Sprzęt Gamingowy r.

Tenda Nova MW3 – zasięg Wi-Fi obejmujący całe mieszkanie

Pokrótce wyjaśniam działanie mesh przy okazji recenzji Tenda Nova MW3.

Weź udział w konkursie, w którym możesz wygrać zestaw Tenda Nova MW3!

Tenda Nova MW3

Strona producenta

Cena: 175-280 zł (sprawdź aktualną cenę na Ceneo)

Specyfikacja

Podana ze strony producenta.

Produkt spotkamy pod nazwami Tenda Nova MW3, Tenda MW3, AC1200 Whole Home Mesh WiFi System

  • częstotliwości: 2,4G: 2,400 MHz-2483 MHz; 5G: 5150 MHz-5250 MHz lub 5725 MHz-5825 MHz,
  • szybkość przesyłania danych: 300 Mbps na częstotliwości 2,4 GHz, 867 Mbps na częstotliwości 5 GHz,
  • interfejs: 2 port sieciowe LAN i WAN na jedno urządzenie (obydwa działają jako LAN w dodatkowych węzłach mesh),
  • zasięg działania: 100-200 m² (według producenta zestaw 3 urządzeń pokrywa obszar do 300 m²)
  • dual-band,
  • obsługa przekierowywania portów,
  • smart QoS,
  • możliwość ustawienia kontroli rodzicielskiej,
  • wymiary: 90 x 90 x 90 mm

 

Co to sieć rozproszona? Czym jest mesh Wi-Fi?

Systemy sieci rozproszonych są stosunkowo nową rzeczą, stopniowo pojawiającą się w polskich sklepach.

Podpisanie umowy z dostawcą usług internetowych zazwyczaj wiąże się z tym, że na okres umowy dostarcza sprzęt, który pozwoli na podłączenie się do Internetu. Takim sprzętem jest router. W przypadku, gdy ktoś wynajmuje mieszkanie, najczęściej router może być podłączony wyłącznie do jednego miejsca (w moim przypadku fruwa pod biurkiem w jednym pokoju). Nie jest to żaden problem, jeżeli mieszkanie nie jest wielkie, a większość czynności z siecią bezprzewodową wykonuje się w zasięgu pomieszczenia. Gorzej, jeżeli sygnał musi pokonać dwie grubsze ściany, żeby dotrzeć do współlokatora: często sygnał jest gubiony, czasem znika zupełnie na kilka chwili, nasza postać w Lidze Legend ginie w samym środku walki z powodu rozłączenia się, a o swobodnym pooglądaniu filmu w 4K bez przycinania się można pomarzyć.

Jeżeli router znajduje się w pomieszczeniu A, a zasięg WLAN w pomieszczeniu B jest naprawdę słaby, pozostają dwie opcje: zakupienie repeatera / wzmacniaka sygnału bezprzewodowego, który jedynie retransmituje otrzymywany sygnał (najtańsze anteny są dostępne od 30 zł) albo zakupienie zestawu mesh Wi-Fi.

Drugą opcję umożliwiają takie sprzęty, jak Tenda Nova MW3, której egzemplarz otrzymaliśmy do recenzji.

Mesh Wi-Fi kontra repeater

Chcąc streścić to w jak najprostszych słowach, różnica przedstawia się następująco…

Repeater

  • Repeater służy wyłącznie wzmocnieniu sygnału sieciowego w taki sposób, by transmitować te same dane pomiędzy różnymi punktami.
  • Zmniejsza przepustowość sieci o połowę (jeżeli podłączamy się do powiązanego z routerem repeatera).
  • Zazwyczaj tworzy dodatkowy punkt dostępowy. Jeżeli sieć domowa nazywa się “DOMEK”, przy repeaterze możemy podłączać się do “DOMEK_1”.

Mesh Wi-Fi

  • Mogą działać jako repeater, jednak ich głównym celem jest zastąpienie routera oraz wzmacniaków sygnału. Kupując sprzęt z technologią mesh jak np. Tenda Nova MW3, nastawiamy się na to, że będzie to jedyny “sprzęt do Internetu” w domu.
  • Dzięki temu, że sprzęty współpracują ze sobą przy wymianie danych, w pewien sposób obchodzą problem zmniejszania przepustowości sieci.
  • Tworzą jeden punkt sieciowy, który jest rozproszony względem pozostałych urządzeń. W pokoju podłączymy się do sieci “DOMEK”, w kuchni “DOMEK”, tak samo w ogródku. Sygnał będą transmitować te jednostki, które są najbliżej użytkownika. Nie ma potrzeby przełączania się.

W uproszczeniu można powiedzieć, że systemy mesh Wi-Fi są bardziej “smart” niż tradycyjne repeatery. Podstawowym pytaniem dotyczącym wyboru urządzenia jest – a jakżeby inaczej – potrzeba jego użytkownika. Wzmacniak nie jest złym wyborem, jeżeli chce się rozwiązanie tanie i działające na niewielkiej przestrzeni, zwłaszcza, jeśli lokatorzy i domownicy nie przykładają wielkiej uwagi do szybkości działania sieci.

Mesh Wi-Fi to wybór, w którym cena jest dostosowana do jakości i zapewnianych możliwości. Produkty z najniższej półki cenowej przewyższają ceną najtańsze repeatery – w ogólnym rozrachunku kosztują podobnie, co dobrej klasy routery. Pozwala na pokrywanie dużej przestrzeni dzięki technologii sieci rozproszonej, zapewniając bezproblemowe, stabilne połączenia wszystkim podłączonym do niej sprzętom.

Tenda Nova MW3

Pierwsze wrażenie

Do recenzji otrzymaliśmy 2-pak MW3, w ofercie są również zestawy zawierające jedno lub trzy urządzenia.

Zawartość pudełka nie wymaga większych opisów: dwa węzły mesh Wi-Fi MW3 zapakowanych w folię, 1-metrowy kabel sieciowy i dwa adaptery zasilania, każdy po 1,2 m. Do tego instrukcja, której opis w zasadzie ogranicza się do “pobierz apkę i włącz urządzenie”. Co można powiedzieć o samym Tenda Nova MW3? Jest to nic innego jak biały sześcian z nowoczesną, nadającą urządzeniu charakteru fakturą u góry. Na panelu przednim, pod logo “Nova” usytuowane jest miejsce na oświetlenie LED, które sygnalizuje gotowość urządzenia do pracy. Z drugiej strony znajdziemy cztery rzeczy: schowany przycisk reset, dwa porty (WAN/LAN i LAN) oraz miejsce do podłączenia zasilania. Na dole obudowy znajdują się dwie dziury – miejsca umożliwiające montaż MW3 na przykład na ścianie.

Od początku widać, że obsługa urządzenia nie będzie należała do najtrudniejszych.Całkiem podoba mi się pomysł na wygląd urządzenia: biel i płaskie boki z zaokrąglonymi brzegami dopasują się do większości pomieszczeń, a wykończenia w postaci faktury u góry nadaje mu jakiejś osobowości, sprawiając, że nie jest to “kolejny zwykły biały sześcian”.

Działanie

Tenda Nova MW3 działa zgodnie z tym, jak pracują urządzenia z systemem mesh.

W aplikacji nie ma za bardzo co zmieniać. Konfigurować można: ustawienia bezprzewodowe, sieć dla gości, kontrola rodzicielska, ustawienia internetowe, dodaj nova, szybki roaming, przekierowanie portów, UPnP, aktualizacja firmware’u i harmonogram.

Muszę przyznać, że “likwidacja martwych stref”, jak reklamuje się produkt Tendy, naprawdę ma miejsce. Ze względu na specyfikę mieszkania, router mogę mieć wyłącznie pod jednym z biurek. W mieszkaniu są trzy pokoje, z czego zamieszkiwane są dwa. O ile ja nie mam problemów z Internetem (połączenie przewodowe z komputera, świetna jakość sygnału w pokoju), o tyle współlokatorzy zazwyczaj zwracali uwagę na to, że stabilność połączenia mogłaby być trochę lepsza. Niestety, nie uniknę tego, że nawet mesh wymaga przewodów do działania – w końcu z czegoś musi transmitować dane. Praca na laptopie z balkonu nie stanowiła żadnego problemu, a gry multiplayer podczas dwójki nie zacinały się tak, jak przy routerze.

Prędkość łącza mogłaby być trochę lepsza, jednak nadal mesh wygrywa w tej kwestii z repeaterami i zwykłym połączeniem z tradycyjnym routerem.

Podsumowanie

Zalety

  • Bardzo prosta konfiguracja.
  • Duża dostosowywalność dzięki technologii mesh: potrzebujesz większego pokrycia? Kupujesz dodatkowe urządzenie. Jeżeli potrzebujesz tylko “tych paru metrów”, inwestycja staje się o wiele lżejsza dla portfela.
  • Możliwość zarządzania siecią dzięki aplikacji mobilnej.
  • Przystępna cena: w kwestii technologii mesh, Tenda oferuje najtańsze urządzenia z rozsądnymi wynikami w testach.
  • Niezwykła stabilność połączenia. W pewnym zasięgu od repeatera czułem, że prędkość łącza internetowego zwalniała jeszcze bardziej. System mesh jest stworzony po to, by zachowywać trwałość powiązania urządzeń.

Wady

  • Brak możliwości zaawansowanej konfiguracji (dla zaawansowanych użytkowników).
  • Pomimo podłączonego zestawu, aplikacja często dopowiada się podłączenia go. Czasem muszę zresetować ją kilka razy, zanim zauważy sprzęt.

Zapraszamy też do udziału w konkursie, w którym możesz wygrać zestaw Tenda Nova MW3!

Ocena How2Play

8/10