Sprzęt Gamingowy r.

[Recenzja 4K] Gamdias Hermes P1 RGB – perfekcyjny mechanik z RGB do 300 złotych? Hmm…

Czas na kolejny test! Dzisiaj na warsztat wziąłem całkiem ciekawego mechanika, który kosztuje mniej niż 300 złotych... i ma RGB! Czy jest wart swojej ceny?

Unboxing – tym razem w 4K!

Standardowo – wykonanie oraz budowa

Jesteście ciekawi, dlaczego tak ekscytuję się tak tą klawiaturą? Ponieważ za całkiem niezłe pieniądze otrzymujemy nieźle wykonaną klawiaturę, która nie dość, że jest mechaniczna (niektóre brandy życzą sobie jakieś 300 złotych i więcej za membranówkę z RGB), to ma właśnie RGB i… całkiem dobre wykonanie! Oczywiście jest parę rzeczy, które mi nie podeszły, aczkolwiek już nawet na początku muszę powiedzieć, że jest nieźle!

A co z budową?

Coś, czego chyba nie spodziewalibyście się w klawiaturze za 300 złotych – zimny… wait, aluminium? Yup – wykonanie tej klawiatury jest w stronę Apexa M750, a nie budżetowca za 150 złotych. Mamy tutaj dosłownie 0 wyginania się klawiatury.

No i… podkładka!

Nie jest to ani najlepsza podkładka… ani największa… ani wykonana z najlepszego materiału – ale przyznajmy jedną rzecz, Gamdias nie musiał jej dodawać do tej klawiatury. Osobiście powiem, że przyjemniej się pisze na takiej klawiaturze, szczególnie że mamy tutaj wykorzystanie jednych z lepszych przełączników, z jakimi miałem styczność… w tej półce cenowej – ale o tym potem, bo to temat na inny akapit.

Layout jest… dziwny

Mamy dość dziwny layout, który się dość wyróżnia – pewnie niektórzy z Was powiedzą, że jest trochę nasr… różnych znaczków na tej klawiaturze, a ja tylko powiem, że… jest to trochę prawda. Ale dziwna jest trochę inna sprawa, spójrzcie na to, jak wygląda blok 1-9 i w ogóle jak wyglądają wszystkie znaki tutaj. Taki przykład (pozdrawiam wszystkich, którzy ogarną, do jakiego materiału jest to nawiązanie): cyferka 1 tutaj to bardziej JEDEN, ponieważ dosłownie obok niej jest “!”. W normalnym layoucie mieliśmy coś w stylu “!” i poniżej “1”. Still – to da się przełknąć.

To czas na przełączniki – one są… zaskakująco dobre!

Kiedy dostałem info, że P1 przyjdzie do mnie za parę dni, oczywiście musiałem trochę pogrzebać w internecie, aby wiedzieć, z czym będę mieć do czynienia. Wchodzę, patrzę… a tutaj:

Certyfikowane przez GAMDIAS mechaniczne przełączniki
Kek, to mogłoby być coś ciekawego… ale kiedy już dostałem klawiaturę, nagrałem unboxing i parę sweet shotów, postanowiłem zobaczyć, co to są za przełączniki – (w ogóle mamy dołączony keycap puller… pod spodem klawiatury! Proste, ale świetne rozwiązanie) i zostałem naprawdę miło zaskoczony!

Są to przełączniki TTC, czyli ta sama firma, która dostarczyła przełączniki do klawiatury Roccata – Suory!

Miałem okazję korzystać z tego Roccata przez jakiś czas i… naprawdę lubiłem tę klawiaturę! Serio, naprawdę dobrze ją wspominam i jakbym miał okazję, to bardzo chętnie zająłbym się Suorą FX; ale wracając, te przełączniki zrobiły na mnie niesamowicie dobre wrażenie. Szczególnie przez to, że są to przełączniki, które nie są jakoś specjalnie promowane przez Gamdiasa.
Jest to odpowiednik MX Blue, czyli:
  • głośny klik,
  • wyczuwalny moment kliku,
  • idealne do pisania, średnie do grania.

Tzn. możemy spokojnie na niej grać i nikt nie będzie nas za to karać. Aczkolwiek kiedy nagrywamy jakiś gameplay czy cuś… lepiej jest pomyśleć nad klawiaturą z Redami czy czymś cichszym.

Ale słowo jeszcze o samych TTC – nie jest to idealna kopia MX Blue, aczkolwiek pisanie na tej klawiaturze oceniam na 10/10; ostatnie kilkanaście dni pisałem newsy i lecą propsy, bo klawiatura robi robotę.

RGB – jeden problem

Jestem w 100% szczery i chcę, żebyście byli poinformowani – w moim przypadku zaczęły występować dziwne… dźwięki po włączeniu podświetlenia. Coś jakby pisk, który narastał wraz z jaśniejszym podświetleniem. Okazało się że jest to problem z moim komputerem, tzn. nic wielkiego – u Was nie powinno to wystąpić.

I samo podświetlenie RGB

Przyznam to na samym początku: nie jest to idealne podświetlenie, nie jest tak “jasne” jak w przypadku np. Apexa czy (w przypadku białego podświetlenia, które najczęściej jest u mnie swoistym “benchmarkiem” dla klawiatury z podświetleniem) Cooler Mastera MasterKeys Pro L White. Oczywiście na to wszystko wpływ ma trochę czynników, m.in. to, że nie mamy tutaj typowego białego dołu (łopatologiczne, wiem), które obija światło i tworzy otoczkę takiego “niesamowitego koloru”.

Cały czas nie jest źle, Gamdias wprowadza do naszego życia trochę kolorów – i de facto jest to jedna z najtańszych opcji, aby kupić klawiaturę z RGB, jeżeli oczywiście mówimy o pełnoprawnym mechaniku.

Oprogramowanie

Wygląda jak z ery pierwszego PS3… szczerze – jest funkcjonalne i pozwala na komfortowe dostosowanie wszystkiego – ale będę szczery w 100%: wygląd samego programu jest okropny ;-; Funkcjonalność – tak, wygląd – nie.

Co by tu jeszcze dodać…

Drobnostki, czyli coś, co nie zmieściło się w normalnej części recenzji:

  • Kabel w oplocie, całkiem sweet.
  • Kabel jest trochę krótki – tzn. nie jest aż tak źle, spokojnie możemy podłączyć klawiaturę do komputera bez żadnych problemów.
  • Osobiście chciałbym, aby klawiaturę dałoby się trochę podwyższyć, ponieważ jest troszeczkę nisko. Ale jest to chyba tylko takie “a, znajdę coś na siłę”.
  • No i jeszcze raz – zobaczcie na ten problem z dźwiękiem przy włączeniu podświetlenia.

Podsumowanie

Co do samego podsumowania – jest nieźle! Przełączniki TTC są… nie tyle co idealne, ale świetne za tę cenę; podświetlenie także jest całkiem niezłe – oczywiście brakuje mu trochę do topowych, ale i tak większości powinna wystarczyć. Szczególnie przez to, że sama klawiatura kosztuje jakąś połowę np. Apexa M750 – i jest to coś do rozważenia. Jeżeli nie chcecie płacić dużo za klawiaturę, ale chcecie mieć coś przyjemnego pod palcami, oczywiście z RGB… to Gamdias Hermes P1 wydaje się świetny.

Plusy:

  • Cena.
  • Dobre switche.
  • Naprawdę dobre wykonanie.
  • Podświetlenie RGB.
  • Podkładka…

Minusy:

  • …która jest “ot tak”.
  • Podświetlenie mogłoby być lepsze.
  • Dziwny layout.

Faktorem decydującym jest tutaj cena – w tych czasach pełnowymiarowe klawiatury najczęściej zaczynają się od 200 złotych, te z RGB… ciężko jest powiedzieć, ale i tak porównując taką klawiaturę do np. Roccata Suory (o której mówiłem wcześniej), to i tak jest całkiem nieźle.

Ocena: 8/10