Sprzęt Gamingowy r.

Klawiatura Cougar Attack X3 RGB Cherry MX Red – recenzja

Gdy tylko dowiedziałam się, że wpadnie w moje ręce ta właśnie klawiatura, z trudem przychodziło mi bycie cierpliwą. Po odebraniu paczki do kuriera pierwszym krokiem było oczywiście rozpakowanie i podłączenie klawiatury, żeby zobaczyć jak świeci.

Tu było pierwsze zaskoczenie, bo wyglądało to o wiele ładniej, niż przypuszczałam. Klawiatura posiada trzy stopnie jasności, więc na noc można śmiało przyciemnić, by nie raziło w oczy. Domyślnie ustawione są trzy tryby podświetlenia, które możemy szybko zmieniać bez pomocy programu, jednak mamy też wybór spośród wielu innych, dostępnych w oprogramowaniu, które przedstawię w późniejszej części recenzji.

Kontynuując wrażenia estetyczne:

 • Elegancka, aluminiowa płyta i wstawki wykonane z wysokiej jakości plastiku
 • Już patrząc na klawiaturę widać, że jest wykonana z wysokiej jakości materiałów
 • Nic nie trzeszczy, nie odstaje – staranne wykonanie
 • Pleciony kabel o długości 1.8m
 • Wymiary: 170 (L) x 467 (W) x 40 (H) mm
 • Waga: 0,9kg

Teraz trochę więcej o „wnętrznościach”:

 • Podświetlenie LED (16.8 miliona kolorów)
 • Przełączniki mechaniczne Cherry MX w wersji Red
 • N-key Rollover – pozwala na wciśnięcie nieograniczonej liczby klawiszy jednocześnie (większość klawiatur posiada ograniczenie do 6 przycisków)
 • Wbudowana pamięć – pozwala na zapisanie do 3 utworzonych przez użytkownika profili konfiguracyjnych
 • Odświeżanie – 1000Hz/1ms

Do klawiatury można pobrać oprogramowanie COUGAR UIX (dostępne na stronie producenta), gdzie mamy możliwość zmiany funkcji klawiszy lub podpisania klawiszy makro (znajdują się one pod klawiszami F1-F3).

Oprogramowanie ma dość intuicyjny interfejs i bardzo szybko się w nim odnalazłam. Tak jak wcześniej wspomniałam, mamy także możliwość wyboru spośród 9 dostępnych trybów podświetlenia klawiatury.

Klawiatura była testowana przeze mnie i mojego brata, na grach typu MOBA (League of Legends) oraz FPS (Counter-Strike: Global Offensive i Battlefield). Przełączniki Cherry MX Red sprawowały się znakomicie w wyżej wymienionych grach. Sam klik jest jak najbardziej wyczuwalny i nie zdarzały się sytuacje, w których nacisnęlibyśmy niechciany klawisz. Czas reakcji również był w pełni zadowalający (co szczególnie było widoczne w League of Legends), aktywacja klawisza następowała już przy w połowie wciśniętym klawiszu.

Pełne podświetlenie RGB przydaje się szczególnie w przypadku nocnego siedzenia przy komputerze. Klawiatura posiada szereg możliwości konfiguracji podświetlenia, zarówno poprzez klawisze funkcyjne na samej klawiaturze, jak i poprzez specjalny program dołączany do klawiatury. Jedyne czego brakowało mojemu bratu to brak dodatkowych klawiszy na makra, które byłyby przydatne w grach typu MMORPG z rozbudowanym systemem umiejętności, czy też interfejsu (np. World of Warcraft). Nie jest to jednak znaczący minus, gdyż niektórzy mogą bardziej preferować standardowy i prosty układ klawiszy, bez żadnych “bajerów”. Ogólnie ujmując klawiatura swoje zadanie spełniła w 100%, a poprawa rozgrywki była jak najbardziej zauważalna.

Podsumowując:
+ Bardzo fajne podświetlenie LED
+ Przestawienie się ze zwykłej, niemechanicznej klawiatury z niskimi klawiszami nie było problematyczne przy tej klawiaturze, ponieważ skok nie jest w niej prawie wcale wyczuwalny
+ Posiada klawisze multimedialne
+ Zmniejszenie jasności lub nawet wyłączenie podświetlenia może być dokonane z poziomu klawiatury, tak samo jak zmiana trybu podświetlenia.
+ Bardzo szybki czas reakcji i mała siła nacisku
+ Estetyczne wykonanie

– Brak dodatkowych klawiszy na makra (jest jednak możliwość przypisania ich w oprogramowaniu, na co przygotowano klawisze F1-F3)
– Dość gruby kabel
– Klawiatura podłączana jest przez dwa USB, ale do jej działania wystarczy jedno
– Cena (ok. 500zł) jest dość wysoka, choć nadal uważam, że warto

Szczerze mówiąc, te minusy tak do końca nimi nie są, można uznać je za neutralne. Póki co nie znalazłam znaczących wad, klawiatura sprawuje się naprawdę dobrze i z czystym sumieniem mogłabym przyznać jej ocenę maksymalną.

Ocena: 10/10 + znak jakości

(ewentualnie 9,5, jeśli komuś przeszkadzają powyższe „minusy”)