Sprzęt Gamingowy r.

[Premierowa recenzja] Obudowa Corsair SPEC-04 Tempered Glass

Corsair właśnie wydał nową obudowę! Dzisiaj jest to SPEC-04 z... hartowanym szkłem! Wydaje się, że będzie to idealna obudowa za swoją cenę - a jak okaże się w teście?

Unboxing

Obudowa przychodzi do nas w standardowym pudełku.

Wszystko oczywiście jest zabezpieczone folią i styropianem – obudowie nic nie powinno się stać podczas transportu.

No i w zestawie otrzymujemy standardowy zestaw śrubek, których możemy potrzebować.

Specyfikacja techniczna:

 SPEC-04
Wymiary (D x SZ x W)492 x 201 x 433mm
Maksymalna długość GPU:370mm
Maksymalna wysokość coolera CPU:150mm
Maksymalna długość zasilacza:225mm
Zatoki na dyski 3.5”:3
Zatoki na dyski 2.5”:2

Wait – czy ta obudowa nie wygląda znajomo?

Tak! Jak już pewnie domyśliliście się, SPEC-04 Tempered Glass to… wersja SPEC-04 ze szkłem hartowanym na boku – czy to nie brzmi pięknie i prosto? Zacznijmy od podstawowych rzeczy:

Budowa

Mmm, tutaj jest świetnie – mamy zastosowane świetne materiały, do samego szkła przejdę potem, bo to ono jest główną atrakcją tej obudowy.

Front przyozdabia połączenie twardego plastiku i ciekawego meshu – wygląda to naprawdę ciekawie i nie jest to kolejna nudna obudowa z normalnym frontem. Z tyłu standardowy layout – nic, co mogłoby nas zadziwić.

Front I/O

Podstawowy zestaw – ale o tym powiem za parę chwil, najpierw zajmijmy się umiejscowieniem tych portów. Dlaczego chce powiedzieć o tym słówko? Ano przez to, że te złącza nie są umieszczone normalnie z przodu, tylko… z boku! Jak sami możecie zobaczyć powyżej, porty zostały umieszczone po prawej stronie – i jest to dobre rozwiązanie. Pozwala to hartowanemu szkłu być gwiazdą całej obudowy – i to się ceni.

A co do samego I/O:

  • 2x USB, w tym jedno 3.0.
  • Audio/Mic.
  • Ogromny przycisk włączania/wyłączania PC.
  • I standardowo reset.

Jak już mówiłem, mało – ale treściwie!

Tak w ogóle – o co chodzi z tym szkłem?

Jest to trend w obudowach – coś jak RGB, które ostatnio możemy spotkać wszędzie. Hartowane szkło wygląda świetnie i najczęściej jest to okno na cały bok obudowy, więc wszyscy mogą podziwiać, jakie niesamowite komponenty posiadamy w naszym komputerze. Co możemy zrobić, aby być jeszcze bardziej „trendy”? LED-y RGB! Obudowy ze szkłem idealnie się łączą z takimi LED-ami – to serio robi robotę.

A jak z samym wnętrzem obudowy?

Jest całkiem nieźle – przecież to bliźniak modelu SPEC-04, a jest to jedna z lepszych obudów dostępnych w tym momencie na rynku. Mamy sporo miejsca na organizację kabli oraz na zamontowanie dysków – standardowe dyski 3,5 i 2,5 cala będą pasować.

Wiatraki

Z tą obudową przychodzi tylko i wyłącznie jeden wiatrak – czy to wystarczy przeciętnemu użytkownikowi? Meh… wystarczyć – powinien wystarczyć, aczkolwiek co najmniej 2 wiatraki byłyby naprawdę miłą opcją, przyjmując, że SPEC-04 Tempered Glass jest opcją odrobinę bardziej premium.

No i standard – system mocowania kart graficznych, peryferiów PCI

Intuicyjny i prosty – wszystko trzyma się na śrubkach, co może i wygląda średnio, aczkolwiek jest to stosunkowo dobre rozwiązanie, ponieważ montując np. kartę graficzną, nie musimy bawić się ze śrubkami wewnątrz obudowy, tylko poza nią, a to zmniejsza szansę zgubienia jakieś śruby.

Góra obudowy

Też standard, mamy tutaj miejsca na 2 x wiatraki po 120 mm.

Dół – filtr

Za to na dole mamy filtr kurzu – jest on zamocowany tak, aby współgrał z wentylatorem naszego zasilacza. Jedyny problem z tym filtrem jest taki, iż dość trudno jest go zdjąć – tzn. da się, ale trzeba się odrobinę pobawić, ale IMO jest to mała pierdoła.

A jak się prezentuje sama obudowa?

Trzeba powiedzieć szczerze – wygląda świetnie! Może i znajdą się osoby, które będą mówiły o tym, że jest to „droższa wersja taniej obudowy”… Jeżeli popatrzymy na to z takiej perspektywy, to tak – tak będzie to wyglądało, aczkolwiek dzięki temu, że Corsair użył swojej tańszej (ale i tak świetnej obudowy) do stworzenia modelu z hartowanym szkłem, koszt samej obudowy nie jest tak wysoki jak w przypadku konkurencji.

Jest całkiem sweet


Podsumowanie

Mamy tu przed sobą jedną z ciekawszych obudów ostatnich miesięcy – jest świetna odsłona modelu SPEC-04. Z racji, iż ta wersja z hartowanym szkłem, wpisuje się we wszystkie trendy, które mamy w dzisiejszym świecie obudów – to możliwe, że wiele osób będzie myślało nad zakupem właśnie tego modelu. Więc jakie jest moje zdanie o tej obudowie? Jest naprawdę dobra i warto pomyśleć nad takową, jeżeli szukamy czegoś naprawdę ciekawego, aby pokazać wnętrze naszego niesamowitego komputera.

Plusy

  • Dobra cena (jak na rozwiązanie z hartowanym szkłem).
  • Kompatybilność z większością płyt głównych.
  • Szkło hartowane!
  • Świetny design.

Minusy

  • Oparcie na budżetowym modelu.
  • Tylko jeden wiatrak w zestawie.

Ocena: 9/10