Sprzęt Gamingowy r.

Recenzja monitora Philips 275P4VYKEB z rozdzielczością 5k!

Recenzja monitora Philips 275P4VYKEB o wysokiej rozdzielczości 5120 x 2880 pikseli i niesamowitym odwzorowaniem barw! Idealny dla profesjonalistów!

Recenzowany monitor Philips 275P4VYKEB jest wyposażony w matrycę typu PLS o rozdzielczości 5120 x 2880 pikseli, co umożliwia swobodną pracę w zaawansowanych zadaniach. Idealnie sprawdzi się w pracy grafika komputerowego czy fotografa, czyli wszędzie tam, gdzie jakość wyświetlanego obrazu jest niezwykle ważna.

Specyfikacja monitora Philips 275P4VYKEB

Philips 275P4VYKEB

ModelPhilips 275P4VYKEB/00
Przekątna ekranu27”
Rozdzielczość5120 x 2880 px
Proporcje ekranu16:9
Czas reakcji8 ms
Częstotliwość odświeżania60 Hz
Rodzaj matrycyPLS
Powłoka ekranubłyszcząca
PodświetlenieW-LED
Jasność i kontrast300 cd/m2, 1000:1 (statyczny), 50 000 000:1 (dynamiczny)
Kąty widzenia
poziom/pion
178º/178º
Złącza2x DisplayPort, 1x HDMI
Złącza audioaudio
Złącza danych3x USB 3.0 (1 z funkcją szybkiego ładowania)
Regulacja pozycji ekranunachylenie przód tył w zakresie -5 / 20 stopni, obrót podstawy -65 / 65 stopni, regulacja wysokości 150 mm, pivot
Zasilaczzewnętrzny
Akcesoria w zestawiezasilacz, kable: 2x DisplayPort, USB, zasilanie, dokumentacja użytkownika
Wymiary639 x 580 x 273 mm
Waga8,1 kg
Pozostałe cechywbudowane głośniki 2x 2W, VESA 100 x 100, Kensington Lock, wbudowana kamera 2 megapiksele

Wygląd zewnętrzny, ergonomia oraz złącza

Monitor nie wyróżnia się w tłumie. Jego wygląd jest całkowicie stonowany. Można sięgnąć po stwierdzenie, że jego wygląd jest zatem poprawny. Na uwagę zasługuje bardzo solidna stopka, utrzymująca cały ekran bardzo stabilnie. Stabilność ta jest odczuwalna nawet przy zmianie pozycji ekranu. Niestety cała rama otaczająca ekran jest dość gruba co może trochę odrzucać. Inaczej jest jednak pod względem ergonomii. Philips oddał użytkownikowi pełny zakres regulacji pozycji ekranu – kąty nachylenia, obrót horyzontalny czy możliwość ustawienia wysokości. Producent zaimplementował również możliwość ustawienia ekranu w pozycji wertykalnej, inaczej pivot.

Interesującym zjawiskiem jest wbudowanie w górnej belce kamery 2-megapikselowej. Trochę mało, ale może komuś się to przyda. Ja natomiast z niej nie korzystałem.

Montaż ekranu do ramienia podstawy jest bardzo intuicyjny, wręcz beznarzędziowy. Opiera się na systemie zatrzasków, co znacząco ułatwia montaż całej konstrukcji. Jedynym elementem posiadającym śrubę mocującą jest podstawka, którą mocuje się do ramienia monitora. Jednakże i tu nie potrzebujemy użycia narzędzi.

Aby uzyskać rozdzielczość rzędu 5k należy podłączyć monitor do karty graficznej, używając w tym celu dwóch kabli typu Display-Port. Jeżeli karta graficzna nie posiada dwóch takich portów to możemy zapomnieć o tak magicznej rozdzielczości. Magicznej, bo uwierzcie mi, że obraz jaki można zobaczyć w tej rozdzielczości jest bardzo ale to bardzo obłędny. Monitor możemy używać w rozszerzeniu, ale tylko wtedy kiedy drugi monitor będzie podłączony do komputera za pomocą kabla HDMI.

Poza wymienionymi złączami wideo warto wspomnieć o tym, że monitor posiada HUB USB z trzema portami standardu 3.0, który to jeden z tych portów ma funkcję szybkiego ładowania, a to może spodobać się użytkownikom, którym zależy również na ładowaniu innych urządzeń tj. smartphone czy tablet.

Na obudowie znajdują się również dotykowe przyciski do wywoływania ustawień monitora.

Nie będę tu testować faktycznego pokrycia kolorów na siatce, ale producent podaje, że dla AdobeRGB wynosi 99%, a dla sRGB 100% co czyni go niezłym graczem na rynku. Podobnie jest z kątami widzenia. Monitor wyświetla wyraźnie kolory pod każdym możliwym kątem. Zawdzięcza to głównie matrycy PLS. Czas reakcji wynosi 8ms, co przy 60 Hz odświeżania nie czyni go modelem dobrym dla graczy.

Jeżeli więc szukacie dobrego monitora dla graczy o wysokiej rozdzielczości, to zdecydowanie odradzam tego Philipsa. Ten model jest typowym modelem do zadań specjalnych. Co jednak z filmami? Prawda jest taka, że na rynku nie ma za dużo filmów w rozdzielczości 5k. Oczywiście na serwisie YouTube można znaleźć sample, które prezentują obraz w tej rozdzielczości, ale to tylko sample, które trwają od kilku do kilkudziesięciu minut. Pozostaje nam czekać, aż producenci filmowi przerzucą się z rozdzielczości 4k na 5k, ale do tego jeszcze daleko. Aczkolwiek, przy tempie rozwoju technologii jest to możliwe, że wkrótce coś zacznie się pojawiać.

Podsumowanie

Monitor Philips 275P4VYKEB to jest idealny monitor, którego z czystym sumieniem mogę polecić grafikom i fotografom, a także tym, którzy potrzebują dużej przestrzeni do pracy czyli osobom, które zajmują się montowaniem filmów. Philipsa nie polecę jednak graczom ani fanom filmów, gdyż trzeba mieć spory zapas mocy obliczeniowej ze strony procesora jak i ze strony karty graficznej, co w tych czasach jest utrudnione ze względu na wysokie koszty takich podzespołów z najwyższej półki.

PLUSY

  • Duża przestrzeń robocza
  • 100% pokrycia przestrzeni sRGB i 99% dla AdobeRGB
  • Szerokie kąty widzenia
  • Pełny zakres regulacji ekranu i samego monitora
  • Stabilność

MINUSY

  • Zauważalne nierówne podświetlenie ekranu
  • Błyszcząca powierzchnia, która zdecydowanie może czasami przeszkadzać
  • Niewygodna obsługa dotykowych przycisków i samego menu
  • Gruba otaczająca ekran rama
  • Czas reakcji 8ms
  • Odświeżanie 60 Hz
  • CENA oscylująca w granicach 5000-6000 PLN!

Ocena końcowa – 7.5/10

Rekomendacja How2Play