. Oto lista sposób na uniknięcie niechcianych blokad:
Wychodzenie z gier
- Nie wychodź z gry tylko dlatego, że przegrywasz, albo słabo Ci idzie. Nawet jeżeli masz wysoki ping nie powinieneś odpuszczać i pomóc drużynie zdobyć zwycięstwo.
- Upewnij się, że masz na grę, która może mieć aż 30 rund (do 90 minut). Więc jeśli musisz iść do kościoła za godzinę nie rozpoczynaj gry!
- Idź do łazienki, najedz i napij się przed grą. Pamiętaj o wyjściu na spacer z psem, żebyś nie musiał tego robić podczas gry jak mama Cię poprosi.
Bycie wyrzucanym
- Niektórzy lubią bawić się innymi ludźmi i wyrzucają ich za minimalne przewinienie. Najczęściej dzieje się tak, jezeli trafisz na czterech przyjaciół, którzy dosłownie mają nad Tobą władzę. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego to granie z minimalnym jednym znajomym, który zdecyduje o wyniku głosowania.
- Pamiętaj, żeby nigdy nie prosić o wyrzucenie własnej osoby bo Ci nie idzie, albo masz za wysoki ping. Przez to koledzy z drużyny mogą także dostać blokade wraz z Tobą. Jedyne poprawne wyjście to opuszczenie meczu i zaakceptowania kary, a najlepszym sposobem byłoby dokończenie gry.
Uczestniczenie w głosowaniach
- Nie wyrzucaj graczy tylko dlatego, że o to proszą. Pozwól im siedzieć na siłę, albo na wyjście z gry.
- Nie wyrzucaj graczy, którzy przez przypadek (albo nie) zabijają kolegów z drużyny. Niedługo system zrobi to sam.
- Nie wyrzucaj graczy AFK – system zaraz powinien to zrobić.
- Nie wyrzucaj graczy tylko dlatego, że słabo grają. Każdy ma swój zły dzień, albo po prostu zaczyna grę. Przypomnij sobie Twoją rozgrywkę na początku.
- Nie wyrzucaj graczy, którzy nie głosują za poddaniem się/wyrzuceniem innego gracza.
Zadawanie obrażeń
- Zwracaj uwagę na mapie gdzie są Twoi gracze z drużyny. Każdy zapewne spotkał się z taką sytuacją, że wyszedł nasz rówieśnik, a my nie połapaliśmy się i go zabiliśmy.
- Gdy jesteś na spawnie nie klikaj bezpodstawnie bo możesz zabić swojego kolegę, a to powoduje natychmiastowego bana.
- Nie machaj nożem w pobliżu rówieśników z drużyny. Powoduje to spore obrażenia, które utrudniają wygranie rundy, a dodatkowo możesz otrzymać blokadę.
- Nie obijaj celowo graczy, którzy utrudniają grę. Do niczego to nie prowadzi, a za to lepiej by było jakbyś go zraportował.
- Uważaj przy rzucaniu granatów! Na przykład koktajl mołotowa rzucony w czterech Twoich rówieśników może zadać szybko wymagane 300 obrażeń co spowoduje blokadę.
- Uważaj na trollów, którzy specjalnie wbiegają w Twoje granaty, żeby nabijać Ci obrażenia. Po prostu nie używaj ich jeżeli tacy są w pobliżu.
Rozłączenia
- Przed rozpoczęciem gry zrób testy połączenia i sprawdź jaki masz ping na serwerach. Jeśli jest wysoki, nie graj. Pamiętaj dodatkowo, że pingu nie możesz sprawdzać na botach bo tam masz niezwykle niski.
- Upewnij się, że Twój komputer wyrobi podczas gry. Jeżeli nie będziesz miał minimalnie 30 FPS’ów – nie graj.
Problemy z plikami/komputer blokuje VAC
- Najpierw sprawdź spójność gry.
- Przeinstaluj grę na nowo.
- Sprawdź czy Twój anty-wirus przypadkiem nie blokuje systemu VAC.
- Upewnij się, że Twoje sterowniki są najnowsze.
- Upewnij się, że nie posiadasz groźnych wirusów na komputerze.
- Jeżeli wszystkie sposoby zawiodą wtedy skontaktuj się z pomocą STEAM. Pamiętaj, żeby umieścić wszystkie zdjęcia potwierdzające takie problemy. Pamiętaj, żeby być spokojny. Nie dostaniesz za takie coś jakiejkolwiek kary. Co najważniejsze bądź cierpliwy, steam ma obowiązek odpowiedzenia do dwóch tygodni. A jeżeli nie odpowiedzą napisz jeszcze jednego maila. Pamiętaj o dodaniu, że nie dostałeś odpowiedzi na pierwszy.