Sprzęt Gamingowy r.

Telewizor z funkcją monitora – idealny dla graczy

Telewizor jest przydatnym sprzętem nie tylko do oglądania seriali czy filmów, z czego nie każdy z nas zdaje sobie sprawę. Będzie on odpowiednim odbiornikiem do obsługi gier. W porównaniu do mniejszych ekranów będzie o wiele bardziej komfortowy w użytkowaniu, jak i lepiej wpłynie na nasze oczy. Jednak nie wszystkie dostępne na rynku telewizory będą odpowiednie do grania. Który model będzie dobry i na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Odpowiadamy.

Czy można używać telewizora jako monitora i jak to ustawić?

Oczywiście można ustawić telewizor jako monitor do każdego sprzętu tego typu. Wynika to z faktu posiadanych przez nie parametrów dla ekranów do wyświetlania obrazów w dużej rozdzielczości. Wszystkie nowoczesne telewizory posiadają również złącza HDMI. Bez tego wysyłanie danych z komputera na monitor byłoby niemożliwe. Tradycyjny ekran telewizora będzie więc świetnym odbiornikiem jako monitor i można korzystać z nich zamiennie. Należy więc wyposażyć się w kabel HDMI i połączyć z jego pomocą oba urządzenia jak w przypadku dołączenia zwykłego monitora. To właśnie dzięki niemu możliwe jest przesyłanie dźwięku i obrazu z danego urządzenia na ekran telewizora.

Zalety telewizora w funkcji monitora

Wykorzystanie telewizora jako monitora do grania może dać nam wiele korzyści. Zdecydowanie przeważa tutaj wyjątkowa jakość uzyskanego obrazu, który bez przeszkód może konkurować z tymi uzyskanymi na najlepszych monitorach. To także znaczna oszczędność miejsca i liczby posiadanego sprzętu, ponieważ nie musisz dokupować osobnego monitora i bez obaw wykorzystać posiadany ekran telewizora. To również o wiele mniejsze koszty poniesione na zakup elektroniki, czy o wiele lepsza przekątna ekranu, osiągająca nawet 81 cali w wysokiej jasność obrazu, i szereg innych ciekawych technologii i rozwiązań takich jak optymalizacja czy głębia koloru. Duży wpływ na tego typu decyzję ma także cena, ponieważ zakup monitora o podobnych parametrach może być zdecydowanie większą inwestycją niż w przypadku kupna podobnego do niego telewizora.

Zalety telewizora w funkcji monitora to w skrócie:

  • wysoka jakość obrazu,
  • wysoka rozdzielczość,
  • optymalizacja miejsca i kosztów,
  • wysoka jasność obrazu, głębia koloru,
  • cena.

Telewizor do konsoli i monitora – na co zwrócić uwagę?

Jaki telewizor do konsoli kupić? Warto zwrócić uwagę na to, aby wybrany przez nas model posiadał odpowiednią rozdzielczość. Obecnie w standardzie spotkać możemy 4K, a nawet 8K, które powoli wypierają inne rozwiązania. Im lepsza rozdzielczość, tym większa radość z gry. Telewizor, który ma sprawdzić się jako monitor do grania, powinien posiadać rozdzielczość minimalną o wartości Full HD. Dzięki temu obraz będzie wyraźny i przejrzysty.

Podczas wyboru warto również zwrócić uwagę na parametr Input lag. Określa on czas, w jakim wybrany telewizor przetwarza polecenie, pochodzące na przykład z pada. Dzięki niemu możemy określić, w jakim czasie telewizor zareaguje na zmieniającą się na ekranie akcję. Wybierzmy model o najniższym współczynniku. Najpopularniejsze telewizory mają współczynnik o ok. 40 ms, jednak warto wybrać te o niższym poziomie. Najlepszym z nich będzie ten oscylujący poniżej 10 ms. Dodatkowym wsparciem obrazu będzie tryb HDR. Jest to zakres tonalny w danym modelu, którego zadaniem jest wsparcie i dbałość o realistyczny i nasycony obraz. Jednak żeby móc z niego skorzystać w danym telewizorze, musi być on obecny zarówno w telewizorze, jak i konsoli.

Gdzie znaleźć więcej informacji?

Jeśli poszukujesz więcej eksperckich artykułów o podobnej tematyce, odwiedź portal Ekspert.Ceneo.pl. Jest to serwis internetowy w całości poświęcony grom i najnowszym technologiom. To wiele branżowych newsów, artykułów i recenzji. Z pewnością znajdziesz tutaj wszystko, czego potrzebujesz.