Sprzęt Gamingowy r.

Typy klawiatur mechanicznych: o co chodzi z tymi Redami i Blue?

Zastanawialiście się nad pierwszą klawiaturą mechaniczną i kompletnie nie wiecie jakie przełączniki wybrać? Pora na mini poradnik!

Dzisiaj będzie trochę uproszczeń, aczkolwiek ten tekst ma trafić do każdego kto nie wie kompletnie o co chodzi w klawiaturach mechanicznych.

Jak działa klawiatura mechaniczna?

Pokażę to na przykładzie bardzo popularnego, czerwonego przełącznika:


Źródło grafiki – klik

Jedna część przełącznika porusza się w dół – wtedy następuje zarejestrowanie naszego kliknięcia i np. pokazuje się nam na ekranie litera “D”.

Jak pewnie zauważyliście, mamy tutaj sprężynkę – to ona sprawia że klawisz odskoczy nam, kiedy podniesiemy palca, ale także ta sprężynka daje nam charakterystyczne odczucia, ale nie jest jedynym punktem mechanika, który sprawia że klawiatura mechaniczna to klawiatura mechaniczna.

Idąc dalej, po wciśnięciu musimy podnieść naszego palca, aby przełącznik nie rejestrował cały czas naszego kliku, ponieważ wtedy nie mielibyśmy “D”, tylko “DDDDDDDDDDDD”. W przypadku właśnie czerwonych przełączników, nie mamy żadnych dodatkowych doznań – ale nie martwcie się, typy klawiatur nie ograniczają się tylko do takiego jednego typu.

Dlaczego przełączniki mechaniczne?

Teoretycznie powinny wytrzymać od 30 do nawet 60 milionów “kliknięć”, co powinno zagwarantować nam korzystanie z takowej przez naprawdę długi czas.

Dodatkowo wiele osób ceni sobie “mechaniczne odczucia” – klawiatury membranowe charakteryzują się tym, że coś dość miękkie i możemy wyczuć membranę, która przekazuje nasze wciśnięcie do komputera.

Ten metalowy “cuś” po lewej, który porusza się podczas ruchu przełącznika – to on odpowiada za aktywację i dezaktywację przełącznika.

Wszystko wyjaśnione? No to czas na rodzaje przełączników

Przepraszam z góry wszystkich, których będą serca krwawiły jak zobaczą to odrobinkę uproszczone porównanie – aczkolwiek chciałbym aby (powtarzam się) osoby które nigdy nie miały do czynienia z czymś takim, szybko załapały jak wszystko działa.

Źródło: SteelSeries

Pozwolę sobie na początek Wam odrobinę zamieszać w głowach, i pokazać 3 różne typy przełączników.

Jak pewnie zdążyliście zauważyć, wszystkie te różnią się czymś:

Przełączniki Linearne/Red

Najcichsze

  • Brak żadnego odczucia “dotykowego”, kiedy następuje aktywacja
  • Brak jakiegokolwiek dźwięku kliku (ale nie klaku, który występuje podczas maksymalnego dociśnięcia klawisza do klawiatury w każdym rodzaju przełączników*aktu 22.08)

Przełączniki Tactile/Brown

Średnie

  • Obecne odczucie “dotykowe”, kiedy następuje aktywacja
  • Brak jakiegokolwiek dźwięku kliku

“Klikające”/Blue

Głośne af

  • Obecne odczucie “dotykowe”, kiedy następuje aktywacja
  • Obecny dźwięk kliku, kiedy następuje aktywacja

Przejdźmy do przełączników, oto krótkie zestawienie najpopularniejszych przełączników, które możecie spotkać w sklepach

Pominę wszystkie niszowe przełączniki, które możemy spotkać w 3-4 klawiaturach na świecie – takie switche możecie spotkać w Polsce czy w Chinach.

Źródło grafiki – klik

Przełączniki Linearne

MX Red, Speed, Black, Kailh Red, Black, Razer Yellow, SS QX2

Tutaj także możemy wyróżnić dwie podgrupy:

  • te które wymagają trochę więcej siły do wciśnięcia,
  • i te które wymagają mniej/bardzo mało

Kolejny skrótowiec, wiem, aczkolwiek to pozwoli w prosty sposób określić użyteczność takowych przełączników dla nas. 

Są to przełączniki które najczęściej spotkamy w klawiaturach dla graczy, ze względu na ich ciche działanie i bardzo szybką aktywację. Jak wcześniej wspominałem, są to przełączniki które są bezgłośne i nie “odskakują”.

Moim zdaniem są one najbardziej popularne przez ich łatwość w dostosowaniu się pod środowisko, dla którego potrzebujemy klawiaturę.

  • Piszemy i gramy? Linearne nie będą nam przeszkadzały w pisaniu, a będą świetne do grania
  • Gramy? No to po co nam głośny i wolny klik?
  • Chcemy mieć największy wybór? *Subiektywnie* znajdziemy najwięcej modeli ze switchami Linearnymi (MX Red)

Teraz pora na podgrupy:

  • “Ciężkie”, +55 gramów wymaganego nacisku

MX Black, Kailh Black

  • “Lekkie”, <55 gramów

MX Red (najpopularniejsze, 45g), MX Speed, Kailh Red, Razer Yellow, SteelSeries QX2, TTC Red i więcej.

(podpowiedź – bardzo często twórcy oznaczają takie linearne switche jako “czerwone”, aczkolwiek trzeba uważać, ponieważ niektórych lubią sobie podmienić nazwy).

Źródło grafiki – klik

Tactile/Brown/”Średnie”

Przykłady: MX Brown, Razer Orange

Typowy wybór “pomiędzy”. Nie mamy tutaj kliku, aczkolwiek mamy już połowę charakterystycznego uczucia z Blue (czy też “klikających” switchów).

Tak, jest to po prostu bardzo dobra hybryda, czy też coś co łączy oba światy – nie obudzimy innych członków rodziny (jeżeli nie będą obok naszej klawiatury), a będzie pisało się nam… subiektywnie lepiej. 

Przykłady przełączników:

  • Jw. MX Brown, Razer Orange, Kailh Brown

Fajny pomost pomiędzy Redami, a Blue. Szczególnie fajne, jeżeli znudziły nam się “czerwone” switche, ale także nie chcemy się pakować w Blue, które mogą być problematyczne w przypadku mieszkania z jakąkolwiek istotą słyszącą.

Źródło grafiki – klik

Przełączniki “głośne” tzw. click-tactile

Przykłady: MX Blue, Razer Green, Kailh Blue, 

To już arystokracja w kręgu przełączników – tylko wybrani, tzn. Ci którzy kochają pisać i Ci którzy nie mają nikogo w domu kto będzie zdenerwowany charakterystycznym klikiem, będą mogli używać tych przełączników.

Dla kogo rekomenduje się te switche? Dla osób które piszą naprawdę dużo, i nie przeszkadza im wyrazisty klik, który będziemy słyszeć setki razy podczas pisania na klawiaturze z tymi przełącznikami. 

Cóż, porównania do starego maszynopisu nie są chybione, aczkolwiek nowoczesna technologia przyniosła nam masę udogodnień (o samej możliwości magicznego pisania na ekranie nie wspominam).

Jeżeli dużo piszecie i w grach:

  1. Nie kontaktujecie się ze swoimi towarzyszami
  2. Nie zależy Wam na najszybszym czasie reakcji

To MX Blue będzie odpowiednim przełącznikiem dla Was.

Przykłady?

M.in MX Blue, Kailh Blue, TTC Blue, MX White

Jeżeli nie widzieliście pierwszej części tego nieformalnego poradnika:

Mała czy duża klawiatura? A może coś egzotycznego, czyli 60%? Sprawdź, jaki rodzaj klawiatury jest dla Ciebie idealny!

Nie myślcie, jeszcze trochę przed nami – oczywiście że w klawiaturach mechanicznych nie chodzi tylko o rozmiar i typ switchów – ale o tym kiedy indziej!

Kilka ważnych rzeczy

1 – Wybaczcie za pominięcie m.in przełączników od Logitecha (Romer-G), aczkolwiek osobiście nie miałem z nimi bezpośredniej styczności, więc ciężko mi powiedzieć cokolwiek więcej o nich. O tych przełącznikach można było się nasłuchać naprawdę dużo, aczkolwiek standardowo polecam Wam przejście się do okolicznego MM-u i sprawdzenie takiej klawiatury od Logitecha, szczególnie że ostatnio taki MediaM otworzył się bardziej na graczy i możemy (nawet w mniejszych miastach) spotkać sporą ofertę peryferiów dla graczy.

2 – Switche od Bloody są dość specyficzne, chodzi oczywiście o switche optyczne, którymi także ostatnio się zajął Razer

3 – Jeżeli mieszacie w większym mieście i macie dobrze rozwinięty sklep z elektroniką użytkową (przykładowo Media Markt, który posiada dział z peryferiami dla graczy), to przed zakupem idźcie i sprawdźcie czy wybrany przez Was typ przełączników będziemy mogli dobrze “wyczuć”.

4 – Jeszcze raz wspomnę o tym, jest to bardzo spłycony poradnik, który ma trafić stricte do laików, którzy tylko wiedzą że są różne typy klawiatur mechanicznych. Wiadomo że pominąłem jakiekolwiek klawiatury które nie są w mainstreamie/nie są ogólnodostępne w Polsce, ze względów praktycznych – na pierwszy raz i tak tyle informacji może zawrócić w głowach niektórych.