League of Legends r.

Tego nie wiesz o imionach nowych bohaterów!

Już pojawiły się pierwsze ciekawostki na temat nowych bohaterów - co oznaczają imiona Xayah i Rakan? Przekonajcie się sami!

Xayah i Rakan – te imiona może nie brzmią jakby miały jakiś głębszy sens. A jednak! Co ciekawe, znaczenia pasują do charakterów danych postaci.

Xayah i Rakan – znaczenie imion!

  • RakanRakan z języka malajskiego/malezyjskiego oznacza przyjaciela lub towarzysza, co pasuje do ochrony Xayah i jego drużyny.
  • XayahXayah jako słowo nie ma żadnego znaczenia, jednakże Zayah, którą wymawia się tak samo, oznacza kobietę, która wygrywa lub zwycięską kobietę, co pasuje do jej charakteru jako silnej kobiety czy też Rebela.

Nieźle! Widać, że Riot szuka inspiracji na imiona postaci wszędzie, nawet w języku malezyjskim!

A co z pozostałymi imionami bohaterów z Ligi? Aby tego się dowiedzieć, wbijcie tutaj!

Spliter

Jak odmieniać imiona Xayah i Rakan?

Zagraniczne imiona żeńskie się nie odmieniają poza tymi zakończonymi na -a (źródło: klik!). Dlatego Xayah [czyt. Zaja/Saja – zależnie od dialektu można czytać dwojako] nie będziemy odmieniać w ogóle.

M. Xayah
D. Xayah
C. Xayah
B. Xayah
N. Xayah
Ms. Xayah
W. Xayah!

W niektórych przypadkach uważa się, że żeńskie imiona zakończone na nieme -h można odmienić, aby były one w pełni zrozumiałe. Pamiętajmy jednak, że językiem rządzą dwie rzeczy, zwłaszcza imionami:

  • fonetyka i łatwość wymowy (Jak wymówić Xayi? Zaji? Aji to dość nienaturalne złożenie w języku polskim);
  • właściciel danego imienia – nie możemy spytać samej bohaterki o odmianę, ale możemy spytać twórców gry, a właściwie wystarczy zajrzeć do artykułów związanych z Xayah, umieszczonych na oficjalnej stronie LoL-a. Żebyście nie musieli tego robić samodzielnie – tak, imię tam jest nieodmieniane. Odmienianie go w takim wypadku stanowi błąd.

Z Rakanem sprawa jest już prostsza – traktujemy to imię jak zwykłe imię męskie.

M. Rakan
D. Rakana
C. Rakanowi
B. Rakana
N. Rakanem
Ms. Rakanie
W. Rakanie!

Nalthe