Sprzęt Gamingowy r.

Recenzja gigantycznego monitora AOC C3583FQ!

Czy gigantyczne monitory mają rację bytu na biurku gracza? Przekonajcie się sami na podstawie recenzji zakrzywionego monitora AOC C3583FQ!

Przez długi okres czasu na moim skromnym biurku w moim skromnym pokoju gościł nieskromnie powiedziawszy ogromny wręcz gamingowy monitor AOC C3583FQ, który nie tylko jest sam w sobie wielki, ale również zakrzywiony! To zdecydowanie coś innego i inaczej trzeba było podejść do tematu. Teraz czas na recenzję tego monitora, bo w końcu wszystkie potrzebne myśli zebrały się w głowie by oddać każde myślę potrzebne tu słowo.

Recenzja gigantycznego monitora AOC C3583FQ!

AOC C3583FQ

Na początku pragnę przekazać wszystkim tym, którzy czytają tę recenzję iż nie jest to laboratoryjny test, który skupia się na profesjonalnych wynikach gdzie liczby, tabele i porównania znajdują swoje miejsce. Jest to recenzja użytkowa czyli taka, gdzie ja jako recenzent tudzież użytkownik postara się najbardziej konkretnie opisać własne wrażenia i odczucia z czasu spędzonego z tym monitorem.

img_20161020_105425_hdr

Monitor AOC C3583FQ to prawdziwy ultrapanoramiczny gigant wśród dostępnych monitorów gamingowych. Charakteryzuje się 35 calową matrycą MVA w formacie 21:9 i rozdzielczości 2560 x 1080 pikseli o czasie reakcji 4 ms. Sama matryca MVA ma lepsze kąty widzenia od TN, ale ma gorsze odzwierciedlenie kolorów od matrycy IPS. Jest zapewne dobrym kompromisem między gorszą a najlepszą matrycą monitorów.

Jak już wspomniałem wyżej, ten monitor należy do gamingowej serii, a to ze względu tego, że posiada odświeżanie rzędu 160 Hz. Jest to jednak maksymalna częstotliwość odświeżania, gdyż zastosowana technologia Adaptive-Sync zgodna z AMD FreeSync generuje zakres od 45 Hz do 160 Hz. Nawet przy niższej wartości monitor ma technologię, która niweluje szarpanie obrazu.

img_20161020_105505

Niestety przy takiej rozdzielczości i takiej wielkości sam obraz nie powala z nóg. Bowiem rozdzielczość jest stanowczo za mała. Jest to poniekąd zrozumiałe, bo słabszej lub średniej klasy karty graficzne nie będą za bardzo obciążane przy rozdzielczości 2560 x 1080 co znacząco wpłynie na wygenerowanie większej ilości realnych klatek na sekundę, a nawet jeżeli nie podoba wygenerować tych magicznych 160 kl/s to dostosuje się do niższej wartości co przypadnie do gustu sporej grupie użytkowników.

img_20161020_132056_hht

Obudowa monitora niestety jest w pełni skonstruowana z plastiku. Jednym może się podobać a drugim nie. Mi to się nie podoba, bo za cenę jaką przyjdzie zapłacić za ten monitor to można śmiało wymagać więcej. Wyglądem przypomina standardowy telewizor. Ekran jest matowy i bardzo dobrze, bo mało komu przypada do gustu połyskowy monitor w którym można zobaczyć czy mamy dobrą fryzurę na imprezę czy rozpoczęcie streamu. Ramka monitora jest jasna taka połyskująca. Tył również. Kurz na nim widoczny jest ekstremalnie mocno co może przeszkadzać tym, którzy nałogowo walczą z nim tak jak ja.

Monitor został wyposażony w dwa głośniki o mocy 5W, które graja dobrze, ale nie na tyle, żeby włosy na głowie stawały dęba tak jak u Einsteina. Nie zabrakło wejścia D-Sub, DVI, 2x HDMI 1.4 z MHL, 2x DisplayPort 1.2a, a także wejście i wyjście audio jack. Brakuje portu USB, ale nie jest to coś niezbędnego. Wszystkie porty zostały genialnie umieszczone na tyle podstawki co maksymalnie eliminuje plątanie się kabli. Inni producenci mogą spokojnie brak przykład z tego rozwiązania.

img_20161020_110247_hht

Sama podstawka jest fajnie wykonana, bo mimo, że jest plastikowa to została potraktowana tak, że przypomina szczotkowane aluminium, a front jest wzbogacony chromowym paskiem, który znajduje się pod dotykowymi przyciskami umożliwiającymi dobranie się do ustawień monitora.

Ekran, który jest połączony z podstawką ma możliwość tylko pochylania w przód i tył. Zabrakło możliwości regulacji wysokości czy nawet powieszenia monitora na ścianie no ale za bardzo sam nie wyobrażam sobie zakrzywionego monitora, który wisi nad biurkiem czy na suficie lub innym niekonwencjonalnym miejscu.

Czy jest to odpowiedni monitor dla każdego?

Po przesiadce z 27 calowego monitora na 35″ bydlaka można powiedzieć śmiało, że ultrapanoramiczny ekran a do tego zakrzywiony to idealny wybór. Nie dość, że jest ogromna powierzchnia do pracy to jeszcze jest znakomitym wyświetlaczem do multimediów i rozrywki. Jednakże po kilku dniach cała ekscytacja opada jak kurz na meble w ruchliwym pomieszczeniu domu.

img_20161020_110750_hdr

Filmy na tym monitorze wyświetlane są wręcz znakomicie. Nie zaznamy żadnych niepożądanych czarnych pasków czy to na boku czy u góry. Format 21:9 jest w tej działce idealnym rozwiązaniem. Na pewno różnice w odbiorze produkcji filmowej znacząco będzie lepszy na takim formacie i przekątnej niż na mniejszym monitorze.

img_20161020_110504

Niestety, ale nie każdy materiał wideo w serwisie YouTube jest potraktowany formatem 21:9, a nawet jeżeli oryginalny obraz jest w tym formacie to i tak twórcy tworzą niepożądany black box, który jest niczym innym jak czarną ramką otaczającą dany materiał filmowy. To należy mieć na uwadze decydując się na takie urządzenie.

dwa-ekrany

W codziennej pracy ultrapanoramiczny monitor w takim rozmiarze odnajduje pożyteczne rozwiązanie. Spokojnie możemy uruchomić przeglądarkę internetową i chociażby dokument tekstowy umieszczając je obok siebie, a dzięki zastosowanym technologiom możemy dostosować sobie rozmiary okiem do własnych potrzeb jak i ilości samych okien.

website

 

Bardzo dziwnie wyglądają strony internetowe odpalone w pełnym rozmiarze, bo tyle ile przejrzałem stron to niewielki procent był dostosowany do rozmiaru 21:9. Dla przykładu wygenerowałem zrzut ekranu naszej strony. Oceńcie sami czy chcielibyście przeglądać witryny na pełnym ekranie czy też nie. Dla mnie przeglądanie na pełnym ekranie było kosmicznie męczące i zazwyczaj dzieliłem przeglądarkę na dwie różne strony.

postprocess

Teraz czas na rzucenie okiem na to czy monitor 35 calowy nadaje się do postprodukcji. O tyle ile rozdzielczość 2560 x 1080 jest genialnym rozwiązaniem, bo daje niesamowicie duże pole do działań to do bardziej profesjonalnej pracy z grafiką komputerową, fotografią czy filmem już nie. Zastanawiacie się zapewne dlaczego. Mimo, że producent zapewnia, że wyświetlane kolory mieszczą się na poziomie 99.5% w przestrzeni sRGB przy parametrze Delta E, którego poziom wynosi w tym przypadku 0.12 to można dostrzec zdecydowaną nierówność wyświetlanych kolorów. To jest pierwszy punkt, który wyklucza monitor z pracy związanej z obrazem. Natomiast drugi punkt wykluczający to samo zakrzywienie, bo przez to traci się poczucie rozeznania w liniach prostych co w obróbce czy to zdjęć czy to wideo może ogromnie przełożyć się na kiepskie oddanie tego czego chcemy. Innymi słowy – mózg głupieje w mgnieniu oka i percepcja totalnie jest bezsensu.

csgo

lol

I teraz najważniejsza część na którą pewnie czekała ogromna ilość czytelników, bo – gry komputerowe! I tu odczucia są zdecydowanie dobre. Rozgrywka w formacie 21:9 jest znacznie lepsza i przyjemniejsza niż w formacie 16:9. Rozszerzenie pola widzenia w poziomie znacząco przekładać się może na przewagę w grach FPS i MOBA. Idealnym do tego przykładem są powyższe zrzuty ekranu, które oddają to co widzi i ile widzi gracz w rozdzielczości 2560 x 1080. Niestety nie każda gra jest dostosowana do ultrapanoramicznego formatu a nawet jeżeli to przerywniki filmowe mogą być wyświetlane w zwykłym Full HD. Nie mniej jednak rozgrywka na takim wyświetlaczu bardzo przypadła mi do gustu, ale wiem, że to i tak nic nie zastąpi standardu.

Podsumowanie i ogólna ocena monitora AOC C3583FQ

Po prawie miesięcznym korzystaniu z gigantycznego monitora przyszedł czas na powrót do korzeni czyli 27 calowego monitora w rozdzielczości 1920 x 1080 czyli 16:9. Był to dziwny powrót, bo czułem się jakby wyświetlacz nie był prosty a wypukły. Takie wrażenie utrzymywało mi się przez dwa dni. Nawet po zmianie monitora na 24″ Eizo Foris FG2421 to odczucie dalej się utrzymywało. W końcu przeszło i mogłem przyzwyczaić się do normalnego wymiaru.

true_story

Jednakże uważam iż monitor AOC C3583FQ jest fajnym urządzeniem, które może przynieść nie jednemu użytkownikowi wiele przyjemnych doznań. Zakrzywienie idealnie sprawdza się przy oglądaniu filmów, standardowych działaniach z kilkoma oknami czy nawet grach komputerowych, gdzie powiększenie obrazu w poziomie da nie jednemu graczowi ogromną przewagę. Poradzi sobie również ten kto zajmuje się obrazem o ile jego praca nie jest na zasadzie pracy profesjonalnej, bo tu powinna być zastosowana matryca IPS.

PLUSY

  • Matowa 35″ matryca MVA
  • Dobre odwzorowanie kolorów
  • Bardzo przyjemne dla oka zakrzywienie monitora
  • Ogromne pole do pracy dzięki zastosowanej rozdzielczości
  • Spora ilość wejść umiejscowiona na tyle podstawy
  • Dotykowy przedni panel na podstawie
  • Idealnie nadający się do standardowych multimediów i gier
  • Możliwość pochylenia monitora w przód i tył

MINUSY

  • Nie nadaje się do profesjonalnej pracy z obrazem
  • Plastikowa obudowa
  • Brak możliwości zawieszenia monitora na ścianie
  • Brak regulacji wysokości w pionie
  • Za mała zastosowana rozdzielczość przy 35 calach
  • Brak portu USB
  • CENA!

OGÓLNA OCENA: 6/10

polecamy