Wielkość i rozdzielczość – co warto wiedzieć?
Telewizory do gier powinny charakteryzować się odpowiednią wielkością i rozdzielczością. Rozdzielczość jest oznaczeniem, które określa liczbę pikseli, to znaczy małych punkcików, które w całości tworzą obraz, który jest widoczny na ekranie telewizora. Obecnie, najbardziej innowacyjną opcją jest wybór modelu wyposażonego w rozdzielczość 4K i 8K. Pozwala to na odtwarzanie najwyższej klasy obrazu z danej gry, który jest bardzo wyraźny i ostry. Taki obraz pozwala na wyraźne dostrzeganie najmniejszych szczegółów, dzięki czemu osiągane wyniki podczas gry są lepsze. Nieco mniejsza rozdzielczość ekranu określana jest symbolem Full HD. Telewizory do gier z takim obrazem są nieco tańszą opcją, ale wiąże się z tym utrata jakości i wyrazistości obrazu.
Telewizor do gier powinien posiadać także odpowiednią wielkość ekranu. Z pewnością lepiej postawić na większy model, niż po zakupie żałować zakupu zbyt małego ekranu. Telewizor 42 cale będzie odpowiedni, jeśli odległość miejsca siedzącego od ekranu jest mniejsza niż dwa metry. Dla odległości większej niż dwa metry, warto rozważyć urządzenie o jeszcze większym rozmiarze, na przykład telewizor 60 cali. Telewizor, którego głównym przeznaczeniem jest gra na konsoli powinien zapewniać najbardziej komfortowe warunki do przeprowadzania rozgrywek. Cenne porady dotyczące telewizorów, gier i domowego sprzętu można znaleźć w poradniku RTV Media Expert.
Input lag – co to jest ?
Szukając telewizora do gier, z pewnością wśród parametrów można dostrzec określenie input lag. Jest to parametr, który określa czas, w którym telewizor może przetworzyć polecenie wydane przed pad lub inny kontroler, który jest podłączony do konsoli. Najczęściej jest podawany w milisekundach. Od niego zależy czy gracz odpowiednio szybko zareaguje na sytuacje w grze, a w konsekwencji decyduje o całym przebiegu rozgrywki.
Telewizor kupowany z myślą o wykorzystywaniu go do grania powinien posiadać naj najniższy input lag. Najpopularniejsze modele posiadają wartość tego parametru w okolicach 40ms, ale najbardziej zaawansowane technologicznie modele posiadają go na poziomie mniej więcej 10ms. Dzięki temu gra przebiega sprawnie, a tylko od gracza – a nie od sprzętu – zależy jej finał.
QLED czy OLED – która opcja będzie lepsza do gier?
Zarówno telewizor QLED, jak i OLED to bardzo zaawansowane techniczne opcje. QLED składa się z warstwy kwantowych punktów, które decydują o obrazie. Zapewniają wyświetlanie najwyższej jakości kolorów, o dużym nasyceniu i ostrości. Wykorzystują podświetlenie, które składa się z wielu ledowych diod, które są ulokowane za panelem LCD. Obraz, a także przebieg gry będą wyraźnie widoczne nawet w nasłonecznionym pomieszczeniu, a dodatkowo zapewniają najlepszą jakość HDR. Jeśli telewizor do gry będzie usytuowany w ciemnym pomieszczeniu, które przypomina salę kinową, warto rozważyć zakup telewizora OLED. Taki model składa się z matrycy organicznej, który pozwala emitować bardzo głębokie odcienie czerni, a wyświetlane gry posiadają najwyższej klasy kontrast.
Parametry telewizora do gier mają ogromne znaczenie. Od nich będzie zależała jakość wyświetlonego obrazu, szybkość reakcji oraz przebieg gry. Telewizory nie są tanimi urządzeniami, dlatego warto dokładnie przemyśleć zakup, aby wybrać najlepszą opcję dla siebie.