r.

Jak grać na mapie cs_Office?

Pewnie każdy kojarzy mapę Office, której czasy największej popularności już minęły. Jest to jedna z najbardziej zbalansowanych map z zakładnikami. Jako że obecnie gra na niej bardzo mało osób, zapewne niewiele graczy potrafi się na niej odnaleźć. Przedstawię Wam kilka przydatnych zagrań na tej mapie.

Przeczytaj jeszcze na How2Play w dziale Counter-Strike: Global Offensive:

Na początek słów kilka…

Celem na tej mapie jest zabranie zakładnika i odniesienie go w bezpieczną strefę znajdującą się przy respie CT. Zakładnik wygląda mniej więcej tak:

565047560_preview_Closer_hostage_csgo

Do zabrania go potrzeba 4 sekund, zaś z zestawem ratunkowym wystarczy sekunda.

Całość rozgrywa się pomiędzy grupą terrorystów zwaną “Anarchist” a jednostkami “FBI”.

565047560_preview_anarchist 565047560_preview_fbi

Jak już wspominałem, jest to jedna z najbardziej zbalansowanych map. Większość map z zakładnikami jest łatwiejsza po stronie terrorystów. Na Office zakładnicy w każdym meczu (tj. nie rundzie, nie połowie czy po zabraniu hosta) są generalnie w tej samej okolicy.


Znajomość mapy

Jak każdą inną, tę mapę także trzeba poznać bardzo dokładnie. To znaczy, że musicie nauczyć się nazewnictwa obszarów mapy, miejsc do ustawiania się oraz dróg, którymi będziecie się przemieszczać. Przedstawiam Wam mapkę wraz z nazewnictwem miejscówek, których polecam nauczyć się po angielsku (dlatego nie wstawiam tłumaczenia), bo nawet grając z Polakami, używa się tutaj angielskich nazw.

565047560_preview_calloutsoffice

Drugą ważną rzeczą jest ustawienie zakładników. W trybie turniejowym na mapie pojawiają się dwaj zakładnicy. Jest 9 możliwych miejsc, w których mogą być ulokowani. Jeden znajduje się koło respa terro, drugi w okolicy paper, kitchen lub projector (często nazywany też cinema).

565047560_preview_steamworkshop_webupload_previewfile_140290010_preview

Koniecznie musicie znać nazwy takie jak Paper, Long, Projector (Cinema), Kitchen, Mid, Connector, Elevator, Main Hall, Front Hall, Front Office, Snowman i Yards. 


 Pierwsze rundy

Generalnie pistoletówka odbywa się jak każda inna, aczkolwiek podam Wam kilka przydatnych zagrań.

Po stronie CT

Cztery osoby kupują, co chcą, piąta kupuje zestaw ratunkowy i dwa granaty błyskowe. Ustalcie z drużyną, po którego zakładnika idziecie. Zabierzcie go i razem z osobą, która wzięła hosta, wracajcie na respa.

Po stronie T

Kupcie bronie według uznania, dobrze sprawdza się burst z Glocka, Tec-9 czy Beretty. To najlepszy sposób na ugranie pistoletówki. Zdecydowanie nie rushujcie!

Generalne rady

  • Po wygranej pistoletówce, kupcie coś, co łatwo zabije przeciwnika bez kevlara -> Shotgun albo jakiś SMG. Pod żadnym pozorem nie kupujcie karabinów!
  • Jeżeli wygraliście pierwszą rundę po stronie CT, miejcie oczy szeroko otwarte, gdyż Terroryści mogą zrushować eco.
  • Jeżeli przegraliście, ale macie pieniądze (np. zabiliście 4 przeciwników lub podnieśliście zakładnika), kupcie bronie i zaskoczcie przeciwnika.
  • Nie grajcie pistoletówek z Deaglem. Przeciwnicy nie mają hełmów i wystarczy headshot z Glocka czy USP-S.

Bronie

Opisałem już, co najlepiej kupić w pierwszych rundach. W dalszej części meczu nie ograniczajcie się tylko do podstawowych karabinów + AWP. Jest to jedna z map, na której bardzo dobrze sprawują się strzelby i tańsze SMG. Można dodatkowo za zabójstwa z tych broni zdobyć większą ilość pieniędzy. Przydają się także Famas, Galil AR i auto-snajperki. Widziałem też ludzi uparcie grających Negevami, ale nie polecam, jeżeli nie jest się bogiem tej broni, gdyż bardzo trudno zapanować nad recoilem.

Bardzo przydatne są na tej mapie granaty zapalające po stronie CT. Czasami ciężko przedrzeć się do zakładników, gdyż Terroryści mogą ustawić się w miejscach, gdzie wcelowani wystrzelają Was jak kaczki. Warto rzucić taki granat, aby przegonić takiego delikwenta i zmusić do ucieczki w inne miejsce.


Granaty

W filmiku poniżej znajdziecie kilka podstawowych smoke’ów i flashy. Raczej na Office granaty rzuca się prosto w przejścia i nie ma tutaj żadnych bardziej skomplikowanych, aczkolwiek polecam zobaczyć i zapamiętać te pokazane w wideo.

Na koniec

Starajcie się nie strzelać do zakładników. Traci się przez to pokaźne sumki. Uważajcie, jak rzucacie zapalające po stronie CT.

Czasami też Terroryści chowają się za zakładnikami, np. kiedy takowy jest zrespiony w Side HallŁatwo można wtedy przez przypadek stracić trochę gotówki, a Terrorysta ma swoją żywą tarczę i trudniej go zabić. Wykorzystujcie to, grając po stronie T.


Mam nadzieję, że przybliżyłem Wam trochę rozgrywkę na mapie cs_office i będziecie sobie potrafili na niej poradzić, kiedy Wasz kolega jako lider w lobby “dla jaj” dorzuci tą mapkę do puli.

Jako że ze znajomymi wybieramy tą mapę niemal za każdym razem, kiedy gramy w CS-a, mam nadzieję odpowiedzieć na Wasze ewentualne pytania, do których zadawania zapraszam w komentarzach.