Zmiana mety w sezonie 7 – jak meta zmieniała się przez wcześniejszy sezon?

Co się stało z metą w sezonie 7? Jak się kształtowała przez cały sezon 6? Tego dowiecie się w tym artykule! 

Przedsezon, zmienił metę. Pod koniec sezonu 6, Ashe i Jhin były postaciami pick-or-ban. Meta ADC którzy byli niemobilni (Jhin, Ashe i Cait) i kiedy zespół nie mógł wybrać Jhina or Ashe, musieli wybrać coś z drugiego tieru ADC –  postacie typu Lucian, Sivir lub Ezreal. Meta pozwalała niemobilnym ADC atakować z tylnej linii, zadając niesamowicie dużo obrażeń i CC-kować przeciwników.

Jeżeli spojrzymy na użytkową sferę, magowie z dobrymi CC, jak Syndra, która straciła swoją koronę przez patch w przedsezonie, byli kolejnymi przykładami na pick-or-ban. Cass i Vlad byli kolejnymi postaciami które otrzymały zmiany, które zrobiły z nich całkiem dobre picki, kiedy Syndra nie jest dostępna/tak dobra.

Na początku Sezonu 6, tanki były pickami na topa. Postacie takie jak Maokai, Poppy czy Ekko były najczęściej wybierane ze względu na dobre CC i możliwość rozpoczęcia walki. Uścisk Nieumarłego był używany niesamowicie dużo razy przez tanki, co pozwoliło im zadawać całkiem niezłe obrażenia, cały czas pozostając tankami. Pod koniec S6, tanki przestały być grane tak często. Kilka nerfów i parę zmian Uścisku doprowadziły do tego że tanki stały się wyważone, co pozwoliło pickom takim jak Kennen, Rumble czy Jayce powrócić na topa.

Dżungla przez dłuższą część Sezonu 6 była taka sama. Nidalee, Lee Sin, Elise, Olaf i Rek’Sai były najpewniejszymi wyborami. Nidalee, mino zmian, nerfów, była często grana. Jej niesamowite wczesne obrażenia, mobilność oznaczała to że była naprawdę bestią w dżungli. Lee nigdy nie odpuścił panteonu postaci granych ciągle w dżungli. Odnajdywał się w każdej kompozycji i zawsze miał naprawdę dobre early ganki na midzie i topie. Z Elise była taka sama opcja – zawsze mogła się odnaleźć w danej kompozycji, ale parę junglerów może ją pokonać przy invade przez 6 poziomem. Olaf był widziany pod koniec sezonu, kiedy cooldown Ducha został zmiejszony z 210 do 180, co zrobiło z Olafa świetny wybór. Mobilność Rek’Sai i jej wytrzymałość jako tank, pozwoliła jej być idealnym wyborem dla każdej kompozycji.

Rola Supporta przechodziła zmiany – można było zaobserwować różne style i różne postacie które były supportami. Od supportów takich jak Nami, czyli idealnej postaci do peelu, do postaci ze świetną inicjacją takich jak Braum czy Alistar , do postaci które mają wręcz nękać przeciwnika – Bard czy Alistar.

Z nowym reworkiem assasynów w przedsezonie, meta została zmieniona ostro. Postacie grane na pozycji ADC się zmieniły. Bezpieczne postacie takie jak Jhin czy Ashe mogą być wręcz zmiecione z powierzchni ziemi przez assasynów takich jak Talon, LeBlanc czy Rengar. Assasyni powrócili – jedna chwila i niemobilny ADC nie żyje. Potrzeba CC zmusiła pozycję ADC do trochę innych wyborów jeżeli chodzi o postacie, które mogłyby mieć duży wpływ na teamfight.

Sezon 7 – co się zmienia?

ADC tacy jak Lucian czy Ezreal muszą grać bezpiecznie aby przeżyć. Vayne będąc jednym z najczęściej granych ostatnio ADC, jest ona jednym z niewielu ADC którzy mogą walczyć z assasynami, i wygrać! Granie ADC w tym momencie jest teraz naprawdę ciężkie, ze względu na to że możliwość wręcz “zniknięcia” przez assasynów wzrosła o wiele, wiele procent.

Rola Supporta została dość “dostosowana” aby mogli przetrwać i obronić sojuszników przed assasynami w mecie. Supporci którzy potrafią peelować przeciwnika są świetni – Nami czy Janna. Postacie takie jak Karma, czy Bard których główną rolą jest wręcz nękać przeciwnika nie są już tak często wybierane.

Zmiany dżungli, m.in dodanie 2 raptorków (krzywodziobów – tak, też kocham to tłumaczenie) i “dodanie” jeszcze więcej golemów, stworzyły potrzebę dla junglerów z dobrym AoE, co przywróciło do życia picki które zostały lekko zapomniane – Zac i Sejuani. Zac dostał małe zmiany w ostatnim czasie, co znowu powinno zrobić z niego dobry wybór.

Mid jest cały czas zdominowany przez postacie z CC – Syndra, Cassiopeia i Orianna są dobrymi pickami, które dostarczają narzędzia do kontrolowania assasynów, i do tego aby mieć szansę aby zabić ich.

Top cały czas jest lekko zdominowane przez Poppy, Jayce i Riven – postacie które mogą łatwo użyć nowej masterki – Odwaga Kolosa, co daje całkiem dużą tarczę dla postaci na 4 sekundy, po trafieniu postaci z “ciężkiego CC”

Assasyni tacy jak Rengar czy Talon będą jednymi z najlepszych picków z dużymi zmianami w ich skillsetach w tym przedsezonowym patchu.

O autorze: Spliter

SpliterWszechstronny indywidualista, który podąża swoimi ścieżkami. Czasem pozytywny, czasem negatywny. Nie ma tematu na który nie mogę nie pogadać - czy chodzi o technologie, poprzez gry, po nawet najdziwniejsze tematy.
Jeżeli chcecie się ze mną skontaktować, to możecie:
-zaglądnąć na mój kanał Youtube i zostawić suba: youtube.com/user/spliter131
-napisać maila: SpliterH2P@wp.pl (także zapytania o współpracy ze mną)
- wbić na Twittera - @SpliterH2P
- zagadać na hałtuplejowym ts'ie, nie gryzę, więc jeżeli o coś chcecie zapytać, to zapraszam!
-----------------------------------------------------------------------------------
A, wspominałem że byłoby mi miło, jakbyście zostawili suba na moim kanale? <3 Klik tutaj aby zasubować!

 • krisanda

  pierdd olenie o metach za przeproszeniem , lepiej nich kazdy gra tym czym umie to mu bardziej dywizja skoczy 😀

 • Adi006

  Ja lubię dariusa na topie z colossusem.

 • Buff Kata Szmato

  Dobrze sformułowane, opisane, parę literówek Jest Okey !
  ,, Katarina nie “znika” ADC, ona go rozpierdal* ” <3 Pozdrawiam

 • Absurdalna

  Krzywodzioby rulez

 • asd

  Z fragmentu o junglerach w 7 sezonie:
  Zac był lekko zapomniany? Okres przed zmianą przedsezonową to było apogeum jego popularności.
  Był top3 najcześciej pickowanych junglerów i chyab nawet najcześciej banowanym.
  Bezpośrednio zacowi się gorzej robi nową junglę, choć ofc na tle konkurencji wyszedł na plus.
  Akurat jego popularność mocno spadła wraz ze zmianami.
  “Zac dostał małe zmiany w ostatnim czasie, co znowu powinno zrobić z niego dobry wybór.”
  W ostatnim czasie, czyli dokładniej kilku miesięcy. Zmiany polegały na zerfieniu jego E. Teraz jakiś czas przed wylądowaniem przeciwnikowi pokazuje się bardzo wyraźnie gdzie Zac ląduje.

 • BRONZV

  I teraz znowu wyjdzie polskie ,,cebulactwo,, Kappa

 • 50 Shadows Of ZeD

  Sens jest, trochę rozpisane jest. Plusik jest.

 • Konrad Kuczynski

  Granie ADC nie jest ciężkie przez assassynów, którzy od początku są planowani żeby “zniknąć” postacie typu “Marksman” ale przez cudownie niezbalansowanych Juggernautów i Diverów (Darius, Irelia, etc.), ponieważ ADC pozostawiony sam na te postaci zostanie dosłownie zniszczony. [wątek na reddicie lepiej tłumaczący aktualne zależności między klasami – https://www.reddit.com/r/leagueoflegends/comments/5l6bc3/the_state_of_adc_and_role_interaction_in_league/%5D

 • Bicoss

  Parę literówek, ale artykuł jak najbardziej przyzwoity. Daje okejke 😉

 • rvinbowcheetvh

  Ale to nie są krzywodzioby tylko brzytwodzioby xd

  • KokosowyKozak

   to chyba było celowe ale co ja tam wiem..

  • Adrian Dębowski

   krzywodzioby czy brzytwodzioby jeden *** wszyscy wiemy o kogo chodzi