Sprzęt Gamingowy r.

Różnice pomiędzy klawiaturą mechaniczną a membranową

Każdy z nas wie, że istnieją dwa rodzaje klawiatur. Mechaniczna i membranowa. Jednak czy wiecie czym one się różnią i jaką wybrać?

Klawiatury to nieodłączny element każdego komputera. Osoby używające laptopów nie muszą się martwić tym, jaką wybrać, jednak co mają powiedzieć ludzie używający stacjonarek?

Jak działa klawiatura membranowa?

Z klawiaturą membranową spotykamy się na co dzień. W szkole, pracy, domu, biurach, bankach. Dlaczego? Jednym z ważniejszych aspektów jest jej cena. Jest dużo tańsza od mechanicznej.
No, ale do rzeczy. Jak działa taki sprzęt? Bardzo prosto! Podczas wciśnięcia przycisku, naciskamy na membranową płachtę, która jest nasadzona na folię drukowaną. Podczas naciśnięcia przycisku, naciskamy na wypustkę, na której końcu jest aktywator dociskający do folii i aktywujący przycisk. Pozostanie tylko wysłać sygnał do komputera i gotowe. U dołu dokładny przekrój poprzeczny klawiatury membranowej.

Jak działa klawiatura mechaniczna?

Tutaj mamy nieco więcej do rozpisania. Sama budowa takiej klawiatury jest o wiele bardziej skomplikowana. Więc jak to wygląda? U góry mamy przycisk, a następnie przełącznik, który naciska na płytkę PCB. W guziku znajdziemy też sprężynę, która wypycha przycisk po naciśnięciu. Zapytacie się, czemu to służy. Używając długo klawiatury membranowej w pewnym momencie możecie zauważyć, że niektóre przyciski nie chcą się odbijać. Jest to spowodowane spłaszczeniem wypustki. W klawiaturze mechanicznej sprężyna powinna działać cały czas. Budowę tego sprzętu uprościłem maksymalnie, aby było to jasne i zrozumiałe.

Jakie są różnice?

Na pewno żywotność takiej klawiatury gra długą rolę. Membranowa wytrzyma około 1 000 000-4 000 000 wciśnięć. Mechaniczna aż 30 000 000-80 000 000. Robi różnicę, prawda?

Tak jak wcześniej pisałem – w klawiaturze membranowej w pewnym momencie przycisk nie będzie chciał odskakiwać. U jej konkurentki takiej sytuacji nie powinno być, dzięki sprężynie. Warto też zauważyć, że w mechanicznej każdy przycisk pracuje oddzielnie, nie jest to tak jak w przypadku membranowej, gdzie wszystko jest na jednej folii.

Bardzo ciekawe jest to, że w mechanicznej możemy customizować przyciski. Ustawiamy sobie tak, jak nam się podoba i gotowe.

Mechaniczna vs Membranowa, co wybrać?

W zależności od tego jaką gotówką dysponujecie oraz do czego jest Wam ta klawiatura potrzebna, taką wybieracie. Membranową preferowałbym dla osób, które nie mają wystarczającej ilości pieniędzy lub po prostu nie wykorzystają wszystkich jej możliwości. Jeżeli nie gracie profesjonalnie, pół-profesjonalnie lub po prostu nie potrzebujecie mechanicznej, to z pewnością wystarczy Wam ta zwykła. Gdy bardzo dużo pracujecie przy komputerze, gracie w wymagające szybkości i refleksu gry, warto rozważyć kupno mechanicznej.

Cena dobrych klawiatur membranowych waha się od 50 do 150 złotych. Cena dobrych klawiatur mechanicznych waha się od minimum 300 złotych. Chyba nie muszę wspominać, że są też takie, których cena wynosi nawet 1000 zł.


Więcej informacji o tym, jaką klawiaturę wybrać, znajdziecie w tym filmie: